Prosím o obecnou radu zkušené vývojáře (C#, JS)

Re:Prosím o obecnou radu zkušené vývojáře (C#, JS)
« Odpověď #15 kdy: 29. 01. 2024, 10:09:34 »
Děkuji všem za rady, i dohady mezi vámi mi moc pomohly :D Překvapil mě náhled na javascript pro mobilní aplikace, čekala jsem že je preferovanější před MAUI, ale zřejmě jsem se mýlila. Upotřebím co jsem se v diskuzi dozvěděla :)
Javascript je zvláštní věc.
Jsou lidi, kteří ho použijou jenom tam, kde musí (což jsou prohlížeče, tam zatím jiná možnost v podstatě není), a na zbytek věcí použijou vhodný jazyk.
A pak jsou lidi, kteří ho chtějí použít úplně všude, i tam, kde se to vůbec nehodí. A tihle lidi jsou poměrně aktivní a někteří z nich i relativně schopní, takže vznikly věci jako node.js (javascript pro backend servery), electron (javascript pro "desktopové aplikace"), mločíkův svelte native (javascript pro mobilní aplikace) a tak dál. Dneska jde v javascriptu psát už v podstatě všechno. Problém je, že je to pořád javascript a psát v něm je utrpení.


3ugeene

Re:Prosím o obecnou radu zkušené vývojáře (C#, JS)
« Odpověď #16 kdy: 29. 01. 2024, 10:47:01 »
Problém je, že je to pořád javascript a psát v něm je utrpení.


prosím o rozvedení :)

Re:Prosím o obecnou radu zkušené vývojáře (C#, JS)
« Odpověď #17 kdy: 29. 01. 2024, 11:34:03 »
Jsou lidi, kteří ho použijou jenom tam, kde musí (což jsou prohlížeče, tam zatím jiná možnost v podstatě není), a na zbytek věcí použijou vhodný jazyk.
Problem dnesnej doby. Naucim sa jeden jazyk a ten pouzivam vsade, aj tam, kde sa to velmi nehodi. Ale ved staci vykonnejsi hw a bude to ok.
Ja mam par jazykov, ktore mi stacia takmer na vsetko, co robim. C#, JS, PHP, Python. a db mysql a mssql.

Re:Prosím o obecnou radu zkušené vývojáře (C#, JS)
« Odpověď #18 kdy: 29. 01. 2024, 11:50:42 »
Děkuji všem za rady, i dohady mezi vámi mi moc pomohly :D Překvapil mě náhled na javascript pro mobilní aplikace, čekala jsem že je preferovanější před MAUI, ale zřejmě jsem se mýlila. Upotřebím co jsem se v diskuzi dozvěděla :)
Javascript je zvláštní věc.
Jsou lidi, kteří ho použijou jenom tam, kde musí (což jsou prohlížeče, tam zatím jiná možnost v podstatě není), a na zbytek věcí použijou vhodný jazyk.
A pak jsou lidi, kteří ho chtějí použít úplně všude, i tam, kde se to vůbec nehodí. A tihle lidi jsou poměrně aktivní a někteří z nich i relativně schopní, takže vznikly věci jako node.js (javascript pro backend servery), electron (javascript pro "desktopové aplikace"), mločíkův svelte native (javascript pro mobilní aplikace) a tak dál. Dneska jde v javascriptu psát už v podstatě všechno. Problém je, že je to pořád javascript a psát v něm je utrpení.

Javascript se uz davno pouziva jenom jako bytecode, pricetny clovek pise v Typescriptu.
A typescript je velice vyspely jazyk, plne srovnatelny s Javou nebo Kotlinem.

Javascript mobilni apliace davaji hlavne smysl pro jednoduche udelatka, typu pozadovaneho TODO listu. Typicky to byva prebalena webova SPA aplikace. Pak mas dafacto stejny codebase na webu i na "nativni" appce. Vselisjake ty vernostni apliakce hypermarketu jsou delane takhle.
Ono u drtive vetsiny programu v mobilu vubec nesejde, jak je to rychle a kolik to zere pameti. Nejdulezitejsi parametr je udrzovatelnost a security - kterou resi upgrade Blink jadra v mobilu plus updaty JS frameworku typu VUE.

Zrovna tuto aplikaci bych delal javascriptem, pro data sahat klasickym RESTem (JS fetch) a lokalni data v lokalnim webovem storu.





oss

  • ***
  • 244
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prosím o obecnou radu zkušené vývojáře (C#, JS)
« Odpověď #19 kdy: 29. 01. 2024, 11:58:49 »
Citace
A typescript je velice vyspely jazyk, plne srovnatelny s Javou nebo Kotlinem.

