Podpora Intel ARC v Linuxu

Podpora Intel ARC v Linuxu
« kdy: 06. 05. 2024, 07:00:49 »
Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, jestli víte jak jsou na tom s ovladači Intel ARC grafiky pod linuxem (ideálně v serveru na debianu)?

Plánuji pořídit do domácího serveru grafiku pro automatické reencodování videí do AV1 kodeku, kvůli úspoře úložného prostoru. A Intel ARC A380 grafika je znatelně levnější než nejlevnější Nvidia grafiky s podporou HW accelerace kódování do AV1.


RDa

  • *****
  • 2 622
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Podpora Intel ARC v Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 06. 05. 2024, 09:04:24 »
Kvalita AV1 z enkodovaneho obsahu bude nic moc - to si radeji poridte dalsi ci vetsi disk.

Re:Podpora Intel ARC v Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 06. 05. 2024, 09:18:47 »
Právěže už teď mám přes 20TB archiv, který stále roste, každý rok minimálně o 1-2TB.(nejslabší rok co se růstu týče byl cca 1,5TB za rok)
Vše obvykle tahám v h264 občas h265 s malou kompresí = velké soubory, takže pořizovat neustále další a další disky na ukládání není trvale udržitelná cesta. (již teď provozuju 36TB hlavní diskové pole a pak sekundární 24TB pole a čím víc disků bude, tím víc jich bude odcházet a migrace dat na nové pole bude rvat taky extrémně dlouho)

Zkoušel jsem na desktopu kde mám RTX 4070 reencod do AV1 několika pokusných souborů a bez znatelné ztráty kvality srazím velikost souborů až na čtvrtinu (průměrně na třetinu, ale mám i extrém kdy velikost ve stejné kvalitě padla na osminu) původní velikosti.

Mám důvody proč chci reencodovat místo přidávání disků
« Poslední změna: 06. 05. 2024, 09:24:57 od Honza1324 »

Re:Podpora Intel ARC v Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 09. 05. 2024, 14:09:08 »
2TB za 1 rok to máš jeden 4TB disk na 2 roky a nebo jeden 8TB disk na 4 roky. Třeba nevim jestli ten reencode akorát neposere to co už máš - většinou chceš dělat ztrátovou kompresi z původního díla a ne z díla už jednou zkompresovaného.

Těch současných 20TB by se vešlo na 3 8TB disky a ještě by ti zbylo na další 2 roky. Podle mě to není problém, ale jestli to vidíš jinak a chceš dělat reencode 20TB videa, tak good luck :)

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Podpora Intel ARC v Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 09. 05. 2024, 15:19:57 »
Taková 36 TB knihovna stojí 4 tisíce a obsah je chráněný slušným RAID. Když jí zapneš jednou týdně na zálohu, tak ti vydrží dalších 20 let.

V poslední době hodně frčí 16TB disky.
https://www.mironet.cz/seagate-exos-x18-16tb-hdd-35-sata-iii-7-200-rpm-256mb-cache-5y+dp471926/

Tak by ti stačil 1x 16TB disk s offline zálohou a nějaké dva disky v RAID na to, co nemáš zálohované.

No a část toho péčka můžeš nechat jen offline na té knihovně, tak bys měl jen jeden disk :-D




Re:Podpora Intel ARC v Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 09. 05. 2024, 15:51:20 »
tak si říkám jestli by nebylo jistější a snazší tam dát virtuální W10, grafiku do nich skrz PCIex passthrough, a žádný problém by tam nebyl. sekundární licence se dá koupit za 50,- s DPH; už jen na čase stráveném psaním dotazu sem jsi propálil víc.

Re:Podpora Intel ARC v Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 09. 05. 2024, 16:09:13 »
tak si říkám jestli by nebylo jistější a snazší tam dát virtuální W10, grafiku do nich skrz PCIex passthrough, a žádný problém by tam nebyl. sekundární licence se dá koupit za 50,- s DPH; už jen na čase stráveném psaním dotazu sem jsi propálil víc.

Díky, konečně člověk co mi připomněl možnost, kterou jsem přehlížel, oproti ostatním co řešili jestli by nebylo výhodnější/lepší radši nakoupit další disky..

ja.

  • ****
  • 334
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Podpora Intel ARC v Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 09. 05. 2024, 18:38:59 »
Díky, konečně člověk co mi připomněl možnost, kterou jsem přehlížel, oproti ostatním co řešili jestli by nebylo výhodnější/lepší radši nakoupit další disky..

Intel ARC su DG2, takze ano, AV1 enkoder je podporovany pod linuxom. Vid: https://github.com/intel/media-driver/blob/master/README.md

Inak Intel enkodery su hodnotene pomerne kladne, napr. jellyfin ich odporuca ako najlepsi vyber (z hw): https://jellyfin.org/docs/general/administration/hardware-selection#graphics-cards-gpus

Re:Podpora Intel ARC v Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 12. 05. 2024, 08:46:55 »
A Intel ARC A380 grafika je znatelně levnější než nejlevnější Nvidia grafiky s podporou HW accelerace kódování do AV1.

Tak prispeji svou troskou do mlyna. Presne tuhle A380 mam uz asi 4 mesice v serveru co prave na debianu bezi a vse je naprosto v poradku a slape mi to. Vcetne prekodovavani videa na ulozeni tak i zivy transcode pres Plex kdyz nejake zarizeni nedokaze obsah prehrat. V kombinaci s intel procakem ja nezaznamenal vubec zadne potize :)

Re:Podpora Intel ARC v Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 13. 05. 2024, 05:54:31 »
Tak prispeji svou troskou do mlyna. Presne tuhle A380 mam uz asi 4 mesice v serveru co prave na debianu bezi a vse je naprosto v poradku a slape mi to. Vcetne prekodovavani videa na ulozeni tak i zivy transcode pres Plex kdyz nejake zarizeni nedokaze obsah prehrat. V kombinaci s intel procakem ja nezaznamenal vubec zadne potize :)

Díky. Toto je informace, kterou jsem potřeboval.

Tímto se toto vlákno může uzavřít