Doporučte modem pro DSL

Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #15 kdy: 21. 08. 2024, 18:12:44 »
U nas se stejne pouziva jen Annex B. Pokud mate ADSL, urcite nekupujte ZyXEL VMG4005 z volneho trhu - podporuje totiz jen Annex A a na ADSL nefunguje. S VDSL obvykle funguje.

Terminator, ktery dodava CETIN, podporuje jen Annex B a funguje i s ADSL.


Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #16 kdy: 21. 08. 2024, 21:52:03 »
Nevidím půl důvodu proč brát něco jiné než Terminátor by Cetin. Doporučeno víc jak 30 lidem, linky single i bondované, za 3 roky bez jediného problému, u mě origo napájecí zdroj nahrazen jiným. Pokud byl nějaký problém, byl buď před nebo za Terminátorem, nikdy v něm. Kdo nefandí mikrotiku, může za něj dát i obyčejnější třeba TP-link C80 a nebo jiný router umějící VLANy. Možná přijde nástupce co bude umět bondovat i 2 linky 35b, to už bude zajímavější, až 500/100M  :D no uvidíme.

Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #17 kdy: 22. 08. 2024, 10:18:28 »
> umět bondovat i 2 linky 35b, to už bude zajímavější, až 500/100M

K cemu? To snad uz vsude bude optika ne? Ted kde CETIN natahnul optiku, nebo O2 mu koupilo vsechny dobry poskytovatele (napr. Vysocina), kteri uz optiku se snazi tahat roky. Tak nabizi 2Gbps/1Gbps.

Jen skoda, ze zijeme tady v tom bananistanu, kde rozvoj internet. siti je tam kde je a jeste to pada do klinu monopolu.

Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #18 kdy: 22. 08. 2024, 10:53:39 »
K cemu? To snad uz vsude bude optika ne?

 ;D ;D ;D

qw84

Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #19 kdy: 22. 08. 2024, 15:54:56 »
Nevidím půl důvodu proč brát něco jiné než Terminátor by Cetin. Doporučeno víc jak 30 lidem, linky single i bondované, za 3 roky bez jediného problému, u mě origo napájecí zdroj nahrazen jiným. Pokud byl nějaký problém, byl buď před nebo za Terminátorem, nikdy v něm. Kdo nefandí mikrotiku, může za něj dát i obyčejnější třeba TP-link C80 a nebo jiný router umějící VLANy. Možná přijde nástupce co bude umět bondovat i 2 linky 35b, to už bude zajímavější, až 500/100M  :D no uvidíme.

Akorát těch 500/100 pojede pár lidem co jsou tak do 250m od dslamu tedy spíš komu jeda jedna linka 200Mbit+ zbytek má smůlu. Nevím jak by chtěli vytáhnout dvojnásobek třeba u bondovaný 17a to bude se stěstím tak 10-20Mbit navíc u stahovaní, spíš půjde větší upload tam je větší rezerva.   


qw84

Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #20 kdy: 22. 08. 2024, 16:03:27 »
> umět bondovat i 2 linky 35b, to už bude zajímavější, až 500/100M

K cemu? To snad uz vsude bude optika ne? Ted kde CETIN natahnul optiku, nebo O2 mu koupilo vsechny dobry poskytovatele (napr. Vysocina), kteri uz optiku se snazi tahat roky. Tak nabizi 2Gbps/1Gbps.

Jen skoda, ze zijeme tady v tom bananistanu, kde rozvoj internet. siti je tam kde je a jeste to pada do klinu monopolu.

Tady si počkáme CETIN nemá optiku ani v okresním městě, takže tam kope konkurence a i menší města natož vesnice. Všude je jen metalika z časů telekomu....to je tak na 10-15let než vymění kabely i tam kde mají teď dslamy takže tam optiku nataženou mají ;D Stačí se podívat na mapu internetu a mají velký kulový.

Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #21 kdy: 22. 08. 2024, 17:41:51 »
Nevidím půl důvodu proč brát něco jiné než Terminátor by Cetin. Doporučeno víc jak 30 lidem, linky single i bondované, za 3 roky bez jediného problému, u mě origo napájecí zdroj nahrazen jiným. Pokud byl nějaký problém, byl buď před nebo za Terminátorem, nikdy v něm. Kdo nefandí mikrotiku, může za něj dát i obyčejnější třeba TP-link C80 a nebo jiný router umějící VLANy. Možná přijde nástupce co bude umět bondovat i 2 linky 35b, to už bude zajímavější, až 500/100M  :D no uvidíme.
A proc tam mit zastaraly modem ala Terminator? Do ktereho ani nevidis?
To uz davno umi i 2x 35b muj router, takze Terminatora jsem vypnul a nemusi tak bezet dve zarizeni  :)
Jenze proc to delat jednodusi, kdyz to muzeme delat slozite.

Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #22 kdy: 22. 08. 2024, 17:44:58 »
Akorát těch 500/100 pojede pár lidem co jsou tak do 250m od dslamu tedy spíš komu jeda jedna linka 200Mbit+ zbytek má smůlu. Nevím jak by chtěli vytáhnout dvojnásobek třeba u bondovaný 17a to bude se stěstím tak 10-20Mbit navíc u stahovaní, spíš půjde větší upload tam je větší rezerva.   
To nepujde, protoze stale mam 17a bondovanou, vektoring na dane ustredne neni mozne zapnout. Takze realne mam 160Mb/s a upload 55Mb/s. Tudiz pokud by nekdy dokazali 2x 35b, kdy mam na to i router a zarizeni, mohl bych mit teoreticky az 300Mb/s a upload 100Mb/s.
I kvuli uploadu byse to vyplatilo :)
Moje zarizeni umi az 600Mb/s takze mam rezervu.

Optika? Ano lze ale museli by dotlacit k tomu spis majitele nejakym zakonem napr hele tady mame draty v dome, je to puvodni telekomu, ted nase a dle zakona nam musite umoznit vymenit tyto draty za optiku. My dle zakona Vam nahradima omitku, to ze udelame bordel v dome a ze to vytahame z husich krku  :)

Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #23 kdy: 22. 08. 2024, 18:56:59 »
@ripper6 : "To uz davno umi i 2x 35b muj router, takze Terminatora jsem vypnul a nemusi tak bezet dve zarizeni "

tak takovy modem me docela zajima, hod co je to za typ. Cece me neva ze do nej nevidim, potrebuji aby JEL a on JEDE 3 roky bez problemu. Takze asi tak  :P

Jinak ano, cetin bohuzel rad mava cisly ve smyslu kolik pripojek ma dostupnych 250Mbit, celkem hodne. My co sme 600m a dal mame smulu, snad az nekdy za 15 let na duchod optiku zakopou i u nas... do te doby ale vsecko cajk, me 120/25 staci na vsechno.

Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #24 kdy: 22. 08. 2024, 19:35:22 »
Ja jsem 370metru a ani to me nepomohlo.

Umi to dobre AVM Fritz Box 7583 provozuji uz asi dva roky na lince Cetinu a jede to o chlup lepsi, navic mam prehled o lince. Ma i uzavrene porty, nove aktualizace a firewall.
Lze sehnat i levnejsi, ja ho vzal nekde v Italii dokonce s oznacenim teda International.
Cetin sam dodaval Fritz Boxy ale ty 7530 a 7590, ty umi taky VDSL ale neumeli bonding.
Zaruka je 5 let a je vyborna komunikace se servisem v Berline.

zde je pak seznam vsech, ale me sel nejlepe ziskal Fritz 7583 asi za 4000czk na nase se zarukou
https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=924&t=1289208&st=0&sk=t&sd=a&start=90

qw84

Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #25 kdy: 22. 08. 2024, 19:49:03 »
@ripper6 : "To uz davno umi i 2x 35b muj router, takze Terminatora jsem vypnul a nemusi tak bezet dve zarizeni "

tak takovy modem me docela zajima, hod co je to za typ. Cece me neva ze do nej nevidim, potrebuji aby JEL a on JEDE 3 roky bez problemu. Takze asi tak  :P

Jinak ano, cetin bohuzel rad mava cisly ve smyslu kolik pripojek ma dostupnych 250Mbit, celkem hodne. My co sme 600m a dal mame smulu, snad az nekdy za 15 let na duchod optiku zakopou i u nas... do te doby ale vsecko cajk, me 120/25 staci na vsechno.

