1) Potvrdím, co tu psali jiní: IT obor dneska nečeká na lidi, co sice programovat neumí, ale chtějí. Ale nezoufej.
2) Rekvalifikace do IT rozhodně je možná, ale ne pro každého. Pokud máš ten správný styl myšlení a baví tě to, tak se někam dostaneš. Už to nebude na špičku, ale po pár letech bys opravdu mohl dělat programátora.
3) Ano, píši - za pár let. Jak rychle to půjde, závisí hlavně na tobě, jestli je to v tobě a jak tě to bude bavit.
4) Jestli střídáš 2 týdny práce a 2 týdny volna, tak máš ideální příležitost ten čas využívat k tomu, aby ses vzdělával. Samozřejmě musíš umět anglicky (na té úrovni, abys dobře rozumněl tomu, co říkají na videu). Nicméně vybral sis obor, který se dá naučit samostudiem až do překvapivé hloubky. Máš šanci - na rozdíl od lidí, co by chtěli být lékařem, nebo navrhovat turbíny.
5) Najdi si nějaké online kurzy (placené jsou většinou lepší, ale klidně začni i nějakým zdarma), kup si nějaké knížky a zkus to. Python je rozhodně nejlepší dnešní jazyk pro výuku programování (ale nabídek práce v něm tolik není). Java/.NET jsou komerčně žádané jazyky, které se rok od roku pro začátečníka více a více komplikují (můj názor), ale i v nich se dá začít. Rozhodně se vyhni jazykům C/C++ (alespoň první rok). Snaž se, se učit ten jazyk a něco v něm tvořit. Časem přidej SQL a web - a sleduj, jestli tě to baví.
6) Až budeš schopný v nějakém komerčně zajímavavém jazyce (ta Java/.NET/případně aktuálně trendující webové jazyky) něco samostatně vytvořit, až budeš moci říct, že umíš pracovat s gitem, tak rozhoď sítě a nabízej se jako brigádník, případně začni jako jako neplacený stážista. To, že 14 dní můžeš a 14 dní ne, to není ideální, ale mnoho studentů pracovalo při škole a firmy se tomu přizpůsobily, že teď mohou a teď nemohou. Případně si hledej brigádu jako tester - to byla vstupní brána do vývoje pro mnoho lidí, kteří se svým životopisem neprošli do vývoje rovnou. IT support bych ti nedoporučil, to má k vývoji mnohem dál, než testování.
7) Na volnou nohu úplně zapomeň. Na volnou nohu se vydej nejdříve po několika letech zaměstnaneckého poměru. To je jenom poznámka k pár posledním příspěvkům zde.
8 ) Obecně platí, že pokud už nějaký obor umíš, tak je fajn hledat synergii s IT. Pokud bys našel firmu, která dělá nějaký SW vývoj pro stavebnictví, tak ty znáš obor, terminologii, máš přidanou hodnotu. Problém je, že klasický programátor se ty podstatné doménové znalosti většinou naučí tak do půl roku, zatímco tvůj skluz v programování bude dlouhodobý. Ale furt lepší, než nastoupit jako programátor v pojišťovně a půl roku objeovat pravidla a terminologii pojišťovnictví. Profese stavaře by určitě pomohla více, kdybys chtěl v IT firmě (myšleno IT firmě co dělá SW pro stavebnictví) dělat obchodníka, nebo vést projekty. Netuším, jestli se v Česku programují nějaké stavební CADy, ale třeba by se tu mohly programovat pluginy do takových CADů. Netuším, jestli stavaři používají nějaké speciální SW, ale zkus se rozhlížet tímto směrem. Ale to je budoucnost. Teď se musíš pokusit zvládnout základy programátorského řemesla.