Znalosti pro DevOps

CPU

  • *****
  • 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Znalosti pro DevOps
« kdy: 02. 11. 2023, 19:04:09 »
Ahoj,

kamarádka Linuxářka chce jít dělat DevOps, skriptovat umí a jednou z dálky viděla Amazoní čmoud.

Řekl jsem jí, že velmi dobře musí znát Docker, Kubernetes, Ansible a Git.
Když se to alespoň teoreticky naučí a ve zkušebce bude makat, tak by to mohla zvládnout...

Ostatně tohle je ten základ, který se v inzerátech stejně objevuje...
Byla to dostatečná rada? Nebo to je málo?
« Poslední změna: 02. 11. 2023, 19:34:46 od Petr Krčmář »


Re:DevOps
« Odpověď #1 kdy: 02. 11. 2023, 19:26:25 »
Jenkins/Gitlab? Terraform?

xyz

  • ***
  • 237
    • Zobrazit profil
Re:Znalosti pro DevOps
« Odpověď #2 kdy: 02. 11. 2023, 19:48:02 »

Re:Znalosti pro DevOps
« Odpověď #3 kdy: 02. 11. 2023, 19:48:29 »
Ať si zkusí nějaké aplikace sama napsat, stačí zjednodušeně. Měla by mít představu co se musí parametrizovat, co tam programátor řeší, kde  a jak loguje. Nechci mudrovat, ale začít jako programátor, zkusit si automatizovat (testing, realease) např. přes GitHub Actions, mi přijde jednodušší cesta než skákat do DevOps a ještě Kubernetes. Ale pokud chce hned do korporátu, tak to je asi cesta.

Na tom odkazu předřečníka je to pěkně vidět, Kubernetes je až někde v druhé půlce. Vše před tím je klasická programátořina.
« Poslední změna: 02. 11. 2023, 19:51:11 od Wavelet »

murf

Re:Znalosti pro DevOps
« Odpověď #4 kdy: 02. 11. 2023, 20:29:42 »
Souhlasim s již zmíněným a přidal bych, že je dobré mít nějaké certifikáty na Azure/AWS/GCP. Někdy se na to na pohovoru ptají. A není to nijak drahý.


Re:Znalosti pro DevOps
« Odpověď #5 kdy: 02. 11. 2023, 20:54:34 »
Mimochodem gitlab-ci je fakt krasny, da se s tim hrat, da se to behat cele na vlastnim "zeleze"... je to jednoduche a prehledne, nizke naroky do zacatku presto lze casem delat doslova kouzla. umet si takhle treba vystavit uplne jednoduchoud hello world statickou html webovku v docker kontejneru (treba v kombinaci s lets encrypt) bych bral jako fajn zacatek (misto kube klidne pres docker-compose).
Děkuji za možnost editace příspěvku.

alex6bbc

  • *****
  • 1 645
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znalosti pro DevOps
« Odpověď #6 kdy: 02. 11. 2023, 22:35:30 »
apache, nginx, zalohovani, sitarina, zfs, smtp, dns, sql.

kate

Re:Znalosti pro DevOps
« Odpověď #7 kdy: 03. 11. 2023, 00:50:23 »
Disclaimer: Ops dělám jen částečně.

Ke jmenovanému ještě aspoň základy Pythonu a Bash, mrknout se taky na prometheus, grafanu a příbuzné projekty (Aspoň vědět co to dělá a jak). Ale hlavně se umět rychle učit a hledat si informace + umět to co zná zobecnit a využít jinde. Ono je hezké soustředit se na nějaké konkétní technologie, ale pak na ni místo Ansible hodí Salt, Loki vs ELK…

Co tak sleduju, dost u pohovoru zapůsobí mít nějak slušně rozjetou vlastní infra s pár self-hosted OSS projekty.

kek

Re:Znalosti pro DevOps
« Odpověď #8 kdy: 03. 11. 2023, 12:33:23 »
Pojem DevOps se používá pro tak rozsáhlé množství rolí, že je dost těžké říct jestli je to dost nebo ne, bude záležet na tom co to reálně je za pozici.

U nás jsou minimálně 3 různé DevOps pozice,

  • Admin v cloudu - on cally, síťařina, incidenty na produkci
  • Pipeline developer - Jenkins/GH Actions/Azure Devops/Gitlab CI/ scripty/python/golang
  • Platform developer - Docker/Ansible/Chef/terraform

Málo kdy jeden člověk děla všechno, ale za mě nějaké kombo Python/Golang/Shell/<Jenkins/gh/gitlab/...>/k8s najde místo skoro všude.

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Znalosti pro DevOps
« Odpověď #9 kdy: 03. 11. 2023, 13:35:01 »
U nás jsou minimálně 3 různé DevOps pozice,

  • Admin v cloudu - on cally, síťařina, incidenty na produkci
  • Pipeline developer - Jenkins/GH Actions/Azure Devops/Gitlab CI/ scripty/python/golang
  • Platform developer - Docker/Ansible/Chef/terraform

Tohle všechno býval prostě admin. Věděl jak se nasazuje server, měl ánunk o sítích, bezpečnosti, uměl instalovat a udržovat aplikace na serveru, věděl jak to škálovat, skriptovat v různých prostředí. Znalosti o konkrétní aplikaci si doplňoval podle potřeby.

