Snížení mezd v IT

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #75 kdy: 30. 06. 2024, 16:16:01 »
Co vlastně může zaměstnavatel očekávat když, má v inzerátu 60k oproti tomu co má v inzerátu 100k, nebo 150k.
[...]
Lítání přes půl světa? Komunikace v čínštině? Vyjednávání a plánování s nadnárodními korporáty? Nebo stačí jen chvíly sedět u klávesnice a vědět jak napsat ten správný kód podle úkolu, který mi byl připravený arhitektem?

Dobrá otázka. Taky by mě to zajímalo. Jen co se toho "architekta" týká, kdekoliv, kde jsem pracoval a kde působili nějací architekti ti architekti proukovali spíš výstup k managementu než k vývojářům. V určitém ohledu jsem za patnáct let postupně přestal chápat, k čemu tahle pozice vlastně v praxi je. Pochopitelně to asi bylo špatně, ale na věci to nemění nic.


Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #76 kdy: 30. 06. 2024, 16:25:20 »

Tak jasně, když VW vystrkal výrobně náročnou spalovací technologii na východ do ČR a na Slovensko,  u sebe v Německu si nechal elektro, tak se to pak básní o nízké produktivitě.

Jo až Němec bude pracovat za třetinu české mzdy a finální a největší přidaná hodnota se udělá v Praze razítkem Czech Made, tak se to změní.... ;D

tady nejde jen o vw, ten je jeden z bambilionu.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #77 kdy: 30. 06. 2024, 16:32:16 »


Příteli, pracoval jsem nějakou dobu v Nizozemsku a poznatky mám v tomhle ohledu dva:

  • teorie hezká, ale reálně to žádný zázrak opravdu není protože daně, v ČR mám ve výsledku o dost vyšší příjem protože zrovna v IT je velmi otevřený pracovní trh
  • životní náklady rostou s velikostí rodiny podstatně rychleji než v ČR

V Německu je to jen o málo lepší. Ten rozdíl stoupá hlavně s klesající kvalifikací.

tohle muzu potvrdit i v nemecku - v nominalu meli sice o neco vic (ne o moc), ale po zahrnuti celkovych zivotnich nakladu (a to - zduraznuji pro nektere - neni jen cena sejra v lidlu) na tom byli mozna i hur, nez my…

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #78 kdy: 30. 06. 2024, 16:42:53 »

Aha, pohádka o chudém Helmutovi :-D
Ty voe...

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #79 kdy: 30. 06. 2024, 17:04:36 »
jo, presne na tebe jsem miril s tim lidlem.


Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #80 kdy: 30. 06. 2024, 17:25:35 »

Aha, pohádka o chudém Helmutovi :-D
Ty voe...

Ehm, ona je to totiž hlavně v ČR už tradičně pohádka o bohatém (nejen) Helmutovi ;) Pochází z dávných dob, kdy byli příjmově skutečně úplně někde jinde. Ale zrovna IT je v tomhle ohledu dost specifické, odměny jsou ve srovnání s životními náklady po zdanění velmi dobré. Jenomže kdejaký Franta poslouchá ze všech stran, jak se ti Němci mají hrozně dobře a dokud si to nevyzkouší v praxi, prostě neuvěří a neustále opakuje dokola jak se tu máme hrozně špatně...

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #81 kdy: 30. 06. 2024, 17:31:37 »
zahrnuti celkovych zivotnich nakladu (a to - zduraznuji pro nektere - neni jen cena sejra v lidlu) na tom byli mozna i hur, nez my…
Mohl byste životní náklady rozpsat v částkách, ať porovnáme zkušenosti?

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #82 kdy: 30. 06. 2024, 17:41:29 »
Ne, nemohl. Fakt se mi kvůli vám nechce travít čas nad zbytečnostma. Berte to jako fakt. A nebo si dělejte co chcete, klidně si dál vymýšlejte, jako v jiných komentářích.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #83 kdy: 30. 06. 2024, 17:47:20 »
zahrnuti celkovych zivotnich nakladu (a to - zduraznuji pro nektere - neni jen cena sejra v lidlu) na tom byli mozna i hur, nez my…
Mohl byste životní náklady rozpsat v částkách, ať porovnáme zkušenosti?

