Uchycení atypických zařízení v racku

Uchycení atypických zařízení v racku
« kdy: 24. 09. 2024, 12:41:38 »
Chcem sa opytat ci vobec existuju nejake mechanizmy, ktore vedia do racku uchytit aj atypicke zariadenia, ktore nie su kompatibilne s 19" rackom. Nedavno som kupil NVR do racku, ale bez  rackmount kit a ked som sa predajcu pytal ci existuje k tomu rackmount kit, tak odpovedal, ze si mozem kupit hocijaky, ale diery si mam prisposobit podla NVR.
Mam potom nejake mensie switche, ktore nie su urcene do racku a ani nemaju ziadnu moznost pouzit rackmount kit.
Videl som, ze napr. pre mikrotik sa pouzivaju nejake predlzene rackmount kit, alebo tplink ma tiez svoje a pod.
Na alze som videl tiez nejake akokeby sufliky, kde sa umiestni atypicke zariadenie.
Polica je tiez riesenim, ale niektore switche nemaju vobec diery (ani tie na zavesenie) a vrtat do novej police sa mi tiez nechce. Niektore su perforovane, ale ta perforacia nemusi pasovat na diery (zavesne diery na stenu) a dokonca niekde ani diery niesu.


Re:Uchycení atypických zařízení v racku
« Odpověď #1 kdy: 24. 09. 2024, 12:55:39 »
Police.
Nekupovat neracková zařízení do racku.
Mohou být určena do 10" racku, nebo se dají dvě zařízení spojit aby zabrala celou pozici v 19" racku.

Ona by byla i docela ztráta místa, kdyby celou pozici v racku měl zabrat třeba jednoportový ADSL modem.

Re:Uchycení atypických zařízení v racku
« Odpověď #2 kdy: 24. 09. 2024, 15:05:31 »
Hele schválně trochu zatrollím :-) Odpovím na otázku bez předsudků, at face value.

https://triton.cz/produkty/datove-rozvadece/prislusenstvi/
https://www.penta.cz/prislusenstvi_c52481.html?page=11
https://www.google.com/search?q=univerzalni+19+rackmount+kit&tbm=isch
https://www.google.com/search?q=adapter+do+19+racku&tbm=isch

Hm. Penta před lety mívala univerzální valivé teleskopické ližiny zn. CLM, s 19" ušima... už je v sortimentu nevidím. Vlastně žádná velká škoda, protože na mnoho skříní stejně nepasovaly.

Tady mě zaujaly levné lyže King Slide (ta značka mi není neznámá):
https://www.itsp24.com/Universal-19-Rack-Schienen-Rackmount-Kit-fuer-1-bis-4U-Server-Variabel-Werkzeuglos

Jinak teleskopické pojezdy/výsuvy se dají koupit nábytkové, v širokém sortimentu (širším než jsem kdy viděl u serverových lyží). Samotný teleskop je v nábytkovém provedení prakticky stejná součástka, jako jsem viděl v "počítačovém" provedení, zejména souhlasí montážní tloušťka běžně 0.5" = asi 12.5-13 mm, jenom nábytkové výsuvy nemají 19" uši.

https://www.drevoobchod-eshop.cz/kulickovy-plnovysuv-700-mm-h53-100kg-tl195x2

Pokud máte aspoň vrtačku a ruční pilku na železo, svět je hned veselejší. Pokud máte navíc trochu slušnou pokosovou pilu (kotouč s jemnými zuby s SK plátky), tak máte relativně přesné pravé úhly a relativně čisté řezy. Pokud máte taky třeba stojanovou vrtačku, horní frézku, soustruh, ohýbačku na plech ... tak byste se tady asi takhle nevyptával :-) Zpátky na zem, na železo/ocel se hodí flexa s řezným kotoučem + ochrana zraku a sluchu. On s tím jde řezat i hliník, ale zamažete si karbidový kotouč mazlavým hliníkem. A hodí se elektrická bruska na vrtáky = buď univerzální stolní, nebo speciální motorizovaný přípravek.

