Instalace Debian 12 na nový NB

Instalace Debian 12 na nový NB
« kdy: 10. 10. 2023, 13:49:37 »
Ahoj, na novém NB jsem narazil na problém s instalací Debianu. Aktuální instalační obraz, vyzkoušen live i netinstall - všude jinde funguje, ale na tomto HP vyhodí přiloženou chybu.
Nepomohlo resetovat BIOS do defaultu, vypnutí/zapnutí SecureBoot. Ještě sem měl podezření na nějaký jejich bloatware HP Wolf Security, jehož logo se objevuje po zapnutí, ale ani dohledaný postup jak jej deaktivovat v UEFI nepomohl.
Na podporu sem zkusil napsat, ale zatím bez odezvy a ani moc nečekám, že se se mnou budou bavit, protože ofiko tahle řada podporuje jen Windows. Ty sem pro zajímavost zkusil natáhnout v práci přes PXE a najedou normálně.

Nějaký nápad?
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)


k3dAR

  • *****
  • 2 955
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« Odpověď #1 kdy: 10. 10. 2023, 14:16:31 »
pokud nekde v EFI oddilu na instalacce nebo na disku po nainstalovani (pokud ta hlaska je az z nainstalovaneho a ne uz z USB) nenajdes mmx64.efi, zkus naprasaka cp -a /tam/kde/mas/grubx64.efi /boot/efi/BOOT/mmx64.efi

muze jit o zprasenou UEFI implementace ktera vyzaduje mmx64.efi a neumi vzit jinej nazev a/nebo z jineho nez BOOT diru... s tim ze instalace by pres efibootmgr si mela vytvorit efi polozku "Linux" nebo "Debian" nebo neco co smeruje na grubx64.efi v custom diru...   

mhepp

  • ***
  • 152
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« Odpověď #2 kdy: 10. 10. 2023, 14:16:42 »
A hledat na netu jsi zkusil?

https://askubuntu.com/questions/1085550/cant-install-ubuntu-18-10-on-xps-15-efi-boot-mmx64-efi-not-found

Přejmenuj /efi/boot/grub64.efi na mmx64.efi.

Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« Odpověď #3 kdy: 10. 10. 2023, 14:25:15 »
Jo, to sem zkoušel - ale tady narážím na problém, že nevím jak upravit instalační obraz v ISO9660  :-[
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)

alex6bbc

  • *****
  • 1 624
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« Odpověď #4 kdy: 10. 10. 2023, 14:48:32 »
Jo, to sem zkoušel - ale tady narážím na problém, že nevím jak upravit instalační obraz v ISO9660  :-[

mkisofs


_Jenda

  • *****
  • 1 599
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« Odpověď #5 kdy: 10. 10. 2023, 14:56:22 »
Jo, to sem zkoušel - ale tady narážím na problém, že nevím jak upravit instalační obraz v ISO9660  :-[
Hmm, já tohle typicky dělám tak, že jako „live“ mám normální Debian nainstalovaný na flashdisku, takže tam je normálně EFI FAT partition + ext4 rootfs a můžu si tam dělat co chci. (a pak to instaluju debootstrapem, ale to bude pro začátečníka asi strašná bolest - ale zase se při tom hodně naučíš)

Druhá možnost co bych zkusil je udělat si bootovatcí flashku s netinstallem - potřebuješ jakýmkoli způsobem zavést ten linux a initrd co tam je. Když si vyrobíš FAT flashku a dáš na ni monolitický grub (/usr/lib/grub/x86_64-efi/monolithic/grubx64.efi z existujícího systému, nebo předpokládám ten grubx64.efi co tam mají) jako ten soubor co to umí bootovat (efi/boot/mmx64.efi), tak by měl najet GRUB, a v něm pak můžeš dát linux <cesta k tomu kernelu>; initrd <cesta k tomu initrd>; boot.