Ano javascript je tak vyspely jazyk, ze vsetci radsej pisu v typsecripte alebo niecom podobnom.

Ono zas na jednoduche aplikacie je to zas prilis owehead. A co sa tyka bezpenosti javascriptove kniznice nou nie su prave zname.


FW SH

Re:Prosím o obecnou radu zkušené vývojáře (C#, JS)
« Odpověď #20 kdy: 13. 02. 2024, 06:40:34 »
Prekvapuje me, ze tu nepadl Dart / Flutter. To je neco, co bych pouzil ja. Pobezi to na obou platformach a vzdy z toho muzes udelat i webovou ci desktopovou app. Tutorialu na ruzne TODO je spousta a pro zacatecnika, co se mota kolem OOP, to je docela ok volba.
Sqlite je fajn, ale rikala jsi neco o offline praci, nasledne synchronizaci. Neznam presny use case, ale teoreticky by te mohla zajimat CouchDb apod.

Re:Prosím o obecnou radu zkušené vývojáře (C#, JS)
« Odpověď #21 kdy: 13. 02. 2024, 07:11:49 »
Javascript je zvláštní věc.
Jsou lidi, kteří ho použijou jenom tam, kde musí (což jsou prohlížeče, tam zatím jiná možnost v podstatě není), a na zbytek věcí použijou vhodný jazyk. [...] A pak jsou lidi, kteří ho chtějí použít úplně všude, i tam, kde se to vůbec nehodí. A tihle lidi jsou poměrně aktivní a někteří z nich i relativně schopní, takže vznikly věci jako node.js (javascript pro backend servery),

I mimo prohlížeče jsou případy užití, pro které je Node.js velmi výhodný. Ono to, že je event-based od začátku by design má něco do sebe. Pro něco. Spousta platforem (spíš většina) se kvůli tomu škrábe různými knihovnami levou rukou za pravým uchem. Na jiné věci se ale zase nehodí vůbec. Váš komentář je stejně nesmyslně černobílý jako tvrzení, že JavaScript je vhodný pouze pro prohlížeče. Uvažujete přesně stejně jako ti, co tak kritizujete.

electron (javascript pro "desktopové aplikace"),

Zkuste se zamyslet, proč se asi používá. Jakkoliv ho nijak zvlášť nehájím. Kvůli obsesi z JavaScriptu to skutečně není.

Problém je, že je to pořád javascript a psát v něm je utrpení.

Utrpení  je řešit něco s lidmi, kteří něco neumí a místo toho, aby chápali, že to neumí, vypráví ostatním o tom, jak je to strašné.

Re:Prosím o obecnou radu zkušené vývojáře (C#, JS)
« Odpověď #22 kdy: 13. 02. 2024, 15:30:04 »
Neporadím s moderními programovacími prostředími. Mám jenom pár keců v kleci:

Připomíná mi to dobu, kdy databázové aplikace bylo možno provozovat lokálně, s občasným přístupem na centrálu - na požádání se vytočil dial-up a synchronizovala se data tam a zpátky. Říkalo se těmto postupům tuším "disconnected operations" - pobočky měly značnou míru autonomie a data s centrálou si vyměňovaly "líně a pozvolna". Pobočka mívala v zásadě počítač nebo malý server a na něm svoji instanci dbms. (Asi nechci navrhovat, aby na telefonu běžela instance RDBMS :-)

Nápady z tohoto soudku (replikace a tak) tvořily taky část oboru zvaného "distribuované databáze".

Zkuste si schválně ty dva pojmy zagooglit, třeba se dočtete něco relevantního - jak postavit datový model, aby to celé samotížně zaklaplo dohromady apod. Odhadem máte výhodu, že Váš datový model je jednoduchý = nebude tam složitá referenční integrita, snad ani potenciál ke konfliktům mezi offline lokalitami apod.

Pokud něco googlem najdete, připravte se, že to bude značně řídké čtení. Spousta akademického textu a sem tam dobrý nápad.

Pokud Vaše zadání obsahuje možnost, že při nějakém plánování času apod. bude mezi účastníky docházet ke konfliktům, tak tam teprve začíná zajímavá činnost = jak řešit případné věcné konflikty. Jednak na úrovni uložení dat, druhak nad tím na úrovni aplikační logiky.