Notebook pro Linux do 14 tisíc

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #30 kdy: 04. 02. 2014, 13:12:10 »
Ahoj,

chystám se pořídit si notebook do školy a chtěl bych poradit. Na notebooku se chystám provozovat linux, konkrétně Ubuntu/Debian a rád bych slyšel vaše tipy, případně zkušenosti s konkrétními modely v cenové relaci do cca 14 tis. korun. Na notebooku bych rád například i programoval v dlouhých chvílích čekání X hodin na přednášku, taky by neměl být problém s přehráváním HD videí. Budu rád za každou radu, na internetu jsem se snažil hledat zkušenosti a tipy uživatelů pro jednotlivé modely notebooků, ale rád bych slyšel i  tipy a zkušenosti zdejších linuxáků.

Díky,
Dave


Tak pokudmuzu doporucit, tak ja mam velmi dobre zkusenosti s timto:
http://www.alza.cz/lenovo-ideapad-b5400-d514997.htm

Od IdeaPadů obloukem pryč, ne, že bys nemohl natrefit na dobrý model. Ale u některých se snaží vymyslet kolo a to pochopitelně v Linuxu nejede, či s ním jsou problémy. No a o servisu se raději vyjadřovat nebudu, to je šlendriánství nejvyšší kvality. Navíc ke staršímu ThinkPadu od rozumného prodejce dostaneš také rok záruku a za příplatek dva roky. Takže absolutně není co řešit. Rozdíly v kvalitě zpracování snad také není třeba rozepisovat.


Czuty

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #31 kdy: 04. 02. 2014, 15:18:58 »
Ahoj Dave. A bude to tvůj primární stroj? Pokud ne, doporučil bych ti ke zvážení ještě jednu variantu. Co koupit nějaký netbook? Sám mám jako sekundární počítač acer B 113 E - má to matný display, 2GB ram, procesor nějaké dvoujádro na 1,5 GHz, hdmi výstup,  je lehký. Při nenáročném použití výdrž kolem 4 hodin, brouzdání po netu v  pohodě, přehrávání filmů ve full hd taky v poho. A víc od toho nečekám. Instalace mintu i ubuntu bez problémů. Ano, není to mechanicky tak odolné jako zmiňované thinkpady, ale zase je výrazně lehčí a proto méně namáhaný (mám na mysli třeba panty a víko displeje) Co se týká negativ, jediné, co jsem pod linuxem nerozchodil, je čtečka karet, ale dá se to bez ní vydržet a mám ji na desktopu. Pokud zároveň vyměníš hdd za ssd, budeš mít pro takovéto domácí žvýkání super stroj. Samozřejmě na delší práci to není, pokud na tom chce člověk déle něco dělat, tak to chce připíchnout k tomu externí klávesnici a monitor, ale to je problém každého notebooku. I s těmi periferiemi se spolehlivě vejdeš pod 14 tis a budeš mít větší mobilitu v terénu a nejlepší možnou ergonomii u stolu.
Hodně štěstí s výběrem.

Dave

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #32 kdy: 04. 02. 2014, 15:30:22 »
Ahoj všichni, upřímně jsem na tohle téma tak trošku zapomněl, nedošlo mi, že jsem nakonec nijak neodpověděl, jak to nakonec dopadlo. Pořídil jsem si Thinkpad E531 a jsem nadmíru spokojen. Jako OS mám Debian Wheezy a až na počáteční problémy se čtečkou karet (stačilo lehce poupravit a zkompilovat driver od realteku), je všechno v pohodě. Nemůžu si stěžovat, vadí mi snad jen to, že "dock" pro Thinkpady nemá DVI výstup, takže se mi nedaří to připojit k monitoru tak, aby monitor běžel v režimu 120Hz (než mi začnete říkat, že 60Hz režim je stejný, že rozdíl nepoznám, tak se nejdříve na nějaký 120Hz obraz jděte podívat - no offence samozřejmě).

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #33 kdy: 04. 02. 2014, 18:35:22 »
Ahoj všichni, upřímně jsem na tohle téma tak trošku zapomněl, nedošlo mi, že jsem nakonec nijak neodpověděl, jak to nakonec dopadlo. Pořídil jsem si Thinkpad E531 a jsem nadmíru spokojen. Jako OS mám Debian Wheezy a až na počáteční problémy se čtečkou karet (stačilo lehce poupravit a zkompilovat driver od realteku), je všechno v pohodě. Nemůžu si stěžovat, vadí mi snad jen to, že "dock" pro Thinkpady nemá DVI výstup, takže se mi nedaří to připojit k monitoru tak, aby monitor běžel v režimu 120Hz (než mi začnete říkat, že 60Hz režim je stejný, že rozdíl nepoznám, tak se nejdříve na nějaký 120Hz obraz jděte podívat - no offence samozřejmě).

Leinad

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #34 kdy: 04. 02. 2014, 18:51:22 »
Mrkni na aukro a kup si nejake HP z rady Elitebook.
Je to desktop replacement.
Maji matne displeje, do 17" muzes dat 2x hdd, horcikovy ram,
Na linux asi lepsi nejaky typ s nvidia, instalace nekterych distro na ATI muze obcas zlobit,ale mint,ubuntu,sabayon mam vyzkousene a ok.
Tyto nb maji dokonce nejakou certifikaci na Suse a redhat a hp k nim poskytuje drivery.
Nevyhoda je vaha a vydrz na bat tak 2 az 2,5 hod.

