Software na poznámky – náhrada OneNote

Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #15 kdy: 02. 09. 2024, 10:06:45 »
A pak jsou tu lidi, kteri chteji fungovat efektivne a jedou na Apple takze pouziva jeho Notes :-)
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #16 kdy: 02. 09. 2024, 10:32:38 »
Jenom poznamka, Notion nema skutecny offline, autori na Redditu priznavaji ze to je problem, ze to vylepsuji, ale plny offline neni v planu.


Spolu s OneNote je asi nejrozšířenější Notion. Vedle již zmíněných dále třeba AnyType. Pokud používáte Dropbox, podíval bych se na Dropbox Paper.

Longin

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #17 kdy: 02. 09. 2024, 10:34:22 »
Já teda nějaké roky jedu na Joplinu, kde mám něco přes 300 poznámek typu výpisky z knížek a kurzů plus obrázky.

Synchronizace na Android mobil je teda děs - přes DropBox nebo Onedrive se to často bugne, je tam problém i se synchronizací obrázků, to jsem vyřešil koupením toho jejich Joplin Cloudu. Synchronizace a dešifrování celé knihovny trvá strašně dlouho, ale jakmile tam jsou drobné diference, tak už je to ok.

Přemýšlel jsem o alternativě jako Obsidian, ale podle mě je to v bleděmodrém to samý, cloudy stojí zhruba stejně a ani jeden nemá web access, který by mi moc pomohl třeba v korporátní síti, kde jsou synchronizace blokovaný ve firemním firewallu.
Ale jestli je tu někdo, kdo má zkušenosti s oběma aplikacemi, tak budu rád za zpětnou vazbu.
« Poslední změna: 02. 09. 2024, 10:38:09 od Longin »

r223

Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #18 kdy: 02. 09. 2024, 11:58:25 »
Protoze to je takova typicka aplikace, ktera jede stale:

- Obsidian - spotreba cca 150MB Ram na jednoduche prazdne poznamce
- Joplin  -  spotreba cca 800MB Ram na jednoduche prazdne poznamce

Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #19 kdy: 02. 09. 2024, 12:13:53 »
To je v roce 2024 problem? Kdyz si kupuju notebook, automaticky dostava 64GB RAM. Dyt jsou to drobny.
Ale nerikam, vse by se melo optimalizovat.


Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #20 kdy: 02. 09. 2024, 12:15:01 »
A pak jsou tu lidi, kteri chteji fungovat efektivne a jedou na Apple takze pouziva jeho Notes :-)

Ten byl dobrej. Dekuju, pobavilo :)

Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #21 kdy: 02. 09. 2024, 12:50:34 »
Zkoušel jsem snad vše a skončil také u Apple Notes. Nepotřebuji žádné další aplikace, synchronizace bez problému, sdílení mezi účty také funkční.
Happy FreeBSD user! 😊🚀
Proudly using FreeBSD every day!

Longin

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #22 kdy: 02. 09. 2024, 12:57:39 »
Protoze to je takova typicka aplikace, ktera jede stale:

- Obsidian - spotreba cca 150MB Ram na jednoduche prazdne poznamce
- Joplin  -  spotreba cca 800MB Ram na jednoduche prazdne poznamce
Takže bych si přechodem asi moc nepomohl :D

Jinak za zmínku stojí SimpleNote, ale nezkoušel jsem...

Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #23 kdy: 02. 09. 2024, 13:08:29 »
Protoze to je takova typicka aplikace, ktera jede stale:

- Obsidian - spotreba cca 150MB Ram na jednoduche prazdne poznamce
- Joplin  -  spotreba cca 800MB Ram na jednoduche prazdne poznamce

Nevím, kde jste viděl tu spotřebu Joplinu, protože 800 MB to nedělá.


    PID USER      PR  NI    VIRT    RES    SHR S  %CPU  %MEM     TIME+ COMMAND                                                                                                                                 
 986315 msivak    20   0 1131,2g 271996 124936 S   0,0   0,2   0:12.45 joplin


Cca 270 MB na pár stovkách poznámek a desítkách zápisníků.

První sync trvá déle (protože dělá replay všech změn), ale pak už to jde v pohodě. Default myslím uchovává detailní změny v posledních 90 dnech. To jsem prakticky okamžitě zkracoval.

Sync přes Dropbox jsem nikdy nezkoušel, ale před webdav Nextcloud nebyl se synchronizací problém. Mobilní verze neuměla pluginy, ale to už by mělo být vyřešené (ty hlavní jsou povolené).

Jinak Joplin offline funguje, pokud se Vám podaří editace jedné poznámky z více míst, po následné synchronizaci skončíte s poznámkou ve složce Konflikty.

