Jak se naučit pracovat s QElectrotech?

Jak se naučit pracovat s QElectrotech?
« kdy: 26. 12. 2024, 10:28:12 »
Jsem elektrikář a revizní technik. Legislativa utáhla šroub; pro provozování jakékoli elektroinstalace 230/400V AC je podmínkou projektová dokumentace, jako východisko pro vystavení platné revizní zprávy, kterou ale ne vždy musí vypracovat autorizovaný projektant.
Pro tento účel se mi QElectrotech https://qelectrotech.org/ jeví jako skvělý nástroj, jenž je (pro nás jazykově mizerně vybavené geronty) i přeložený.
Potřebuji pro sebe, "nepolíbeného", základní rychlou nalejvárnu, honorovanou. Dokázal byste mi někdo nasměrovat?
Předem díky
Pep
P.S.: nad YB tutoriály a videi jsem strávil už moc času a stále jaksi tápu a nevím odkud začít


Re:QElectrotech
« Odpověď #1 kdy: 26. 12. 2024, 11:01:21 »
v jednofazove elektrice jsem se vrtal i bez papiru :-)
tak jsem si ten qelectrotech nainstaloval pro windows, predpokladam, ze pro linux je to stejne jednoduche.
prvni vec je vytvoreni noveho vykresu (folio), muzete si vybrat z ruznych templatu vlevo. a pak jsou vpravo na
vyber prvky pro zakresleni do vykresu a muzete si vybrat nejen elektricka schemata, ale i hydrauliku, logicke hradla, pneumatiku, energetiku. a pak uz jen vybirate jednotlive prvky jako zdroje, soucastky, muzete je rotovat, spojovat vodici, pricemz vodice se samy spravne polozi.

jestli chcete detailnejsi pomoc, napiste na ogdru.666.jahad@gmail.com

Buldr

  • ***
  • 147
    • Zobrazit profil
Re:Jak se naučit pracovat s QElectrotech?
« Odpověď #2 kdy: 26. 12. 2024, 13:07:00 »
Mně na požadavku vypracování dokumentace (plánu reflektujícího skutečné stavy) nic přehnaného nepřijde, právě naopak, už to tu mělo být dávno, protože pak se člověk vyhne situacím, kdy zabere neskutečné množství času vůbec zjistit změny oproti plánu, a ne vždy jde všechno (kdykoliv se mi zamane) vypnout.

Problém je, že neexistuje jedno obecné řešení a mnohdy je rychlejší, když mi změnu zanesou „tužkou do plánu“. Triviální změny např.: přidáním B16/1 na zásuvku zvládnou všichni, ale změny v poměrně složitém ovládání, kde je to rozházené na X stran, už tak triviální není a červena tužka, značky a identifikátory stačí, aby si s tím Solidworks poradil.

Pak jsou tu plány typu ztracené, třikrát předělané a domysli si sám. Některé plány se 10x změní v průběhu času, změny zanesené nejsou, … tam je prostě jediná možnost to celé zakreslit znovu (DWG), u složitějších je mnohdy rychlejší a jednodušší ruční zakreslení a následně převod na baráku. Stejně jako naměřené hodnoty, vybavovací časy, se i plán přikládá ke zprávě.
Carpe diem

Re:Jak se naučit pracovat s QElectrotech?
« Odpověď #3 kdy: 27. 12. 2024, 17:42:11 »
Dík za tip na SW, doteď jsem to kreslil v LIBRECADu, ale koukám že qelectrotech má i bloky na siemens plc apod. zajímavá věc...Jinak jestli znáte EATON prvky, tak je možno u nich si vygenerovat na stránkách rozváděč a ten pak poupravit dle svého skutečného stavu.

Re:Jak se naučit pracovat s QElectrotech?
« Odpověď #4 kdy: Dnes v 17:57:46 »
Casy ked bol draftsight zdarma su prec. Acad je drahy a librecad sa nemusi kazdemu pacit. Inak na ten elektrotech tam mas dokumentaciu v zrozumitelnom jazyku. Inak nie je to urcene prioritne na kreslenie schem, ale mne ak raz za uhorsky rok treba spravit nejaku schemu, tak pouzijem online nastroj drawio resp. bezi mi to v dockery (selfhosting).
Je to celkom slusna vecicka, mozes si vytvarat vlastne prvky (istice, chranice, prepatovky atd.), potom si ich vkladas do schemy.
Ciary si natahas a zvysok kopirujes, ide to celkom OK, ale napr. na Acad sa to nechyta.
Avsak co by sme chceli zadarmo a este k tomu online. Je mozne, ze takychto online nastrojov je viac, ale nemam o nich info (aj tu na roote sa o tom debatilo, tak skus pohladat).


Na projekte mozu pracovat viaceri. Ja to mam napr integrovane do nextcloud.
Nejake obrazky z drawio.
Pozor !!! su to moje schemy, kde som dostal ulohu skreslit skutkovy stav, pretoze ako hovoris. Organizacia potrebovala revidovat objekty a revizakovi nemali co predlozit, takze to bolo nutne skreslit.