http://www.alunet.cz/hlinikove-profily-standardni/l-profily?product_id=357
http://www.alunet.cz/hlinikove-profily-standardni/l-profily
http://www.alunet.cz/hlinikove-profily-standardni

https://www.aluteckk.cz/hlinikovy-konstrukcni-system
https://www.vsk-profily.cz/hlinikove-profily-a-prislusenstvi/

Nic Vás nenapadá? :-)

Standardní i stavebnicové hliníkové profily si od dodavatele můžete nechat rovnou nařezat na potřebnou délku = získáte čisté řezy a pravé úhly, aniž byste musel vlastnit dobrou pilu. Ostatně se to nařezané líp dopravuje (PPL a spol) než šestimetrové štangle. Ke stavebnicovým profilům se dodávají jako příslušenství všelijaké spojky a rohové úhelníčky a záslepky. Do drážek pasují čtvercové matice, dostupné s přídržným pérkem nebo bez. K obyčejnému jeklu koupíte špunt v každém železářství. Pokud má stavebnicový profil kulatou díru uprostřed, dá se do ní závitníkem říznout závit (potřebujete sadu tří závitníků, nebo závitník strojní jednoprůchodový, a odpovídající vratidlo, a hliník se při obrábění maže nejlíp lihem, spíš než olejem).

Jinak... vrtat do koupené poličky bych se určitě nestyděl, pokud je moje. Pokusil bych se vrtanou díru trochu začistit (odstranit otřepy) a kdybych byl čistofil, tak ještě přelakovat okraje, aby nerezly a nebyly jako pěst na oko. Obecně u mechanických součástí nehrozí, že bych je někdy potřeboval reklamovat nějakému dodavateli či výrobci - v takovém případě se rozhodně nestydím, zámečnicky si je upgradovat. Toto platí i pro počítačové skříně (šasi) pokud máte s výrobcem zkušenost, že do reklamace stačí poslat vadný zdroj / backplane (nemusíte reklamovat celou skříň jak jste ji koupil).

Mimochodem nemusíte věci do stojanu montovat zrovna vodorovně naležato "po misionářsku". Svislé děrované EIA šíny mívají nějaké díry i z boku, případně dovnitř do racku. Stačí kus hliníkového plechu, nebo dva nějaké plocháče, čtyři díry a pár šroubků, a malý switch můžete chytit "bokem nastojato"... "zloděje dělá příležitost" ;-)

Dávat do 19" levný plastový switch... uff, no. Dávejte si bacha na ventilaci. Obecně životnost těch SoHo plasťáků nebývá velká (pokud neprovedete preventivní upgrade elytů na polymery).

Re:Uchycení atypických zařízení v racku
« Odpověď #3 kdy: 24. 09. 2024, 20:07:21 »
Hlavně ty plastové switche/routery/modemy mají často roztodivné tvary a rozměry, takže nemá cenu s tím ztrácet čas. Hodím to na polici, až se ten bazmek bude měnit, nový bazmek bude mít jiný tvar a rozměr, takže zase půjde na polici.

Nechápu, proč mají výrobci potřebu neustále vymýšlet nové originální tvary. Zlatý Turris, prostě krabice.

Re:Uchycení atypických zařízení v racku
« Odpověď #4 kdy: 25. 09. 2024, 15:42:18 »
Stolní zařízení se do racku obvykle dávají na police, což ale samozřejmě vede k neefektivnímu využití místa. Taky se už z principu hůř chladí, protože nemají chladicí díry a proudění vzduchu od ventilátorů řešené s ohledem na uložení v rozvaděči.
Pokud se to dá dát naležato a neváží to moc, a jde na to nějak chytit pojezd, tak už jsem hodněkrát viděl i uši vyrobené na 3D tiskárně. Tam je akorát určitě potřeba volit filament s ohledem na jeho stárnutí a eventuální křehnutí.

Osobně bych to shrnul asi takhle:
- pokud toho není moc, obětovat nějaký prostor a dát to na rackovou polici (protože mě neplatí za kovovýrobu)
- jelikož kancelářské provedení se do racku obvykle dává jen dočasně, řešit to v rámci životního cyklu výměnou za rackové provedení.