Vysoká škola pro pokročilého programátora

Re:Vysoká škola pro pokročilého programátora
« Odpověď #15 kdy: 27. 07. 2023, 10:10:44 »
K životu a dobré práci vysokou školu nutně nepotřebuješ.

Vysoká škola je jiná než střední v tom že bude hodně taková jakou si ji uděláš (hlavně vyšší ročníky).

“Praktické” vědomosti co si odneseš zastarají tak jako tak, teoretické základy jako matematika zůstanou, i když je asi málokdy opravdu použiješ a postupně se taky z paměti ztratí.

Co zůstane jsou měkké dovednosti: schopnost se strukturovaně učit, zejména nové, cizí věci které tě třeba ani moc nebaví, od základu.

Ideálně se také naučíš myslet out of the box - chápat a pracovat nerutinně, challengovat své zaběhlé mentální konstrukce a představy.

Programování nejsou jen technologie, je to také - a v některých rolích opravdu hodně - pochopení problémů okolního světa které ty technologie řeší a jejich analýza tak aby šly těmi technologiemi řešit.

Vysoká škola ti ideálně otevře svět “unknown unknowns” - oborů kterým nejen zatím nerozumíš, ale o kterých ani nevíš že existují.

Ale záleží hodně na tobě co od toho chceš a jak aktivně k tomu přistoupíš a co si z toho vezmeš. Samo se to nestane, a občas to také prostě nepůjde - i to je dobré si zkusit nanečisto dřív ve škole než v regulérní práci.

Pokud půjdeš teď seriózně pracovat v oboru, tak se do školy tak jak bys jí prožil teď už nikdy nevrátíš.


_Jenda

  • *****
  • 1 605
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Vysoká škola pro pokročilého programátora
« Odpověď #16 kdy: 27. 07. 2023, 10:33:18 »
V mé bublině se na titul v podstatě nekouká a když předložíš resume jako si už teď buduješ, tak jsi zlatej. A pak samozřejmě když se během prvních pár měsíců neukážeš jako úplně nepoužitelnej :-).

Ve tvém seznamu VŠ ti chybí informatika na MFF UK. Já tu jsem trochu známý svým hejtem na ČVUT, tam bych jako čistý programátor fakt být nechtěl (asi ani na FITu) (s elektronikou je to trochu jiné a jinou možnost bys neměl) a brněnské školy neznám, tak nedokážu posoudit.

Jinak bych vypíchl to co psal _Tomáš_, myslím si že by se ti extrémně hodily základy teoretické computer science, což tedy nutně neznamená VŠ vystudovat (můžeš třeba studovat 2 roky a vychodit ty předměty a pak to ukončit (na druhou stranu na MFF pak už je to „jenom“ matematika a vlastně máš minimálně bakaláře hotového :) ) ani studovat (pokud to zvládneš samostudiem). Ale pokud si to vůbec nenastuduješ (jako nevím jaké povědomí o tom máš už teď), tak tě to pak bude brzdit a v nejhorším to interpretuješ ne jako že je to problém na tvé straně, ale jako křivdu od ostatních a budeš si myslet že tě znevýhodňují protože nemáš VŠ a přitom je to tím že máš menší vhled do problematiky a tím jsi méně použitelný.

TL;DR VŠ je jedna z cest jak získat základy teoretické comp-sci (datové struktury, automaty, složitost a vyčíslitelnost…) ale jde to i jinak. Určitě ale tyhle základy získat chceš.

První taková aproximace je přečíst si Průvodce a měl bys tomu rozumět.

OTOH
je vlastně plus, naučíš se vstřebávat i informace, které nechceš a naučíš se s nimi pracovat
tohle je zase takové utěšování se, věcí do kterých se ti nechce si užiješ v životě dost.
« Poslední změna: 27. 07. 2023, 10:35:43 od _Jenda »

CPU

  • *****
  • 871
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká škola pro pokročilého programátora
« Odpověď #17 kdy: 27. 07. 2023, 10:55:21 »
Na uživení nepotřebuješ programovat, stačí poctivě bušit krumpáčem, moc lidí to nechce dělat.
Stejně tak VŠ nepotřebuješ, abys programoval.