Mě taky jede Terminátor už 2 roky bez problému. Já jsem si psal s cetinem a prej i na 600m věří že to půjde zrychlit  ;D By bylo super alespoň 180/40 tak jsem na ně zvědavý na kouzelníky  8)

Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #26 kdy: 22. 08. 2024, 20:06:38 »
Ja mam 160 na 55, takze pokud by to slo jak uvadis, tak bych byl rad za 300 na 100  :)
Jenze to neni vse, jsou ruzne ustredny jako DSLam ale neni to stejne jak myslis. Na mensi DSLAm lze zapnout vektoring, takze ten muze pomoci a tva pripojka pujde rychlejsi.

Jenze jsou i vetsi ustredny, kde je proste velika z nakeho duvodu (nevim proc), treba neslo vyjednat jich vic, nebot to bezi treba v baraku nejakeho majitele. Do takove ustredny neni treba dana karta ci vec, tudiz tam nemuzou zapnout vektoring a zustane to na profilu 17a a tam je ten problem.
Nevim jak presne se domlouva umisteni, ale byl jsem v DSLamu, to je ze jdes s technikem kus ulici, odemkne branku, pak jde ke dverim a odemkne dvere daneho domu. Potom jdete do sklepa, tam odemkne mriz a dalsi dvere a tam to huci jak v tovarne xy dratku a linek treba za celou ulici  :)

Sem tam jsou tu clanky neco jako predsunuty DSLam, vetsinou ti to najde v google fotku nejake male skrine, kde jsou nejake dratky, ale to neni vzdy ono. Tohle bylo velike, jak kdybys mel 4 panely do stropu v nakem datovem centru.
Proto nemam vektoring.



Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #27 kdy: 22. 08. 2024, 21:45:43 »
Mě pekne sere ze mam link jen cca. 64/25 na kazde lince a soused s draty o 30m delsi ma cca. 84/30.  >:(

Jo vim o mistech kde je ustredna x let a dodnes z ni jde max 100M k lidem. A na druhe strane mestecka novy rDSLam a 250M je k mani...

Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #28 kdy: 23. 08. 2024, 11:28:26 »
Nevidím půl důvodu proč brát něco jiné než Terminátor by Cetin.

No ja napriklad terminatora nemam jak dostat. Cetin mi ho jen tak neproda/nepronajme a ti chytrolini z O2 mi ho nedaji pokud si od nich nevezmu ten jejich slavny smartbox za XY tisic... Takze bohuzel ja musel jit cestou puvodniho Zyxelu bez Cetin FW  :-\

Re:Doporučte modem pro DSL
« Odpověď #29 kdy: 23. 08. 2024, 11:53:15 »
Na to bych se vykaslal, mam Terminator a dava ho vzdy mensi spolecnosti napr driv 365internet, Metronet, ted snad i ty dalsi co casto ctu. Avonet, Interconnect, Giganet - urco daj. Pokud chce ale nekdo proste poradnej router, sezene si z Nemecka / Italie s napisem International AVM FritzBox 7583 a ma klid. Zapoji DSL, nastavi a neresi. Rychlost je stejna a nebo lepsi, rozhodne to nic nezhorsilo.

Takze ja to nechal jen jako zalozni Terminator + Asus router, kdyby se me rozbil a musel bych treba reklamovat, tak abych si usetril dohadovani ze mi neco za zalohu pujci atd.