Instalace Mintu a ohrožení šifrovaného disku

gesky

Instalace Mintu a ohrožení šifrovaného disku
« kdy: 27. 06. 2024, 11:39:53 »
Potrebujem poradiť, v PC mám dva disky win10 a druhý je celý šifrovaný TrueCryptom na ňom mám dáta. Chel by som win10 úplne nahradiť linuxom mint, ale bojím sa, aby mi inštalácia z flešky náhodou nešahla na ten šifrovaný, teda ak dám rozdeliť disk automaticky pri inštalovaní mintu, lebo rozdeliť to ručne ja fakt nedokážem. Aká je pravdepodobnosť, že prídem o dáta na šifrovanom disku? Na čo si mám dať pozor?


Re:Inštalácia Mintu
« Odpověď #1 kdy: 27. 06. 2024, 12:23:15 »
musis si pohlidat ktery disk nechas rozdelovat a pouzivat.

hw reseni je ten druhy disk po dobu instalace odepnout z ksandy.

Re:Instalace Mintu a ohrožení šifrovaného disku
« Odpověď #2 kdy: 28. 06. 2024, 16:22:29 »
Rozhodně bych si ten disk vyzálohoval. Před časem jsem na firemním notebooku s W11 a BitLockerem  potřeboval plnohodnotný Linux a tak jsem nabootoval instalačku Ubuntu. Používal jsem to pouze v live režimu a disku jsem se ani nedotkl. Distribuce patrně ano, protože po restartu jsem pak hledal klíč k BitLockeru. Notebook už nenajel. Jo, jasně. BitLocker a TrueCrypt není totéž, ale co se může pokazit, to se také pokazí.

Zopper

  • *****
  • 742
    • Zobrazit profil
Re:Instalace Mintu a ohrožení šifrovaného disku
« Odpověď #3 kdy: 29. 06. 2024, 08:02:39 »
Tomáš G.: To byl asi nějaký zápis nebo nastavení UEFI/SecureBootu. Tj. záloha disku nepomůže, musel bys mít dvě základní desky a prohazovat je.

gesky: Nejlepší je ten disk před instalací fyzicky odpojit, pak se člověk nemůže ani omylem ukliknout a žádný bug nic neohrozí. :)

Re:Instalace Mintu a ohrožení šifrovaného disku
« Odpověď #4 kdy: 30. 06. 2024, 11:31:34 »
Přikláním se k zálohování.
V 90. letech jsem si na intru půjčil počítač paní ředitelky s tím, že data zůstanou v pořádku, protože si připojím vlastní HDD a ten její nechám v BIOSu disablovaný. No, průser jak vrata…


k3dAR

  • *****
  • 2 942
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Mintu a ohrožení šifrovaného disku
« Odpověď #5 kdy: 30. 06. 2024, 14:30:58 »
Na 99% by se nemelo nic stat, ale:
1. Kdyz disk vyzalohujes, mas data zalohovane
2. Kdyz disk navic odpojis mas 100% jistotu ze se nic nestane ;⁠-⁠)