Připojení disku SSH tunelem do Windows

Jakub

Připojení disku SSH tunelem do Windows
« kdy: 19. 10. 2012, 11:25:58 »
Dobrý den,

řeším následující problém.
Na linuxovém serveru, jsem vytvořil pomocí php scriptu 700 uživatelských účtů.
Přístup k těmto souborům je zajištěn pomocí programu WinScp a SFTP netdrive.

WinScp je vzhledem k vlastnostem lidí, kteří toto úložiště budou používat určeno spíše pro "odborníky" a
progam WinScp je pro laiky.

Hlavním rozdílem je pro mě to, že program WinScp připojí uživatelský home tak jako by šlo o lokální flash disc.
Takže funguje hlavně funkce " klikni pravým tlačítkem myši -> nový -> soubor ".
v programu WinScp musí už uživatel znát koncovku souboru jako je .docx atd...
Což je už děsný "problém" a z toho důvodu používáme SFTPNetdrive.


Jelikož, ale SFTPNetDrive nefunguje jako "multi user mode" tak je v podmínkách terminálového serveru k ničemu...

Existuje nějaký soft nebo metoda, která by fungovala tak, že připojí disc jako lokální flash disc a umožňila funkci " klikni pravým tlačítkem myši -> nový -> soubor " a je to freeware ?

Bez úspěchu jsem už zkoušel:  Dokan, AnyClient, Swish.






« Poslední změna: 19. 10. 2012, 16:03:31 od Petr Krčmář »


Stanley

Re:Připojení discu pomocí SSH tunelu do Windows
« Odpověď #1 kdy: 19. 10. 2012, 12:09:34 »
Chybí popis situace, jedná se o lokální síť nebo o nějaké vzdálené přístupy? V lokální síti by nejjednodušším řešením byla Samba. Zkus se víc rozepsat, ať víme, co vlastně řešíš za problém.

Jakub

Re:Připojení discu pomocí SSH tunelu do Windows
« Odpověď #2 kdy: 19. 10. 2012, 12:35:29 »
Server instalován mimo lokální síť.
VPN tunelem se připojit nelze.
Jediná možnost jak se na server je připojit je pouze pomocí SSH.
K přenosu dat je tudíž možné použit jen klienty, kteří umějí pomocí ssh přenášet soubory.

Pokud by šlo o normální "přemýšlející" uživatele, tak by nebyl žádný problém, udělat jednoduché školení na WinScp, které prakticky
funguje jako Total Commander.

Jenomže ono jde o uživatele, kteří sotva dočtou A4 a udrží myšlenku. Takže ten přístup a samotná práce se soubory musí
být víc než jednoduchá.
Z toho důvodu jsem nainstaloval SFTP Net Drive, který připojí vzdálený účet na serveru jako lokální "flash disc" což WinScp neudělá a neumožní mi tím pádem v programu např. Word udělat -> soubor - > uložit jako a pří výběru zvolit cíl WinScp clienta.
Jelikož SFTP Net Drive se chová jako Flash Disc, tak můžu při výběru cíle kam soubor uložit, vybrat "lokální disc".


Problém je ten, že pokud se v prostředí vzdálené plochy  více klientů pomocí programu WinScp připojí na server, tak klient hlásí, že soubor se stejným jménem již existuje a skončí.
tzn. ve vzdálené ploše tento program v případě, že všichni přistupují na stejný server může mít otevřený jenom jeden uživatel.


Proto hledám náhradu, která je free a je uživatelsky přívětivá. Hlavně musí umožnit připojení vzdáleného účtu jako "místní lokální disc" a dále práci ve složce jako nabízí windows tzn. kliknutí pravým tlačítkem myši  - > nový - > textový dokument


Jde o úložiště pro studenty.

Jakub

Re:Připojení discu pomocí SSH tunelu do Windows
« Odpověď #3 kdy: 19. 10. 2012, 12:37:09 »
Omlouvám se v pasáži

Citace
Problém je ten, že pokud se v prostředí vzdálené plochy  více klientů pomocí programu WinScp připojí na server, tak klient hlásí, že soubor se stejným jménem již existuje a skončí.
tzn. ve vzdálené ploše tento program v případě, že všichni přistupují na stejný server může mít otevřený jenom jeden uživatel.

Má být SFT Net Drive.

Zopper

  • *****
  • 762
    • Zobrazit profil
Re:Připojení discu pomocí SSH tunelu do Windows
« Odpověď #4 kdy: 19. 10. 2012, 12:49:04 »
Co win-sshfs: http://code.google.com/p/win-sshfs/? Vypadá celkem použitelně, jen mám pocit (neřešil jsem, jestli je to právě tím), že při uspání windows s připojeným "diskem" se po probuzení chová divně (strašně pomale) a je potřeba spojení odpojit a program restartovat. Ale třeba to pro vás problém nebude.


Rax

Re:Připojení discu pomocí SSH tunelu do Windows
« Odpověď #5 kdy: 19. 10. 2012, 13:23:15 »
Jediná možnost jak se na server je připojit je pouze pomocí SSH.
K přenosu dat je tudíž možné použit jen klienty, kteří umějí pomocí ssh přenášet soubory.

Pokud by šlo o normální "přemýšlející" uživatele, tak by nebyl žádný problém, udělat jednoduché školení na WinScp, které prakticky
funguje jako Total Commander.

Tak se dodělá FTP a FTP podporuje Windows samo od sebe včetně přetahování souborů myší. Uživatel který nedokáže obsluhovat WinSCP stejně nedokáže ani vygenerovat myšlenku, kvůli které by bylo nutno šifrovat přenosy.

Sten

Re:Připojení discu pomocí SSH tunelu do Windows
« Odpověď #6 kdy: 19. 10. 2012, 13:59:03 »
A co WebDAV? Funguje to přes HTTP (i HTTPS) a Windows takové svazky umí připojovat jako jednotky, takže je potom mohou bez problému používat všechny aplikace. Akorát o tom MS docela mlčí, aby si nezabil podporu pro CIFS.

Zopper

  • *****
  • 762
    • Zobrazit profil
Re:Připojení discu pomocí SSH tunelu do Windows
« Odpověď #7 kdy: 19. 10. 2012, 15:41:28 »
Uživatel který nedokáže obsluhovat WinSCP stejně nedokáže ani vygenerovat myšlenku, kvůli které by bylo nutno šifrovat přenosy.
Jenže nešifruje se jen kvůli dobrému pocitu uživatele. Záleží na tom, k čemu mají ty účty přístup a jaká data se budou nahrávat... Pokud jen k nějakému svému adresáři a jde o nějaké cvičné věci, pak by to neměl být moc problém (kromě rizika infekce), jinak bych se ale nešifrovaným přenosům vyhnul.