ALE:
- VŠ se ti bude hodit v korporátu a ve státním
- když máš dva stejně dobré kandidáty, může být VŠ to malé plus
- když chce vzít obchoďák někoho na schůzku, určitě vezme chytrého a chytře mluvícího sympaťáka, pokud jsou dva, tak často toho s VŠ
- čím budeš starší, tím víc tě může absence VŠ omezovat a naopak se ti na ní už nebude chtít

Z druhé strany:
- nikdo se tě za pár let nejspíš nebude ptát, co jsi studoval
- titul není vstupenka do světa kouzel, je to takový "supercertifikát", který skoro nikdy nepotřebuješ, ale když ano, jsi moc rád, že ho máš
- až si budeš hledat místečko, kam se uklidit, bude se ti safra hodit
- VŠ ber spíš managementovou, cokoliv se z programování dnes naučíš, bude zítra staré, což o managemntu neplatí, ten se vyvíjí mnohem pomaleji
- programátoři jsou buď Umpa-lumpové nebo Vonkové, první jsou divní trpajzlíci, řadová omáčka, kterou řídí Vonkové....no a Vonka byl původně Onka, než si udělal VŠ (proto Vonka)....PS: Pokud jsi tvořivý, je lepší být Vonka a pokud jsi omáčka, je lepší být Umpa-lump

Manažer předvádí svoje programátoříčky potenciálním zákazníkům: https://youtu.be/lzmzZaB0kss?t=26
(Já jsem raději Vonka než Umpa-lump...ale ty? to je tvoje věc...)

Fakt si udělej nějakou VŠ dálkově, no a většinu času věnuj programování tam, kde to má budoucnost nebo kde se učíš.

« Poslední změna: 27. 07. 2023, 11:03:51 od CPU »

jjrsk

  • *****
  • 527
    • Zobrazit profil
Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #18 kdy: 27. 07. 2023, 11:18:06 »
...Je vidět, že jsi na žádnou VŠ nechodil, protože na normálních technických školách je důraz na pochopení. Požadavky na memorování byly naprosto výjimečné případy, které vycházely od učitelů, kteří byli těmi neschopnými idioty. Těch ovšem na dobré škole zas tak moc není.
Jo, po 5 letech na FELu se valim smichem po podlaze ... zadna takova skola v CR neexistuje. Absolvoval sem tam mimo jine mozna 8 matik (5x matalyza + logika + ...) a ve vsech tzv odbornych predmetech sem si vystacil bohate s tou stredoskolskou.

U zkousek se chtela recitace vzorcu, vet, definic. Na predmety, kde to vypadalo jinak, by stacily prsty jedne chrome ruky. I to programovani tenkrat vypadalo tak, ze zapich se delal na papir, a hodnotilo se, kolik kde chybi stredniku ... (to je mimochodem jeden z duvodu proc se posleze odtrhla FIT)

Naivne sem si tenkrat myslel, ze se na VS clovek dostane k technice, kterou jinde neuvidi. A to je fakt, takovy vykopavky nemaji ani v muzeich.

..
- když máš dva stejně dobré kandidáty, může být VŠ to malé plus
...
Ehm ... kdy naposledy se na teto planete stalo, ze by se na IT pozici hlasili 2 pouzitelni lide?

CPU

  • *****
  • 871
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #19 kdy: 27. 07. 2023, 11:28:18 »
..
- když máš dva stejně dobré kandidáty, může být VŠ to malé plus
...
Ehm ... kdy naposledy se na teto planete stalo, ze by se na IT pozici hlasili 2 pouzitelni lide?

No to je velmi dobrá připomínka, ale ono se to děje často interně, někdy o tom ani nevíš.
Každopádně si trvám na tom, že VŠ je často výhoda.

Osobně bych - komunikativnímu jedinci - doporučil studium managementu a projektového řízení.
Když kromě programování člověk zvládá i tohle...

Naopak introvert může být šťastný jako Umpa-Lump...