Fuj, HP ProBook a linux... Koupil jsem si se SUSE. Poměrně hlasitý větrák. Ve vnitř ATI a Intel grafika, ta ATI byla asi jen 2x silnější než HD 2000, co tam byla, takže kdyby tam dali HD 3000, udělali by lépe.
Předinstalované SUSE mělo špatnou podporu pro Wifi, naštěstí aktualizace vyřešila. Grafika měla problém s tearingem, řešil jsem s podporou HP asi dva měsíce a poslední email byl, že s tím nedokáží nic udělat - takže na filmy nepoužitelný :-(
Když se tam dalo openSUSE, tak přestal fungovat touchpad, protože ovladače jeli pouze pod originálním SUSE, nikde jinde. Updaty na nové SUSE trvají hrozně dlouho, je to asi jako čekat na nový Android u mobilu - půl roku či víc po vydání nové verze.

I když je výše uváděný EliteBook a ne ProBook, obávám se, že to bude podobné... Hlasitý notebook s předinstalovanou parodií na desktopový linux, na kterém jsou komponenty, které mají špatnou linuxovou podporu.


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #35 kdy: 04. 02. 2014, 19:08:45 »
Koukám, že mi nějak vypadla zpráva a zobrazila se jen citace, takže doplňuji:

Tak ono je to tím, že Edge nemají klasický dock port ale pouze port replicator, asi to nebylo možné přes tu krabičku realizovat, nebo nechtějí konkurovat své vyšší řadě. Každopádně Edge je zlatá střední cesta. Nechť dlouho slouží. ;-)

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #36 kdy: 04. 02. 2014, 19:12:32 »
Mrkni na aukro a kup si nejake HP z rady Elitebook.
Je to desktop replacement.
Maji matne displeje, do 17" muzes dat 2x hdd, horcikovy ram,
Na linux asi lepsi nejaky typ s nvidia, instalace nekterych distro na ATI muze obcas zlobit,ale mint,ubuntu,sabayon mam vyzkousene a ok.
Tyto nb maji dokonce nejakou certifikaci na Suse a redhat a hp k nim poskytuje drivery.
Nevyhoda je vaha a vydrz na bat tak 2 az 2,5 hod.

Také HP nemám rád, protože řady neodpovídají typům, to co kolikrát nazvou ProBookem je tomu hodně vzdálené. Řady tak nějak zatím dodržují Lenovo a Dell u ostatních je to tak nějak podle nálady. I když nová Téčková řada, to je také věc ...

Fuj, HP ProBook a linux... Koupil jsem si se SUSE. Poměrně hlasitý větrák. Ve vnitř ATI a Intel grafika, ta ATI byla asi jen 2x silnější než HD 2000, co tam byla, takže kdyby tam dali HD 3000, udělali by lépe.
Předinstalované SUSE mělo špatnou podporu pro Wifi, naštěstí aktualizace vyřešila. Grafika měla problém s tearingem, řešil jsem s podporou HP asi dva měsíce a poslední email byl, že s tím nedokáží nic udělat - takže na filmy nepoužitelný :-(
Když se tam dalo openSUSE, tak přestal fungovat touchpad, protože ovladače jeli pouze pod originálním SUSE, nikde jinde. Updaty na nové SUSE trvají hrozně dlouho, je to asi jako čekat na nový Android u mobilu - půl roku či víc po vydání nové verze.

I když je výše uváděný EliteBook a ne ProBook, obávám se, že to bude podobné... Hlasitý notebook s předinstalovanou parodií na desktopový linux, na kterém jsou komponenty, které mají špatnou linuxovou podporu.

vita

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #37 kdy: 28. 02. 2014, 12:40:40 »
Pro případ, že by to náhodou ještě nebylo dostatečně zřejmé, se přimlouvám za X220/T420/T520. Lépe prostě nepořídíš, pokud tedy není cílem chlubit se ve škole nějakým ultrabůkem.
Já sám teď mám x200s a do třídy nakráčel týpek na začátku školního roku s nějakým oranžovým rádoby thinkpad ultrabookem. No a hádej co? Můj thinkpad vypadá pořád stejně (ač třeba trochu tlustěji), zatímco jemu se měsíc po měsíci rozpadal. Teď už ho dlouhou dobu nepřinesl, nejspíš je už ve starém železe... A to je jen jeden případ za všechny.

vita

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #38 kdy: 28. 02. 2014, 12:41:30 »
Hmm, sorry za tu nekromancii, nevšiml jsem si stáří topiku.

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #39 kdy: 28. 02. 2014, 12:49:19 »
Hmm, sorry za tu nekromancii, nevšiml jsem si stáří topiku.
Naopak. Díky tvému příspěvku jsem si tohoto vlákna všiml.
Informací není nikdy dost. A protože stále pro někoho sháním a vybírám laptopy, každý názor je cenný. Zvláště od těch co užívají déle.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Tomáš Marný

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #40 kdy: 28. 02. 2014, 14:10:04 »
Ahoj všichni, upřímně jsem na tohle téma tak trošku zapomněl, nedošlo mi, že jsem nakonec nijak neodpověděl, jak to nakonec dopadlo. Pořídil jsem si Thinkpad E531 a jsem nadmíru spokojen. Jako OS mám Debian Wheezy a až na počáteční problémy se čtečkou karet (stačilo lehce poupravit a zkompilovat driver od realteku), je všechno v pohodě. Nemůžu si stěžovat, vadí mi snad jen to, že "dock" pro Thinkpady nemá DVI výstup, takže se mi nedaří to připojit k monitoru tak, aby monitor běžel v režimu 120Hz (než mi začnete říkat, že 60Hz režim je stejný, že rozdíl nepoznám, tak se nejdříve na nějaký 120Hz obraz jděte podívat - no offence samozřejmě).

A co regulace otáček větráčků? Funguje dobře? Mám wheezyho na E440 a zatím se mi je nepodařilo zkrotit. :) Ale jinak vše ostatní bez problémů.