A ani já ne. Mám dost o mnoho důležitějších věcí na práci. Ostatně myslete si co chcete, mně je to celkem jedno. Na mých praktických zkušenostech to nezmění celkem nic a vy se můžete dál užírat, jak údajně se oni mají dobře a vy ne.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #84 kdy: 30. 06. 2024, 17:49:00 »
Mám dost o mnoho důležitějších věcí na práci.
Myslím, že to jasně vypovídá a stavu věci....;)

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #85 kdy: 30. 06. 2024, 17:54:06 »
Mám dost o mnoho důležitějších věcí na práci.
Myslím, že to jasně vypovídá a stavu věci....;)

To je pravda. Teď třeba u nás pracujeme na tom, aby nám EU s její běloskvoucí vůní čerstvě vypraného prádla ve spolupráci se stranou a vládou a místním starostou, co otevřeně deklaruje, že ho žádné názory veřejnosti nezajímají a místo očí má smyboly dolarů nevnutila čtvrtkilometrová monstra s vrtulemi přímo nad obec bez ohledu na zdejší krajinu a na cokoliv a nezničila nám domov na desítky let. Zabývat se vaší nevěřícností je třeba i v tomhle kontextu, při vší úctě, prostě úplně bezpředmětné.
« Poslední změna: 30. 06. 2024, 17:58:11 od Martin Poljak »

_Jenda

  • *****
  • 1 597
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #86 kdy: 30. 06. 2024, 18:00:40 »
zahrnuti celkovych zivotnich nakladu (a to - zduraznuji pro nektere - neni jen cena sejra v lidlu) na tom byli mozna i hur, nez my…
Mohl byste životní náklady rozpsat v částkách, ať porovnáme zkušenosti?
Tohle obvykle dopadne tak, že mu ostatní řeknou, že za něco utrácí moc a oni to umí levněji, a za něco jiného zase málo a že mu nevěří / že kupuje nekvalitní potraviny / že nemá koníčky za které musí utrácet. (přesně tohle se mi tady stalo, ale nemůžu to teď najít)

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #87 kdy: 30. 06. 2024, 18:51:55 »
Tohle obvykle dopadne tak,
Většinou jsem se setkat s tím, že Češi záměrně volí porovnání tak, aby si svoji situaci obhájili. Obvykle je problém provést přímé porovnání, protože daná služba není v ČR dostupná ve stejné kvalitě ..např. zdravotnictví nebo doprava...

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #88 kdy: 30. 06. 2024, 18:56:02 »
zahrnuti celkovych zivotnich nakladu (a to - zduraznuji pro nektere - neni jen cena sejra v lidlu) na tom byli mozna i hur, nez my…
Mohl byste životní náklady rozpsat v částkách, ať porovnáme zkušenosti?

Já můžu.
Německo: Plat cca trijnásobek ČR

Co je stejně drahé nebo často i levnější (při koupi stejné kvality)
- jídlo v obchodě
- energie
- elektronika
- výrobky

Trochu dražší:
- jízdné
- benzín / nafta
- atrakce

Co je v DE významně dražší:
- Služby jako holič nebo instalatér, ale člověk těch sluzeb nečerpá tolik
- jídlo v restauraci cca 3x dražší, ale máte trojnásobný plat
- parkovné + ekokarty jsou často opruz

Až sem to DE z hlediska příjmů vyhrává na plné čáře!

Do hry vstupuje nájemné. To je v radě městlevnější nebo srovnatelne s Prahou, ALE jsou místa, kde nájem vyjde na 70 000! Jenže to i v centru Prahy!

Pokud si pronajmu byt drahý i pro Němce, mohu skončit i s dobrým platem v mínusu. Plus se nemůžu přehnaně večer ožírat v restauracích...to taky leze do peněz ..

Obecně? Helmut se má o dost lépe, může 3x ročně jezdit na dovolenou, utrácet a kupovat si v klidu NOVÁ Německá auta. Na nové VW nebo BMW i relativně průměrny Němec dost v pohodě má.

A teď blaboly o chudém Němci:
- Teslu si kupují jen nejbohatší Němci
- V 80milionovem Německu se prodá asi milion nových aut protoze Němec je chudy
- Chorvatští hotelieři chtějí 100 čechů nahradit jedním chudym Němcem
-....
« Poslední změna: 30. 06. 2024, 19:03:55 od CPU »

FW SH

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #89 kdy: 30. 06. 2024, 19:55:41 »
A co dodavat zahranicni firme na ICO a bydlet v CR? Nevyjde to nakonec nejlepe?