Re:Vysoká škola pro pokročilého programátora
« Odpověď #20 kdy: 27. 07. 2023, 11:42:59 »
zminim jiny scenar, zminku o vysoke skole jen preletim, ale pokud tam uvidim neco jako "DAMU", tak s tim posukem se ztracet cas nebude.

historkam o kadernicich a hornicich preuceny na developery neveri ani sami politici

 

Re:Vysoká škola pro pokročilého programátora
« Odpověď #21 kdy: 27. 07. 2023, 11:49:58 »
Je taký bonmot, cca. "Vzdelanie je to, čo ti zostane, keď zabudneš všetko, čo si sa v tej škole naučil."

Mali sme jedného kolegu, čo mal len elektro priemyslovku, ostatní boli asi všetci inžinieri (nie všetci IT/elektro!). Tento kolega bol známy tým, že jeho riešenia boli často veľmi krkolomné, lebo mu chýbal tzv. inžiniersky prístup (čo je pojem, ktorým sa rád oháňam, ale definovať ho presne neviem) a širší rozhľad.

Vysoká škola je jedným zo spôsobov, ako ten širší rozhľad získať, ale uznávam, že nie najefektívnejším. Pre cieľavedomého a motivovaného človeka sú oveľa rýchlejšie cesty, ale pre nie až tak motivovaný priemer je VŠ lepšia v tom, že doň tie veci nejako nasypú pod tlakom, aj keď sa mu až toľko nechce (nemôže si tak vyberať, čo ho baví a čo nie, a každá oblasť má tých nelákavých častí veľa). A pre toho, kto nie je sociopat, "vysokoškolský život" môže byť aj veľmi príjemným obdobím.

Re:Vysoká škola pro pokročilého programátora
« Odpověď #22 kdy: 27. 07. 2023, 12:03:16 »
Programovat uz umis, ted bych se zameril na shodu podmetu s prisudkem ;)

Co se budouciho uplatneni tyce, zalezi, co od zivota ocekavas. Jestli chces busit appky v C#, tak si urcite dobrej (a dobre placenej) dzob najdes i bez VS. Proste po maturite nastoupis nekam, udelas si 5 let praxe, budes senior a budes si moct zacit rikat treba 7K MD a pozdeji i vic. Coz je samozrejme naprosto v poradku.

Pokud ale chces delat neco zajimavejsiho (Google, high performance trading, nejaky quant/fintech veci, low level OS veci, crypto), bez VS ses vicemene nahranej. Podivej se na nabidky prace v tehle oborech, u Googlu apod. casto najdes "Master's is a must, PhD preferred".

Na (dobre) VS se neuci technologie, ale principy. Kdyz znas par technologii, naucit se principialne jinou na obskurni platforme (tj. napriklad funkcionalni programovani v C++ templatech) je vyznamne tezsi nez kdyz znas tyhle principy uz davno z VS. Nebo napriklad kryptografie, to je kapitola sama o sobe...

Takze si rekni, co od sve kariery ocekavas a bud se na VS vyser a nebo jdi na MFF, kde si vyber bud matematickou kryprografii nebo systemove programovani. Nebo jdi na light variantu CVUT FIT, kde si vyber teoretickou informatiku a systemove programovani. Nic jineho v tvem pripade nema vyznam studovat.

A nebo si dojdi na VSE pro titul, ale znalosti neocekavej...

hmmmw

Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #23 kdy: 27. 07. 2023, 12:09:01 »
...Je vidět, že jsi na žádnou VŠ nechodil, protože na normálních technických školách je důraz na pochopení. Požadavky na memorování byly naprosto výjimečné případy, které vycházely od učitelů, kteří byli těmi neschopnými idioty. Těch ovšem na dobré škole zas tak moc není.
Jo, po 5 letech na FELu se valim smichem po podlaze ... zadna takova skola v CR neexistuje. Absolvoval sem tam mimo jine mozna 8 matik (5x matalyza + logika + ...) a ve vsech tzv odbornych predmetech sem si vystacil bohate s tou stredoskolskou.