Synchronizace nepoužívá žádný zvláštní port, jede přes webdav, tj https. Takže firewall by neměl mít problém.

Já osobně jsem spíš outlinerový typ (a potřebuju todo), takže už Joplin nepoužívám, ale na poznámky samotné fungoval dobře.

Obsidian je podobný, s hezčím UI atd. Ale není opensource a nevím jak to má s šifrováním poznámek.

Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #24 kdy: 02. 09. 2024, 13:42:00 »
Ok, tak Joplin žere přece jenom víc, neuvědomil jsem si, že tam pak ještě byly další izolované rendering procesy. Přece jenom je to Electron. Popravdě je těch Electron aplikací poslední dobou fakt hodně.. ono se to UI v html/css/js asi dobře programuje :)

r223

Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #25 kdy: 02. 09. 2024, 13:54:53 »
Ok, tak Joplin žere přece jenom víc, neuvědomil jsem si, že tam pak ještě byly další izolované rendering procesy. Přece jenom je to Electron. Popravdě je těch Electron aplikací poslední dobou fakt hodně.. ono se to UI v html/css/js asi dobře programuje :)
Ano, otevira jich 6, hned pri spusteni aplikace.

r223

Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #26 kdy: 02. 09. 2024, 13:58:00 »
To je v roce 2024 problem? Kdyz si kupuju notebook, automaticky dostava 64GB RAM. Dyt jsou to drobny.
Ale nerikam, vse by se melo optimalizovat.

Vzhledem k debilnimu trendu pajeni pameti to problem je, zvlaste ma-li clovek dalsi pozadavky. Casto pak dostanes akorat prazdnou mnozinu. A nemluvim o tom, proc ma poznamkovy blok zrat gigabajty pameti. K cemu? I ten Onenote si vystaci s par desitkami (alespon verze, co jsem videl naposledy par let zpet).

Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #27 kdy: 02. 09. 2024, 14:09:16 »
A nemluvim o tom, proc ma poznamkovy blok zrat gigabajty pameti. K cemu? I ten Onenote si vystaci s par desitkami (alespon verze, co jsem videl naposledy par let zpet).

Pár let zpět není dnes. Dnes ty poznámkové bloky mají kompletní rendering, umí uložit webovou stránku (a musí ji umět zase zobrazit), umí uložit odkaz na Youtube a rovnou ho i přehrát atd.

To není textový vim. Už dávno ne.

Popravdě všechny moderní co jsem zkoušel v tomto byly stejné.

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #28 kdy: 02. 09. 2024, 14:18:40 »
A nemluvim o tom, proc ma poznamkovy blok zrat gigabajty pameti. K cemu? I ten Onenote si vystaci s par desitkami (alespon verze, co jsem videl naposledy par let zpet).

Pár let zpět není dnes. Dnes ty poznámkové bloky mají kompletní rendering, umí uložit webovou stránku (a musí ji umět zase zobrazit), umí uložit odkaz na Youtube a rovnou ho i přehrát atd.

To není textový vim. Už dávno ne.

Popravdě všechny moderní co jsem zkoušel v tomto byly stejné.

Mnohé majú syntax highlighting so supportom rôznych jazykov, intellisense, wrapping, klikateľné odkazy a podobne, takže ten rendering je potrebný a logicky aj žere pamäť. V podstate poznámkový blok je textovým editorom, síce osekanejším než napríklad VSCode. Takže ako hovoríš. Zamienať si to za niečo na úrovni nano/vim je nezmysel.

r223

Re:Software na poznámky – náhrada OneNote
« Odpověď #29 kdy: 02. 09. 2024, 14:26:00 »
A nemluvim o tom, proc ma poznamkovy blok zrat gigabajty pameti. K cemu? I ten Onenote si vystaci s par desitkami (alespon verze, co jsem videl naposledy par let zpet).

Pár let zpět není dnes. Dnes ty poznámkové bloky mají kompletní rendering, umí uložit webovou stránku (a musí ji umět zase zobrazit), umí uložit odkaz na Youtube a rovnou ho i přehrát atd.

To není textový vim. Už dávno ne.

Popravdě všechny moderní co jsem zkoušel v tomto byly stejné.

Mnohé majú syntax highlighting so supportom rôznych jazykov, intellisense, wrapping, klikateľné odkazy a podobne, takže ten rendering je potrebný a logicky aj žere pamäť. V podstate poznámkový blok je textovým editorom, síce osekanejším než napríklad VSCode. Takže ako hovoríš. Zamienať si to za niečo na úrovni nano/vim je nezmysel.

VS Code je take dobra prasarna, ktera sezere vice, nez velke VS....
« Poslední změna: 02. 09. 2024, 14:29:04 od r223 »