Na notebook PC-BSD nebo Debian?

ilja

Na notebook PC-BSD nebo Debian?
« kdy: 13. 05. 2010, 09:25:19 »
Prosím o porovnání OS na PC, notebook, aj. Co nejkomplexněji.
Jedná se o tyto.
PC-BSD - GNU/Linux Debian.
Děkuji.
« Poslední změna: 13. 05. 2010, 09:28:50 od Petr Krčmář »


Re: Na notebook PC-BSD nebo Debian?
« Odpověď #1 kdy: 13. 05. 2010, 12:48:09 »
PC-BSD je dost prasárna, takže já osobně bych radil, když už mezi těmito dvěma, Debian.

ApoC

Re: Na notebook PC-BSD nebo Debian?
« Odpověď #2 kdy: 13. 05. 2010, 15:27:01 »
Proc je PC-BSD prasarna?

Re: Na notebook PC-BSD nebo Debian?
« Odpověď #3 kdy: 13. 05. 2010, 15:59:22 »
Rozhodovat se mezi PC-BSD a Debianem je poněkud zvláštní. PC-BSD staví na konceptu co největšího zjednodušení instalace a používání FreeBSD. Oproti tomu Debian tě do toho hodí a plav si.

kalkala

Re: Na notebook PC-BSD nebo Debian?
« Odpověď #4 kdy: 13. 05. 2010, 16:38:19 »
PC-BSD je fayn, ale posledna 8.0 bola trochu rozbita, hlavne instalacny system PBI. Niektore aplikacie islo nainstalovat viac krat, bez toho, aby instalator upozornil na to, ze su uz nainstalovane. Myslim, ze sa to tykalo Firefoxu. PC-BSD ma vychodiskovy desktop KDE 4, a vyvojari rataju, ze ho budes aj pouzivat. Gnome, ani ine destkopy nie su podporovane, resp. nedodavaju k nim nastroje na nastavenie siete atd. Plus je, ze mas pod kapotou FreeBSD 8, takze si mozes kompilovat porty, upravovat rc.conf atd. Softy nainstalovane cez PBI sa ukladaju inam, skompilovane porty inam, co je super vec. PC-BSD je celkom lakave, no rozbite PBI ma trochu odradilo. Pockam na dalsi release. Debian nemam, tak neviem.
Snad pomohlo.


Re: Na notebook PC-BSD nebo Debian?
« Odpověď #5 kdy: 14. 05. 2010, 08:24:29 »
Proc je PC-BSD prasarna?
Protože to vlastně kazí tu podstatu BSD, a to právě těmi staticky slinkovanými předkompilovanými pbi balíčky a celá ta krása a důvod, proč vlastně uvažovat o BSD systému je tu a tam. Takže buď nějaké BSD, jako třeba free nebo open (i když to není můj vkus na desktop, ale ať si používá každý co chce), nebo nějakou distribuci Linuxu. Samozřejmě takhle se na to dívám já, co si nakonec tazatel nainstaluje, jen a jen na něm.

cosmo

Re: Na notebook PC-BSD nebo Debian?
« Odpověď #6 kdy: 14. 05. 2010, 09:09:03 »
Debian na NTB mozem doporucit, slape ako hodinky, Wi-Fi, BT, WebCam, touchpad OSD, ACPI, prakticky vsetko ide ako po masle. Ale stalo to dost namahy, prakticky vsetko bolo treba nastavit rucne, takze na nejake "xBuntu like wizardy" zabudnite :-) A v pripade vetvy stable treba pocitat s mierne zastaralymi verziami balickov. Ako vyhodu vsak povazujem vynikajucu stabilitu, dobry vykon a hlavne aplikacie, aj ked su starsie, nie su zabugovane. Je to vecou filozofie Debianu. PO 2 rocnom pouzivani ide system stale svizne a funguje vsetko, co potrebujem.

Mam NTB asus A6KM a Debian Lenny 32bit.

Jarda

Re: Na notebook PC-BSD nebo Debian?
« Odpověď #7 kdy: 14. 05. 2010, 09:24:36 »
Proc je PC-BSD prasarna?
Protože to vlastně kazí tu podstatu BSD, a to právě těmi staticky slinkovanými předkompilovanými pbi balíčky a celá ta krása a důvod, proč vlastně uvažovat o BSD systému je tu a tam. Takže buď nějaké BSD, jako třeba free nebo open (i když to není můj vkus na desktop, ale ať si používá každý co chce), nebo nějakou distribuci Linuxu. Samozřejmě takhle se na to dívám já, co si nakonec tazatel nainstaluje, jen a jen na něm.

Neřekl bych, že podstata BSD je v systému správy SW třetích stran, i když si každý může najít svůj důvod :-).

PBI určitě nevyžadují statické linkování. Jde jen o způsob, jak se vyhnout dependency hell přibalením všech závislostí a instalací do stromu samotné aplikace. Podobně to řeší např OS X nebo i Windows.

Na "ports" z FreeBSD je znát, že vznikly v době, kdy ještě nebyl ani Linux v1.0. Ne, že by vývoj stagnoval, ale problémům se závislostmi se nevyhnete (při upgradech) a bude vás to stát čas.

V Debianu jsou upgrady binárních verzí aplikací vyřešeny znatelně lépe. Na druhou stranu mně osobně přijde systém tvorby balíčků ve srovnání s ports trochu víc pracný, pokud chce člověk něco upravit. Ani rozsekání SW na menší balíčky (dev, lib atd.) mě osobně nevyhovuje.