U zkousek se chtela recitace vzorcu, vet, definic. Na predmety, kde to vypadalo jinak, by stacily prsty jedne chrome ruky. I to programovani tenkrat vypadalo tak, ze zapich se delal na papir, a hodnotilo se, kolik kde chybi stredniku ... (to je mimochodem jeden z duvodu proc se posleze odtrhla FIT)

Naivne sem si tenkrat myslel, ze se na VS clovek dostane k technice, kterou jinde neuvidi. A to je fakt, takovy vykopavky nemaji ani v muzeich.


Nevím, co ti mám na to říct. Možná jiná doba?

My si zkoušeli v odborných předmětech naprogramovat všelicos. A namátkou "Metoda hraničních prvků" pro mě teda nebyla středoškolská matematika.

Ani ohledně zkoušek jsem nic z toho nezažil, programování na papír jsem nikdy podstupovat nemusel.

Když jsem u zkoušky nahodil rovnou vzorec, zkoušející se zeptal, odkud ho mám. Takže jsem stejně musel alespoň trochu popsat, jak to vzniká, popřípadě ho odvodit. Jasně, dá se to odvozování naučit, a občas to bylo jednodušší, zapamatovat si pár písmenek, a doufat, že to zkoušející neprokoukne. Ale nikdy to šprtání a recitování nebylo vyžadováno, a vždy byl důraz na pochopení postupu.

Technika jak kde, na mé alma mater byl a je superpočítač. A v rámci diplomky jsem na něj dostal přístup, jen škoda, že mi to tenkrát nic moc neříkalo.

peete

Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #24 kdy: 27. 07. 2023, 12:10:03 »
Málokdy potkám člověka bez VŠ, který by tušil jak věci fungují.

Najít člověka bez VŠ vzdělání, ..., který by chápal rozdíl mezi heapou, stackem a různýma datovýma strukturama v javě je prostě problém. Přitom to jsou vesměs mid-senior role s praxí do 5 let.
No, ja bych rekl, ze je to o jinych vecech. Predevsim o anglictine. Cesi neumi anglicky bud vubec nebo mizerne. Kdyz umis anglicky podobne jako treba Finove, tak ctes a slysis anglictinu skoro stejne jak rodny jazyk. Zdroje v EN a nejaky itNetwork v cestine u nas jsou kvalitativne nesrovnatelne. Za dalsi je disciplina a nadseni, pokud se opravdu umis ucit sam, tak kdyz si prectes vsechny zdroje "open source CS", jako zacatecnik si udelas Mooc Fi kurz Javy Helsinske univerzity, prectes si "Clean Code" atd atd atd tak rozhodne budes hodne hodne daleko. Ale uznavam, lidi kteri takto sami makaji neni tolik. Ty vysokoskolaky k tomu aspon nekdo donuti.

CPU

  • *****
  • 871
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká škola pro pokročilého programátora
« Odpověď #25 kdy: 27. 07. 2023, 12:26:06 »
ako ten širší rozhľad získať

O IT jsem se naučil všechno sám, to na VŠ bylo často už překonané, když se to učilo.
Ale ne všechny obory se vyvíjí tak překotně jako IT, IT byla zpětně ...špatná volba...jako doktor (kožař a pod. bych byl hodně vysmátej)

Nicméně chci psát o něčem jiném, chci psát o bludech, ve které někteří věří.

Dementosaurus si myslí:
Přečtu si knížku o programování a umí programovat.
Přečtu si knížku o projektovém řízení a umím řídit projekty.
Naučím se jazyk a jsem super programátor (knihovny mě nezajímají).
Naučím se projektový management z knížky a jsem super projekťák...
Když budu programovat, sám od sebe se to naučím dělat správně.
Když budu řídit projekty, sám od sebe to začnu dělat správně.

...projektové řízení se musíš pořádně naučit jako programování, jinak to bude daleko větší dřina...

