Na Ubuntu nejde psát velká písmena s diaktirikou pomocí CapsLock

Re:Na Ubuntu nejde psát velká písmena s diaktirikou pomocí CapsLock
« Odpověď #15 kdy: 15. 01. 2024, 06:06:20 »
Já ti vám nevím. Samozřejmě, ta možnost psát velká s Caps Lockem by měla fungovat, ale žáky učím psát bez Caps Locku.

Těch znaků s diakritikou na začátku slov je minimum. Pokud potřebujete mít všechno ve velkém, tak textové editory mají běžně funkci pro kapitálky nebo rovnou upper case.

Navíc jsem si po posledních aktualizacích Mintu (21.2) všiml pěkné parádičky. Při psaní znamének v terminálu (ˇ´˚) to znaménko napíše, ale neposune kurzor a počká, co si pod něj přidáte za znak.

Kdysi na Win jsem přepínal mezi českým a anglickým rozložením, ale na Linuxu používám primárně české rozložení a ostatní znaky píšu přes pravý alt (@#$%^&*( ...) Především se mi líbí, že je píšu přes klávesy, na kterých je ten znak vidět a nemusím si pamatovat obskurnosti jako ve Win. Třeba pajpa na alt+w, hastag win+x, alt+92(64). (masakr: https://pc.poradna.net/questions/3053079-w10-jak-psat-pismena-dtn)

Třeba to na Win s novou klávesou pro kopilota půjde snadno. Řeknete asistentovi, aby ten znak napsal za vás :) (https://www.chip.cz/poprve-od-roku-1994-prida-microsoft-na-pc-klavesnice-novou-klavesu-copilota)

« Poslední změna: 15. 01. 2024, 06:08:19 od Mintaka »


Re:Na Ubuntu nejde psát velká písmena s diaktirikou pomocí CapsLock
« Odpověď #16 kdy: 15. 01. 2024, 09:14:16 »
Já si třeba úplně nepamatuju, kde jsou na klávesnici všechny klávesy pro psaní háčků, čárek, kroužků, apostrofů a podobně. Ony se ty klávesy s každým rozložením klávesnice chovají jinak, takže jsem se naučil psát takto, protože jsem dlouhé roky použival klávesnice s jinými potisky, než se zvoleným rozložením, tak jsem to nikdy komplexně nenakoukal a tedy ani nenatrénoval. Holt, nikdo mě v mládí na počítači psát neučil, dnes je doba jiná. No, ale zase nadávám, když mám psát na dotykové klávesnici, která je u každého OS úplně jiná.

Taky jsem dlouho roky na Windows přepínal mezi CZ/CS an EN/US, pak jsem so rovněž naučil psát ty znaky přes pravý alt, a zůstal jsem u rozložení českého. Problém nastává, kdy mám zase potřebu psát anglicky, protože apostrof a podobně...

Rozdílné chování klávesnice je problém zejména u hesel, která mám pouze ve svalové paměti, ale vlastně netuším, jaký konkrétní znak zrovna klávesa vložila... Ideálně, když kolonka na heslo ani neumožňuje odhalení hesla, takže já ani nemohu zkontrolovat, co vlastně píšu. Pak si to člověk píše do řádku na uživatelské jméno, a bezpečnost je ta tam...

Re:Na Ubuntu nejde psát velká písmena s diaktirikou pomocí CapsLock
« Odpověď #17 kdy: 16. 01. 2024, 16:27:12 »
Kubuntu 23.10 lze.

Re:Na Ubuntu nejde psát velká písmena s diaktirikou pomocí CapsLock
« Odpověď #18 kdy: 25. 01. 2024, 13:40:11 »
Vyřešeno asi dnešní aktualizací. Ani to netrvalo dva měsíce...