To, že to máte takhle dělené mi přijde, že je jen kvůli rozdělení kompetencí v rámci vaší organizace. Jinde to bude třeba napříč. Ale admin (dneska devops, zítra nevím jak se bude jmenovat) by měl umět zvládnout po zapracování všechno tohle a víc. Jako chápu, že v megakorporacích se každý stará jen o to svoje ozubené kolečko, ale dělat s takovýma lidma (mám jednoho zákazníka 2k+) ja totální pruda, protože nikdo ničemu, kromě toho svého, nerozumí a když potřebuju projednat podmínky, tak jich na druhé straně stolu musí sedět 5-10 a i tak mi jsou schopni říct, že neví, že se musí zeptat.

Takže kamarádka by měla mít povědomí o všech těch aktuálních technologiích. Přinejmenším znát jména prvních 2-3 z každé oblasti a lépe i výhody nevýhody a ještě lépe si projít aspoň jednou z nich. K tomu, co tu padlo bych ještě asi doplnil tu síťařinu. Z IP routování aspoň to statické. (Jak by nasazovala docker apod. aniž by věděla, co jsou porty a jejich oblasti.) a pak něco o filesystémech, uživatelských účtech, tweakování systému (resources) atd. :-)

kek

Re:Znalosti pro DevOps
« Odpověď #10 kdy: 03. 11. 2023, 16:12:30 »
Citace
To, že to máte takhle dělené mi přijde, že je jen kvůli rozdělení kompetencí v rámci vaší organizace. Jinde to bude třeba napříč. Ale admin (dneska devops, zítra nevím jak se bude jmenovat) by měl umět zvládnout po zapracování všechno tohle a víc. Jako chápu, že v megakorporacích se každý stará jen o to svoje ozubené kolečko, ale dělat s takovýma lidma (mám jednoho zákazníka 2k+) ja totální pruda, protože nikdo ničemu, kromě toho svého, nerozumí a když potřebuju projednat podmínky, tak jich na druhé straně stolu musí sedět 5-10 a i tak mi jsou schopni říct, že neví, že se musí zeptat.
Neříkám, že je to dobře, jen konstatuji co pozoruji. On je to samozřejmě velkej opruz i uvnitř ogranizace.
Holt nejsou lidi. Je to pozice která, aby ji člověk dělal dobře vyžaduje dost let praxe, ten rozptyl znalostí je celkem dost velký.

Největší sranda jsou pak lidi na pozici Devops junior, což mi přijde jako takovej oxymóron,
ale těch pipeline a docker imagu je holt potřeba napsat fakt hodně.

CPU

  • *****
  • 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znalosti pro DevOps
« Odpověď #11 kdy: 03. 11. 2023, 16:26:27 »
Největší sranda jsou pak lidi na pozici Devops junior, což mi přijde jako takovej oxymóron

Co to žblebtáš?
Pokud je člověk dobrej a umí programovat, tak nemusí dělat DevOps = sekretářka vývojáře, ale může dělat develovepře osobně. Logicky to jsou pozice pro programátory, kteří nejsou dost dobří na to, aby je programování uživilo. Takže pozice pro lepšího ajťáka, ne pro nějakýho mistra světa s IQ 199  :o

Re:Znalosti pro DevOps
« Odpověď #12 kdy: 03. 11. 2023, 17:47:27 »
Největší sranda jsou pak lidi na pozici Devops junior, což mi přijde jako takovej oxymóron

Logicky to jsou pozice pro programátory, kteří nejsou dost dobří na to, aby je programování uživilo.

Tak tim si to zabil a zaroven otevrel cestu k dalsimu blaboleni. Ne, ne kazdej neuspesnej programator jde do devops nebo testovat. Hrozne debilni a nihilisticke klise. Ale zij si tenhle vlky sen.

CPU

  • *****
  • 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znalosti pro DevOps
« Odpověď #13 kdy: 03. 11. 2023, 18:04:22 »
ne kazdej neuspesnej programator jde do devops nebo testovat.

Naopak, testování a DevOps jsou skvělé pozice pro ty, kteří to programování nějak/dlouhodobě nezvládají.
A samozřejmě se tam můžeš vypracovat i od šroubováka.
Tobě to přijde jako nějaké špatné?

Re:Znalosti pro DevOps
« Odpověď #14 kdy: 03. 11. 2023, 19:18:15 »
ne kazdej neuspesnej programator jde do devops nebo testovat.

Naopak, testování a DevOps jsou skvělé pozice pro ty, kteří to programování nějak/dlouhodobě nezvládají.
A samozřejmě se tam můžeš vypracovat i od šroubováka.
Tobě to přijde jako nějaké špatné?

> Naopak, testování a DevOps jsou skvělé pozice pro ty, kteří to programování nějak/dlouhodobě nezvládají.

Tohle bych netvrdil. Já jsem dělal programátora 20 let a řekl bych že jsem to určitě zvládal. Ovšem pak mi šéfová nabídla jestli jako člověk který rozumí i provozu serverů, jenkinsu, k8s a gitlabu nechci jít dělat DevOPSáka. Za tu dobu co ho dělám bych řekl že půl času programuju různý tooly pro lepší život, čtvrt času řešim pipelines a čtvrtku investuju do serverů.

> A samozřejmě se tam můžeš vypracovat i od šroubováka.

Na jakoukoliv pozici se může kdokoli vypracovat od šroubováka...