Projektové řízení, management rizika, time menagement, smluvní právo, metody vyjednávání, postupy v liniovém managementu...nic z toho nemusí Umpa-Lump znát. Umpa-Lump tancuje pro Vonku, Umpa-Lump programuje, jak si Vonka přeje.

https://www.youtube.com/watch?v=nFxyUAjayyI

Pokud někoho baví programování, nemusí na VŠ chodit, tam se učí základy a přehledy. Pokud tě baví programování a nejsi totální introvert, doplň si svoje vzdělání z hlediska managementu, abys mohl dělat Vonku. Řídit Umpa-Lumpy a nutit je tancovat tak, jak si přeješ ty, aby se to líbilo zákazníkům a byly prašule. Život Umpa-Lumpíka je ovšem snazší, pro hloubavé lidí to je práce snů. A Vonka by bez Umpa-lumpů byl jen nýmand. Buď tím, co tě těší.

Někdo tu zmínil, že by sis měl projít VŠ skripta předmětů, které tě zajímají - ANO! To je rozhodně pravda.
« Poslední změna: 27. 07. 2023, 12:27:54 od CPU »

Re:Vysoká škola pro pokročilého programátora
« Odpověď #26 kdy: 27. 07. 2023, 12:27:48 »
Ahoj,

prvni duvod, proc bych nekomu doporucil jit studovat na VS je urcite moznost studia v zahranici. Specialne napriklad na CVUT se do zahranici dostane kazdy, aspon driv to tak z vlastni zkusenosti bylo. Da se jet na Erasmus v ramci Evropy nebo i na nejake programy mimo Evropu (USA, Asie atd.), clovek v podstate muze pulku studia stravit v zahranici. Je to neco na co bude clovek dalsich minimalne 20 let vzpominat.

Z hlediska kam jit studovat a co, tak ja osobne, pokud bych uz byl pred VS opravdu dobry programator, tak bych sel studovat matematiku (Jaderka, MFF), protoze kombinace dobry programator plus matematika otevira dvere do mist, kam se bezny (i kdyz dobry) programator hned tak nepodiva. Nebo bych si sel rozsirit obzory - Elektronika, automatizace atd.

Jimmyx

  • ***
  • 172
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #27 kdy: 27. 07. 2023, 12:32:33 »
... a ve vsech tzv odbornych predmetech sem si vystacil bohate s tou stredoskolskou.
K tomu se ale hodí doplnit, že to co v odborných předmětech berete na SŠ celý rok se na VŠ probere za 1/2 až 2/3 semestru. Takže kdo má správnou SŠ, tak je to pro něj zrychlené opakování plus něco trochu nového. Kdo má ale SŠ jiného typu si musí trochu máknout, protože tímto tempem to žádná zívačka jako na SŠ není.

CPU

  • *****
  • 871
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká škola pro pokročilého programátora
« Odpověď #28 kdy: 27. 07. 2023, 12:35:37 »
tak ja osobne, pokud bych uz byl pred VS opravdu dobry programator, tak bych sel studovat matematiku (Jaderka, MFF), protoze kombinace dobry programator plus matematika otevira dvere do mist, kam se bezny (i kdyz dobry) programator hned tak nepodiva.

Tím se z tebe stane nepostradatelný-hardcore Umpa-Lump, pro hloubavého introverta skvělá volba.
Pokud máš hlavu na hardcore matiku, tak se snadno podíváš s platem za sto a později i za dvě stě tisíc Kč - hlavně se pak nezahrabat v ve firmě v ČR!

Pro extroverta jsou cesty do DevOps, Projektového řízení, KAM. Čím víc managementu se to týká, tím víc to chce VŠ.

oss

  • ***
  • 246
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #29 kdy: 27. 07. 2023, 13:26:33 »
... a ve vsech tzv odbornych predmetech sem si vystacil bohate s tou stredoskolskou.
K tomu se ale hodí doplnit, že to co v odborných předmětech berete na SŠ celý rok se na VŠ probere za 1/2 až 2/3 semestru. Takže kdo má správnou SŠ, tak je to pro něj zrychlené opakování plus něco trochu nového. Kdo má ale SŠ jiného typu si musí trochu máknout, protože tímto tempem to žádná zívačka jako na SŠ není.

To zalezi od skoly.
ja som to mal skor tak, ze co sa na strednej preberalo rok, tak na vyske to bola jedna trojhodinova prednaska (a velka cast z toho bola ponechana na samostudium a projekty).