Postup v IT kariéře > IT Administrator

lubic

Postup v IT kariéře > IT Administrator
« kdy: 10. 11. 2013, 15:14:45 »
Ahoj,

na úvod bych se představil, jsem 21 letý ostravak, zajímající se o moderní technologie, IT jako takové.


Mám k vám takový menší dotaz. Chci se trošku seberealizovat a posunout se profesně trošku více. Vystudoval jsme Informační technologie a poté jsem nastoupil na VŠB, kterou jsem po prvním semestru ukončil a rozhodl se, začít budovat profesní kariéru.

Cca po pěti dnech po ukončení VŠ jsem si našel práci jako IT hardware technik v jedné nejmenované firmě. Mou náplní práce je oprava notebooků, stolních PC na té nejnižší úrovni (na úrovni chipů), jedná se zajímavou a celkem i dobře placenou práci, ale není to obor, kterému bych se chtěl do budoucna věnovat dále. Moje vysněná práce je Unix a Windows Administrator a myslím si, že po odpracovaném roce jako IT technik je čas se posunout trošku dále. Mým plánem je doklepat ještě jeden rok, ať se můžu pochlubit dvouletou praxi (což si myslím, že je na první práci ideální).

Co umím?

základní administrace Linuxu (konkrétně CentOS, Ubuntu a Fedora)
jsem schopen poskytovat support koncovým uživatelům (jak Windows tak Linux)
jsem schopen nainstalovat a nakonfigurovat většinu nejdůležitějších služeb na Linuxu (dns server - BIND, dhcp server, mail server - POSTFIX, sdílení v rámci Windows - SAMBA, sdílení v rámci Linuxu - NFS, web server - APACHE, MySQL, PHP, PXE server, FTP server atd ...)
jsem schopen nainstalovat a nakonfigurovat Windows serve služby (Active directory, DNS, DHCP, domény)
jsem schopen konfigurovat CISCO devices
TCP/IP protokol a další pokročilejší síťově služby
jsem schopen nakódovat WWW stránky (statický web s použítím HTML a CSS)
znalost Microsoft Office na pokročilé úrovni (Word, Excel, PowerPoint, Acces)

mám základní znalost programování C/C++
umím naprogramovat základní scripty v Pythonu

umím anglicky - B2 slovem i písmem
umím rusky - základní porozumění slovem i písmem

no a nyní přejdeme k mé otázce, jak se dále realizovat a zdokonalit? mám se vydat směrem vzdělávacích kurzů? všechny tyto věci jsem schopen si doma zprovoznit, ale mám obavu, že v praxi bych asi pohořel


Dále bych se chtěl zeptat, jednou mě tak napadlo, jestli by firmy neměly zájem o zaměnstnance, který by pro ně byl ochoten pracovat zdarma, na oplátku by pro mě byly velmi cenné zkušenosti z praxe, jednalo by se třeba jen o pár desítek hodin do měsíce. Případně, jestli nevíte o nějaké firmě v Ostravě, ve které by o tohle měli zájem.


eswrgewrtewrtw

Re:Postup v IT kariéře > IT Administrator
« Odpověď #1 kdy: 10. 11. 2013, 17:35:55 »
rekl bych, ze admin roste na cene s poctem technologii, ktere ovlada a s praxi kterou ma v oboru.
urcite je fajn mit skriptovani, programovani.
do ostravy prichazeji dalsi a dalsi it firmy, mezinarodni it firma hledajici unix/win adminy je tam taky.
pokud nemate v ostrave zavazky, tak bych uzrcite nejakou dobu zkusil pracovat v praze nebo nemecku.
otazka je zda opravdu potrebujete ruzne it kurzy, nebo jste schopen se to naucit sam.
doma si klidne muzete poskladat malou sit a na ni si zkouset ruzne technologie.
nebo si udelejte osvc a nabidnete svoje sluzby za levnou cenu ruznym malym firmam, skolam, skolkam, zarizenim.

 

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Postup v IT kariéře > IT Administrator
« Odpověď #2 kdy: 10. 11. 2013, 18:51:54 »
poté jsem nastoupil na VŠB, kterou jsem po prvním semestru ukončil

Praxe je samozřejmě z pohledu zaměstnavatele cennější než hluboké teoretické znalosti, které bys třeba ani nedokázal reálně použít. Na druhou stranu pokud by ses chtěl časem věnovat "něčemu víc" než "manuální práci", i ty teoretické znalosti budou potřeba - samozřejmě ne všechny, co Ti budou tlouct do hlavy ve škole (IT vysoká škola je jako gymnázium). Znám pár dobrých programátorů, kteří nemají IT základ ve vzdělání a jsou dobří - ale teoretické znalosti mají, byť jen malou část (to, co skutečně nezbytně potřebují, což je v mnoha směrech velmi limituje) a museli na to přijít sami / najít a nastudovat si nezbytnou literaturu.

