Fyzický přepínač USB-C

Fyzický přepínač USB-C
« kdy: 28. 05. 2024, 16:56:46 »
Zdravím všechny, potřeboval bych nějaký přepínač, který bude mít na vstupu 2 usb-c konektory a na výstupu jeden a bude čistě mechanicky přepínat mezi vstupem 1 a 2. Prostě tak, aby to přepnutí odpovídalo vytažení jednoho kabelu a zastrčení druhého, jen bez toho vytahování.
Všechno co jsem našel je děsně drahý, asi je to řešeno nějak elektronickou cestou, ale mě jde fakt jen o fyzické přepnutí, nic víc.
Nevíte někdo o něčem takovém až sprostě jednoduchém za "pár kaček"?


Re:Fyzický přepínač usb-c
« Odpověď #1 kdy: 28. 05. 2024, 17:45:18 »
No, ono to nebude mechanicky asi až tak jednoduché. Plné USB C má asi 20 pinů. Pravda, některé (napájení) jsou tam vícekrát, ale řádově to znamená přepínat současně asi 15 drátů (nechce se mi to hledat přesně). A může být celkem podstatné na jedné straně prvně všechno odpojit a potom na druhé straně začít něco připojovat. Přes USB C může proudit až 5A.

Existují i omezené kabely. Některé zvládnou nižší proud (ale 3A stále není málo), některé mají jen podmnožinu pinů a zvládají jen starší verzi USB. Stále to ale i s USB 2 bude znamenat přepínat asi 4 dráty současně. A nejsem si jist, jestli USB C-C pouze pro USB 2 odpovídá specifikaci.

Tedy neřekl bych, že je to sprostě jednoduché. A s ohledem na velikost trhu bych nečekal, že někdo vyvine řešení za pár kaček.

Tonda

  • *****
  • 635
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fyzický přepínač USB-C
« Odpověď #2 kdy: 28. 05. 2024, 18:59:23 »
U USB-C předpokládám, že tam bude chtít USB 3 a při těch rychlostech co tam chodí to asi nebude jen tak i z hlediska parametrů vodičů, stínění, pokud to vůbec jde mechanickým přepínačem, tak to určitě nebude levně.


Re:Fyzický přepínač USB-C
« Odpověď #4 kdy: 28. 05. 2024, 21:19:29 »
Pred par lety jsem to same shanel pro USB 2.0, ciste pro prepinani klavesnice mezi dvema PC.

Nechtel jsem drahe KVM reseni a tak jsem vzal z Aliexpressu levne reseni, byt se spoustou pozitivnich recenzi.

No, fungovalo, ale probijelo, takze skoncilo v kosi.

Vzhledem k vetsi slozitosti USB-C bych rekl ze kdo chce delat kvalitni reseni, tak to prepinani resi elektronicky -> vyssi cena. A do mechanickeho reseni se pusti nekde v Cine, jenze tem bude daleko vic jedno jestli to ve finale funguje spolehlive nebo ne.


.

  • *****
  • 580
    • Zobrazit profil
Re:Fyzický přepínač USB-C
« Odpověď #5 kdy: 28. 05. 2024, 21:28:57 »
Kolik lidí reálně takový přepínač potřebuje? Nikdo. Takže proto se ani výrobci nehrnou do vývoje a prodeje něčeho, co nemá na trhu naprosto žádné uplatnění. A pokud to přesto nějaký výrobce dělá pro specifické použití, pak si to také nechá adekvátně zaplatit.
Jinak je iluzorní čekat, že podobný přepínač bude spolehlivě fungovat na čistě mechanické bázi. To je totéž, jako podobné přepínače pro HDMI, které v mechanickém provedení jsou akorát nepoužitelným šrotem.

Re:Fyzický přepínač USB-C
« Odpověď #6 kdy: 28. 05. 2024, 22:28:05 »
Ja buch vzal USB-C HUB a dva kabely a vytisknul bych mechaniku, ktera by dokazala vytahnout a zase zastrcit usb-c kabel do jednoho z portu. Druha cast paky by delala totez s druhum kabelem. Ono by stacilo par mm ven a dovnitr.
Pisu na telefonu, omlouvam se za strucnost a preklepy


Re:Fyzický přepínač USB-C
« Odpověď #8 kdy: 28. 05. 2024, 23:49:10 »
Kolik lidí reálně takový přepínač potřebuje? Nikdo. Takže proto se ani výrobci nehrnou do vývoje a prodeje něčeho, co nemá na trhu naprosto žádné uplatnění. A pokud to přesto nějaký výrobce dělá pro specifické použití, pak si to také nechá adekvátně zaplatit.
Jinak je iluzorní čekat, že podobný přepínač bude spolehlivě fungovat na čistě mechanické bázi. To je totéž, jako podobné přepínače pro HDMI, které v mechanickém provedení jsou akorát nepoužitelným šrotem.

