Literaturu sice nějakou najdeš, už tu pár knih padlo, ale v knihách není všechno, budeš muset hledat spíš primární prameny – e-mailové konference, diskuse na IRC/MUC, dokumentaci a weby ke svobodnému softwaru (někde máš kapitolu o historii, vzniku). Spoustu toho najdeš na GNU.org – určitě si přečti články:
Projekt GNUÚvodní oznámeníPřehled projektu GNUCopyleft: Pragmatic IdealismSvobodný software a svobodné příručkyNa webech jednotlivých projektů najdeš taky instrukce pro přispěvatele – kde si stáhnout zdrojáky, jak posílat patche, jaké konvence se mají dodržovat, kdo schvaluje a začleňuje změny. Schválně si zkus do několika projektů přispět, ať to znáš i z té praktické stránky. Nemusí to být ani kód, jestli moc neprogramuješ, můžou to být klidně překlady do češtiny nebo dokumentace. Nebo nahlaš chyby a sleduj reakci vývojářů. Může se to dost lišit, někde budou dost pasivní, někde zareagují hned. Chce to spíš víc projektů, rozhodně nedělej závěry na základě pár případů, to není relevantní vzorek.
Taky se přihlas do e-mailových konferencí různých projektů a sleduj, co se tam řeší, o čem diskutují, jak často se tam píše…
Měl bys udělat nějakou kategorizaci – je spousta projektů, které jsou dílem jednoho člověka nebo malé skupinky (ne, že by mezi sebe nechtěli pustit nikoho dalšího, ale nikdo se zatím nepřihlásil a uživatelům ten software stačí tak, jak ho vyvíjí původní autor) a pak jsou projekty jako Linux (jádro), které vyvíjí spousta lidí. Pak jsou třeba programy vyvíjené jednou firmou, v podobném stylu jako proprietární software, ale vydávají to pod svobodnou licencí, takže uživatelé mají všechna potřebná práva. Dále software vyvíjený na univerzitách nebo ve státní správě nebo pro ni. Některý software je modulární, takže jedna skupina píše jádro a pak spousta dalších lidí píše vlastní moduly – skupina kolem jádra o nich nemusí vůbec vědět, moduly se šíří vlastní cestou, nebo se na webu jádra udržuje nějaký jejich seznam či rozcestník, nebo naopak ty moduly přijímají a verzují v nějakém centrálním verzovacím systému; můžou tu být různé politiky ohledně přijímání modulů, od velmi přísné kontroly až po úplnou volnost.
Těch skupin je víc a všude bude ta dělba práce fungovat trochu jinak.