Zrovna FEI VŠB není zas tak těžká škola (když to srovnám s VUT a MU v Brně) a dá se studovat kombinovanou formou, což se dá skloubit s prací. Přimlouval bych se za to, abys to sraní vydržel aspoň na Bc; ve výsledku budeš umět to, co stejně asi po roce praxe umíš a potřebuješ k práci (+ nějaký další všeobecný rozhled; detaily velmi rád zapomeneš, věř tomu), ale budeš mít na to papír v deskách. Nikdy nevíš, kdy se Ti bude hodit.

Jinak pokud nechceš dál studovat a nejsi vázaný na Ostravsko, osobně bych se na Ostravu vyprdl a zkusil Brno nebo Prahu. Bydlení je tam sice o dost dražší než tady, ale pracovních příležitostí je více a lépe placených. V Ostravě jsem například od jednoho CEO jedné IT firmy (bohužel nemůžu jmenovat) slyšel hlod, že jsou velmi atraktivní zaměstnavatel, protože člověk s vysokou školou a s praxí u nich nemá problém dosáhnout na průměrný plat - myšlen byl celorepublikový průměr, tedy 24 tisíc. Kdyby si v Brně nebo Praze někdo dovolil takovýhle výsměch, tak končí. V Ostravě je to atraktivní zaměstnavatel...

lubic

Re:Postup v IT kariéře > IT Administrator
« Odpověď #3 kdy: 10. 11. 2013, 19:51:06 »
no o kombinovaném studiu jsem přemýšlel, nemusel by to být problém, v práci mám dost flexibilní prac. dobu ... co se týče platu ... nyní pokud se snažím se dostanu k 27k hrubého, což není úplně špatné na Ostravu ... a odstěhovat se do Brna či Prahy bych chtěl, jenže jsem si právě říkal, jestli zde není lepší zůstat a dodělat si kurvy atd ... sice chápu, že kurz není nutný a že se to můžu doma naučit sám, ale chci mít nějaké ty papíry, aby zaměstnavatel viděl, že mám zájem na vzdělávání ...

eswrgewrtewrtw

Re:Postup v IT kariéře > IT Administrator
« Odpověď #4 kdy: 10. 11. 2013, 20:06:00 »
mas myslim spatne serazene priority.
praci v cizine, praze nebo brne bych postavil vyse nez nejake kurzy a papiry, kdyz se na nejake misto uz dostanes tak ti zacne naskakovat
praxe i lepsi plat. kurzy muzes klidne delat v praze, brne. cennejsi nez papiry ze skoleni jsou certifikacni zkousky.
a vysku bych nezatracoval, treba paralelne s praci.
u admina je podle me nejdulezitejsi praxe, takze si najdi flek kde te vezmou i s minimem praxe, klidne v ostrave, na miste vydrz rok dva.
pak jdi do jineho mesta, kde je vic pracovnich prilezitosti a uz mas praxi tak si najdes lepsi flek. no a nebo ostravu preskoc a zkus to bez
praxe hned v jinem meste.


jojio

Re:Postup v IT kariéře > IT Administrator
« Odpověď #5 kdy: 10. 11. 2013, 20:11:36 »
Dyť má docela pěkné peníze, tak ať zůstane tam, kde je a trochu se zlepší. VŠ je úplně k ničemu v dnešní době, kdy kvalita je mizerná. Horší je ten, který ji má, než naopak. Kurzy jsou na tom podobně, ty jsou také k ničemu. Správný zaměstnavatel ocení schopnosti, takže trénuj, ať máš co ukázat.

lubic

Re:Postup v IT kariéře > IT Administrator
« Odpověď #6 kdy: 10. 11. 2013, 20:13:31 »
třeba mám peníze, ze kterých se dá slušně žít ... ale je to práce dosti o elektrotechnice a já jsem tam nastoupil absolutně bez elektro znalostí ... a doučil jsem se to za ten rok, ale prostě elektro není cesta, na kterou se chci vydat, proto chci tu změnu ... nejvíce mě přitahuje možnost práce ve firmě zadarmo ... nebo dám na vaše rady ... doklepu do konce smlouvy a půjdu na risk do Prahy nebo Brna ...

