@Jenda : uvědomil jsem si, že jsem dal do placu nějaké svoje doporučení jako dogma, přitom to souvisí s mými specifickými potřebami, převážně v práci. Vaše potřeby jsou nejspíš jiné.
Když hledám důvod nějakého divného chování něčeho v servisu, málokdy využiju dva kanály, ale potřebuju šířku pásma. Koukám na přechodové děje, "když někdo cvakne vypínačem". Nebo třeba hledám nějaké rušení, a využiju, pokud skop umí ukázat FFT. Taky mám generátor krátkých ostrých pulzů, který ve spojení se skopem používám jako reflektometr (TDR) při hledání vaklů v koaxových konektorech. Obecně jsem mírně cáklej rádiem. Na RS485 nebo porovnání dvou hran 1PPS mi přesně stačí dva kanály proti společné zemi, v krajním případě plus externí trigger (vlastně třetí vstup).
Soudě podle Vaší volby : čtyřkanál, "pouhých" 50 MHz analogově, ale 1GSps, a zřejmě 6 nebo 12M bodů na kanál, plus ty odposlechové sondy co zmiňujete... řekl bych, že si hrajete s MCUčky, sběrničkami, GPIO a tak :-) a prostě volíte přístroj podle svých potřeb.
Koukám, že konkrétně Vámi zmíněný Rigol DS1054Z je ten slavný levný model, co se dá "softwarově upgradovat" o jednotlivé fičurky. Šířka pásma až 100 MHz, analýza sériové komunikace...
Ze sortimentu levných skopů mám takový pocit, že se ceny nehýbou už asi 10 let. Dvoukanály s 2 GSps končí kolem 20-30 kKč. Vývoj jakoby se zastavil - u velké čínské trojky, a třeba i u slovenského ETC, od kterého mám v práci M595. Chvíli jsem si potěžkal v ruce OWON SDS8202V (jeho zajímavostí je za příplatek bateriové napájení) takže mám trochu srovnání. Pravda je, že konkrétně u OWONu vidím novou řadu XDS4000, která končí čtyřkanálem 5 GSps / 500 MHz v ceně asi 5000 USD. Tzn. inovace probíhá, šířka pásma roste, ale cena jde nahoru - směrem ke značkovým západním strojům. Pozoruji vývoj i v související součástkové základně (křemík - rychlé ADC a analogové zesilovače). Bohužel i tady to spíš vypadá, že vývoj pomalu brzdí. Mooreův zákon se zadýchal - novější součástky jsou rychlejší jenom za cenu nižšího rozkmitu zpracovaných úrovní napětí, mají nižší napájecí napětí. "Ospalou atmosféru" v sortimentu osciloskopů si vysvětluji taky tak, že na těch gigahertzích už dávno nefungují klasické sondy se "zemním krokodýlem na vodítku" a je vůbec problém, navázat skop do měřeného zařízení, aniž by člověk narušil funkci pozorovaného obvodu, rozměrově je to všecko mrňavé apod. Prostě tyhle frekvence už jsou pro zatvrzelé feinschmeckery, kteří vědí co dělají, bez přístroje této kategorie se neobejdou a nemají problém, utratit 1000 EURO za aktivní sondu, vyrábět si na míru speciální sondy / vazebné přípravky apod. (např. kartu do PCI-e slotu s impedančně a konektorově přizpůsobeným výstupem pro osciloskop). Pro klasické rádio v těchto pásmech je beztak už hodnotnějším vybavením čistokrevný spektrální analyzátor, nebo FDR, nebo vektorový analyzátor sítě - přesný průběh vlny v časové doméně nikoho moc nezajímá.