Každý, kdo má více strojů a potřebuje je přepínat, ne?? Pracovní a soukromý PC vs. jedná USB-C docking stadion.

_Jenda

  • *****
  • 1 579
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Fyzický přepínač USB-C
« Odpověď #9 kdy: 29. 05. 2024, 02:03:24 »
Zařízení existuje polovodičové, jmenuje se to prostě USB switch. Například FSUSB42. https://eu.mouser.com/datasheet/2/308/1/FSUSB42_D-2314556.pdf USB3 verzi neznám, takže zagoogli. Je to ale jen pro USB, nebude to umět různé alternativní režimy jako DisplayPort.

Mechanické řešení nelze postavit z orezlých relátek od Číňana, ale kvůli přenášeným frekvencím to musí být RF relé.

Každý, kdo má více strojů a potřebuje je přepínat, ne?? Pracovní a soukromý PC vs. jedná USB-C docking stadion.
Tomu se říká KVM switch a jsou tam podle mě kladeny jiné nároky než aby se to tvářilo jako opravdové přepojení. Naopak chceš, aby to vypadalo, že jsou zařízení stále připojená - aby se nemusela pokaždé znova detekovat klávesnice, rozlišení monitoru, atd. (nejhorší je kdyby se při odpojení monitoru změnilo rozlišení - například by OS přešel jen na interní displej notebooku - a tím přeskládal okna) Předpokládal bych, že dobré KVM switche budou emulovat vlastní USB HID a stejně tak DDC a podobné kanály monitoru.

Pavouk106

  • *****
  • 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Fyzický přepínač USB-C
« Odpověď #10 kdy: 29. 05. 2024, 08:44:40 »
Řešil jsem podobnou věc - potřeboval jsem jeden USB HUB (USB-A USB3) připojit ke dvěma počítačům.

Levný řešení jsem nenašel a vyrábět nechci, protože u USB3 už je asi docela kritický, aby signál byl supr-čupr, takže domácí řešení (sletovat pár drátů k vypínači) asi nebude to pravý ořechový.

Nejlevnější, co jsem našel, je elektronickej přepínač, kterej má dva USB-B konektory (od počítače) a jeden USB-A výstup na připojení přepínaný věci. Mám tuhle krabičku doma chvilku (méně než rok) a už mám dost negativních zkušeností, abych to nedoporučil.

Brzy po koupi jsem zjistil, že mi rozbíjí komunikaci - když jsem z USB3 flashky kopíroval data, hash nesouhlasil, zkopíroval se bordel. Vzniklo to tím, že se port neustále dokola resetoval. Rychlost USB3 byla nakonec nižší než USB2 a navíc se data přenesla s chybami. Tohle jsem si vyřešil tím, že USB3 mám ještě před přepínačem a přepínač používám jen na USB2 (klávesnice, myš, USB zvukovka a tak...). Tím jsem zbytečně vypláznul prachy na USB3 variantu, kterou nakonec nepoužřívám. Důležitý dodatek - když připojím flashku přímo do přepínače, šlape to, nefunguje to jen když je v HUBu. Zkoušel jsem víc HUBů (dva stejné typy, jeden od jiného výrobce).

Teď po delší době navíc někdy odmítá přepnout. Mačkám čudlík a nic... povede se třeba na desátý pokus (oběma směry).

Ano, nabízí se reklamace. Ano, měl bych to reklamovat. Stojí to 700, když vezmu cenu za poslání a čas, tak si radši vyrobím po domácku USB2 přepínač, kdy to bude přehazovat fyzický čtyřpólový přepínač... Funkcionalita bude stejná jako nyní jen se na tom nebude mít moc co rozbít. Navíc to udělám za nižší cenu a případně si to budu umět i opravit.

Možná by řešení za 2500 fungovalo líp, ale já to zkoušet nebudu. Původnímu tazateli přeju hodně štěstí při řešení tohohle problému.

Pokud bych to měl řešit po domácku, tak bych nejspíš koupil relátka, nechal si udělat PCB (kde bych zkusil udělat stejně dlouhé trasy pro všechny signály, resp. načetl bych si, jak se správně dělá USB3 na PCB), dal to dohromady a relé ovládal třeba pomocí RP2040 (Raspberry Pico), kde bych si naprogramoval, v jakém sledu a s jakým časovým odstupem relé přepínat - to kvůli "simulaci" fyzického odpojení kabelu, kdy se nejprve odpojí (a tady mě neberte za slovo, protože to nevím, dávám jen příklad) data a pak napájení a připojí se opět první napájení a pak data. Možná debilní řešení, ale pravděpodobně funkční a hlavně by do toho člověk viděl a věděl, co na tom případně upravit nebo změnit.