jojio

Re:Postup v IT kariéře > IT Administrator
« Odpověď #7 kdy: 10. 11. 2013, 20:22:42 »
Práce zadarmo je nesmysl. Tím ukazuješ, že jsi úplně k ničemu. Jestli tě baví správa systémů, tak za menší peníze tě vemou kamkoli jako juniora.

lubic

Re:Postup v IT kariéře > IT Administrator
« Odpověď #8 kdy: 10. 11. 2013, 20:25:44 »
takže klidně na zkrácený pracovní úvazek? o čas mi nejde ... dokážu do toho dát vše ... práce mě baví a nemám problém v ní trávit dost času ... a mám si udělat své osobní internetové portfolio a oslovovat fy ve svém okolí? :) nebo máte jinou radu?

jojio

Re:Postup v IT kariéře > IT Administrator
« Odpověď #9 kdy: 10. 11. 2013, 20:28:56 »
Na zkrácený nevím, to je pak zase něco jiného. Teď můžeš získávat zkušenosti sám a pak si to dát do CV. Také můžeš napsat všem okolo, že bys něco levného pro ně měl. Obojí se cení. Hlavně si ale vyber směr. Dělat Windows i Linux zároveň nejde, takže si všechno zkus a vyber si.

lubic

Re:Postup v IT kariéře > IT Administrator
« Odpověď #10 kdy: 10. 11. 2013, 20:31:15 »
tohle jsem si taky uvědomil, že dělat pořádně Windows i Linux asi dělat nepůjde, jde jen o to, že nechci být upjatý na jeden systém a chci být trošku všestranější ... každopádně díky za rady

jojio

Re:Postup v IT kariéře > IT Administrator
« Odpověď #11 kdy: 10. 11. 2013, 20:35:17 »
To záleží na tobě. Jsou lidi, kteří berou věci více povrchně a těm pak nic jiného nezbývá. Pokud ale dokážeš rozumět věcem do hloubky, musíš si vybrat něco náročného. Takové ty základy dá špatně kdokoli, ale jak jdeš postupně hlouběji, tak konkurence pomalu mizí. Chce si to ale vybrat směr. Nemusíš hned, stačí časem. Na vrcholu sil bys měl být až po třicítce, takže je čas.

lubic

Re:Postup v IT kariéře > IT Administrator
« Odpověď #12 kdy: 10. 11. 2013, 20:37:12 »
je mi totiž jasné, že se budu muset ještě najít a určit si cíl a směr ... jen mám ještě jeden dotaz, z výčtu základní věcí, které umím ... myslíte si, že je reálné si sehnat nějakou pozici jako Unix či Windows Administrátor? myslím si, že znám dost věcí, ale všecko jen z domácích podmínek a nedokážu si moc představit to použít v praxi ...

jojio

Re:Postup v IT kariéře > IT Administrator
« Odpověď #13 kdy: 10. 11. 2013, 20:44:51 »
Myslím, že za menší peníze to není problém. Většina firem stejně nic složitého nemá, takže tam to bude úplně bez problémů. Když by to byl junior, tak se počítá s tím, že zatím toho moc neviděl.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Postup v IT kariéře > IT Administrator
« Odpověď #14 kdy: 10. 11. 2013, 22:32:15 »
znám dost věcí, ale všecko jen z domácích podmínek a nedokážu si moc představit to použít v praxi ...

Tohle je typická základní meta. Nemůžeš mít s něčím zkušenosti z praxe, pokud žádnou praxi nemáš. Firmy s tím samozřejmě počítají a to je také důvod, proč vypisují výběrovky na "junior" pozice, což je přesně to, po čem by ses měl koukat. Většinou to funguje tak, že dostaneš někoho zkušenějšího, od koho se budeš učit a za koho budeš dělat jednodušší práci (na které si sáhneš na reálné věci a budeš na nich získávat reálné zkušenosti) a on se zatím bude moct věnovat něčemu lepšímu (od složitých věcí, na které je potřeba hooodně zkušeností po sledování vtipných videí na youtube - firma od firmy je to jiné ;-) ).

Samozřejmě také juniorské pozice jsou mnohem méně placené a počítej s tím, že si platově pohoršíš. "Až 27k" není na Ostravu vůbec špatné, spíš naopak.