Hele schválně trochu zatrollím :-) Odpovím na otázku bez předsudků, at face value.
https://triton.cz/produkty/datove-rozvadece/prislusenstvi/https://www.penta.cz/prislusenstvi_c52481.html?page=11https://www.google.com/search?q=univerzalni+19+rackmount+kit&tbm=ischhttps://www.google.com/search?q=adapter+do+19+racku&tbm=ischHm. Penta před lety mívala univerzální valivé teleskopické ližiny zn. CLM, s 19" ušima... už je v sortimentu nevidím. Vlastně žádná velká škoda, protože na mnoho skříní stejně nepasovaly.
Tady mě zaujaly levné lyže King Slide (ta značka mi není neznámá):
https://www.itsp24.com/Universal-19-Rack-Schienen-Rackmount-Kit-fuer-1-bis-4U-Server-Variabel-WerkzeuglosJinak teleskopické pojezdy/výsuvy se dají koupit nábytkové, v širokém sortimentu (širším než jsem kdy viděl u serverových lyží). Samotný teleskop je v nábytkovém provedení prakticky stejná součástka, jako jsem viděl v "počítačovém" provedení, zejména souhlasí montážní tloušťka běžně 0.5" = asi 12.5-13 mm, jenom nábytkové výsuvy nemají 19" uši.
https://www.drevoobchod-eshop.cz/kulickovy-plnovysuv-700-mm-h53-100kg-tl195x2Pokud máte aspoň vrtačku a ruční pilku na železo, svět je hned veselejší. Pokud máte navíc trochu slušnou pokosovou pilu (kotouč s jemnými zuby s SK plátky), tak máte relativně přesné pravé úhly a relativně čisté řezy. Pokud máte taky třeba stojanovou vrtačku, horní frézku, soustruh, ohýbačku na plech ... tak byste se tady asi takhle nevyptával :-) Zpátky na zem, na železo/ocel se hodí flexa s řezným kotoučem + ochrana zraku a sluchu. On s tím jde řezat i hliník, ale zamažete si karbidový kotouč mazlavým hliníkem. A hodí se elektrická bruska na vrtáky = buď univerzální stolní, nebo speciální motorizovaný přípravek.
http://www.alunet.cz/hlinikove-profily-standardni/l-profily?product_id=357http://www.alunet.cz/hlinikove-profily-standardni/l-profilyhttp://www.alunet.cz/hlinikove-profily-standardnihttps://www.aluteckk.cz/hlinikovy-konstrukcni-systemhttps://www.vsk-profily.cz/hlinikove-profily-a-prislusenstvi/Nic Vás nenapadá? :-)
Standardní i stavebnicové hliníkové profily si od dodavatele můžete nechat rovnou nařezat na potřebnou délku = získáte čisté řezy a pravé úhly, aniž byste musel vlastnit dobrou pilu. Ostatně se to nařezané líp dopravuje (PPL a spol) než šestimetrové štangle. Ke stavebnicovým profilům se dodávají jako příslušenství všelijaké spojky a rohové úhelníčky a záslepky. Do drážek pasují čtvercové matice, dostupné s přídržným pérkem nebo bez. K obyčejnému jeklu koupíte špunt v každém železářství. Pokud má stavebnicový profil kulatou díru uprostřed, dá se do ní závitníkem říznout závit (potřebujete sadu tří závitníků, nebo závitník strojní jednoprůchodový, a odpovídající vratidlo, a hliník se při obrábění maže nejlíp lihem, spíš než olejem).
Jinak... vrtat do koupené poličky bych se určitě nestyděl, pokud je moje. Pokusil bych se vrtanou díru trochu začistit (odstranit otřepy) a kdybych byl čistofil, tak ještě přelakovat okraje, aby nerezly a nebyly jako pěst na oko. Obecně u mechanických součástí nehrozí, že bych je někdy potřeboval reklamovat nějakému dodavateli či výrobci - v takovém případě se rozhodně nestydím, zámečnicky si je upgradovat. Toto platí i pro počítačové skříně (šasi) pokud máte s výrobcem zkušenost, že do reklamace stačí poslat vadný zdroj / backplane (nemusíte reklamovat celou skříň jak jste ji koupil).
Mimochodem nemusíte věci do stojanu montovat zrovna vodorovně naležato "po misionářsku". Svislé děrované EIA šíny mívají nějaké díry i z boku, případně dovnitř do racku. Stačí kus hliníkového plechu, nebo dva nějaké plocháče, čtyři díry a pár šroubků, a malý switch můžete chytit "bokem nastojato"... "zloděje dělá příležitost" ;-)
Dávat do 19" levný plastový switch... uff, no. Dávejte si bacha na ventilaci. Obecně životnost těch SoHo plasťáků nebývá velká (pokud neprovedete preventivní upgrade elytů na polymery).