Mluvím tedy celou dobu o periferiích, něčem, co nebude vyžadovat vysoké proudy. Pokud by se vyžadovaly vysoké proudy, pak bych u napájecích linek vyměnil relé za MOSFETy. Hm... možná bych na napájení dal rovnou MOSFETy. Na data ne, protože, pokud se nepletu, data jsou diferenciální signál a tam moje elektro znalosti nejsou dost dobrý, abych řekl s jistotou, že MOSFETy budou fungovat (správně) - proto postaru relé (který se dělají i v DIP provedení, tedy vypadají jako integrovanej obvod).

Jinak ano, je to poněkud okrajový použití, ale někdy prostě dává smysl nebo je potřeba. Proto bych moc neryl do toho, proč to tak někdo chce. Ale na druhou stranu je fakt, že proto jsou prodávaná řešení tak drahá - téměř nikdo to nepotřebuje a kdo ano, ten holt musí solit...

Jen Kings

  • **
  • 80
  • Hryprodva.cz
    • Zobrazit profil
    • Hry Pro Dva
    • E-mail
Re:Fyzický přepínač USB-C
« Odpověď #11 kdy: 29. 05. 2024, 08:46:02 »
Kdybys chtěl být extra levný, a trochu "prase", tak si vytiskni na 3D tiskárně krabičku s páčkou, do kterého zapustíš jeden C kabel se samcem, a proti němu dva kablíky se samicí, a nějaký pěkný pákový mechanismus který ten konektor vytáhne z jedé samice a přešoupne do druhé.


Re:Fyzický přepínač USB-C
« Odpověď #12 kdy: 29. 05. 2024, 14:36:04 »
Zdravím všechny, potřeboval bych nějaký přepínač, který bude mít na vstupu 2 usb-c konektory a na výstupu jeden a bude čistě mechanicky přepínat mezi vstupem 1 a 2. Prostě tak, aby to přepnutí odpovídalo vytažení jednoho kabelu a zastrčení druhého, jen bez toho vytahování.
Všechno co jsem našel je děsně drahý, asi je to řešeno nějak elektronickou cestou, ale mě jde fakt jen o fyzické přepnutí, nic víc.
Nevíte někdo o něčem takovém až sprostě jednoduchém za "pár kaček"?

Jako vtip je to hodně dobrý, ale:
- je tam cca 20+ vodičů
- některé se slušnou výkonovou zatížitelností
- na zatraceně vysokých frekvencích

Už jen navrhnout plošný spoj tak, aby po tom to C-čko (pokud po něm nechceš tahat jen klávesnici rychlostí USB 1.1) vůbec NĚJAK chodilo, je vyšší dívčí. Je tam spousta nároků na symetrii, stejnou délku tras, stínění, odstup signálů od napájení, odstup signálu od šumu, atd. A ty bys do toho chtěl vkládat mechanický přepínač :-)

Tohle se mechanicky nedělá už 20+let, poslední co jsem cca 2005 viděl, bylo 4:1 2xPS/2+VGA+COM, moc dlouho to fungovat nevydrželo, obraz na VGAčku nestál za nic, sériák měl strop 19200 Bd, a stálo to tehdy asi 3 tisíce s DPH.
Na alíku za 5 stovek kup KVMko a budeš ho mít i s dálkovým ovládáním, takže ho můžeš schovat do stolu a není větší než kapesní kalkulačka, a min. USB 2.0 ti po tom pojede jak víno.

To se dneska dělá tak, že ten KVM přepínač se všem koncům (jak počítačům, tak periferiím) hlásí jako trvale připojený USB hub, a buď na opačném konci něco komunikuje, nebo ne. Jinak to ani smysluplně udělat nejde.

A jak už tu bylo psáno, jestli to chceš mechanicky, nic lepšího než páčkou vytahovaný a zastrkovaný kabely nevymyslíš. Jen to časem přestane fungovat a na vývoji strávíš tolik času, že když ho přepočteš minimální mzdou, měl bys těch KVMek lodní kufr.
« Poslední změna: 29. 05. 2024, 14:41:10 od Marek Staněk »

Re:Fyzický přepínač USB-C
« Odpověď #13 kdy: 29. 05. 2024, 14:59:56 »
Koncem roku jsem něco podobného koupil na AliExpressu pro HDMI. Bylo to v nějaké akci snad za stovku. Rozhodně to není řešeno mechanicky, ale je tam šváb a stejně to zlobí. Občas se monitor reconnectne. Jak už tu zaznělo, je to docela náročné s nevyplatí se na tom moc šetřit, pokud to má spolehlivě fungovat.

jfila

Re:Fyzický přepínač USB-C
« Odpověď #14 kdy: 29. 05. 2024, 22:15:15 »
Co použít starý přepínač na LPT porty, tam bude pinů dost a pro napájecí piny se použije víc kontaktů pro větší zatížení.