A pak teda je ještě otázka jestli to fakt je a musí být ISO9660 -- dneska se ty obrazy dělají nějak hybridně, že to je ISO a současně GPT s EFI oddílem, protože jinak by to UEFI nenabootovalo. A vypadá to že jo, když vezmu ten jejich obraz (debian-12.2.0-amd64-netinst.iso) a otevřu ho v cfdisku, tak tam je normálně GPT s oddílama, kpartx je normálně detekuje (byť si stěžuje), jde to namountovat, takže to v tom IMHO můžeš normálně přejmenovat. Nástřel (nezkoušel jsem):
Kód: [Vybrat]
kpartx -a debian-12.2.0-amd64-netinst.iso
mount /dev/mapper/loop0p2 /mnt/deb/
cd /mnt/deb/efi/boot
rm bootia32.efi grubia32.efi # smažeme x86-32 věci abychom získali místo
mv grubx64.efi mmx64.efi
cd
umount /mnt/deb
kpartx -d debian-12.2.0-amd64-netinst.iso
« Poslední změna: 10. 10. 2023, 15:00:35 od _Jenda »

Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« Odpověď #6 kdy: 10. 10. 2023, 16:50:02 »
Jo, to sem zkoušel - ale tady narážím na problém, že nevím jak upravit instalační obraz v ISO9660  :-[

Nemusíš upravovat instalační ISO, stačí si připravit flashku s EFI shellem, nabootovat do něj a pak ten soubor normálně přejmenovat.

Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« Odpověď #7 kdy: 10. 10. 2023, 17:36:57 »
mkisofs

Možná dělám něco špatně, ale naklonuju instalačku, provedu změny, znovu zapíšu do ISO, vyrobím médium - a výsledek je nerozpoznáno jako bootovací  :-[
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)

Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« Odpověď #8 kdy: 10. 10. 2023, 17:39:29 »
...když vezmu ten jejich obraz (debian-12.2.0-amd64-netinst.iso) a otevřu ho v cfdisku, tak tam je normálně GPT s oddílama, kpartx je normálně detekuje (byť si stěžuje), jde to namountovat...

To neprojde, ani jako root s parametrem -rw mě to nedovolí zápis, prostě trvá na read-only  :-\
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)

Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« Odpověď #9 kdy: 10. 10. 2023, 22:02:43 »
Do třetice jsem se znovu prokousal úpravou instalace přes mount iso, mkisofs a isohybrid podle nalezených postupů.
Zkouším dvě metody, obě se stejným výsledkem - flash se ignoruje jako nebootovací disk.

>   https://gist.github.com/anedward01/65fcdcb9a7db27b6367e932825622b10
>   https://stackdiary.com/linux-docs/mkisofs/

Začínám mít chuť ten krám hodit do skladu a používat svůj starý NB, kde funguje všechno  :'(
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)

_Jenda

  • *****
  • 1 599
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« Odpověď #10 kdy: 10. 10. 2023, 22:49:40 »
...když vezmu ten jejich obraz (debian-12.2.0-amd64-netinst.iso) a otevřu ho v cfdisku, tak tam je normálně GPT s oddílama, kpartx je normálně detekuje (byť si stěžuje), jde to namountovat...
To neprojde, ani jako root s parametrem -rw mě to nedovolí zápis, prostě trvá na read-only  :-\
Kdo nepovolí zápis? kpartx vyrobí readonly mapping (tj. třeba ani přímo na ten loop device nejde zapsat)?

Začínám mít chuť ten krám hodit do skladu a používat svůj starý NB, kde funguje všechno  :'(
Když dáš na flashdisk (ideálně s partition co je typu EFI system, ale mohlo by to chodit i s úplně normální FAT) ten monolitický GRUB pojmenovaný jako EFI/BOOT/BOOTX64.EFI nebo EFI/BOOT/MMX64.EFI, tak hot to nabootuje?

Jinak tady je na bootování můj naprosto obsáhlý návod: https://www.root.cz/clanky/jak-funguje-a-jak-nastavit-bootovani-aneb-grub-1-2-mbr-uefi/

k3dAR

  • *****
  • 2 955
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« Odpověď #11 kdy: 11. 10. 2023, 17:09:55 »
nez upravovat iso, zkus Ventoy, ma vlastni zavadec/menu/aplikaci a nastartuje ti system z ISO co tam pridas jako soubor...

zkusenost s nim nemam, osobne mam pracovni USBFlash udelanou tak, ze GPT rozdelenou na 3 oddily, prvni 1M je grub_bios pro start na Legacy/BIOS strojich, druhy EFI kde je nainstalovan Grub PC+EFI, treti je ext4 na kterem mam ruzne ISO, a rucne pripravene grub.cfg ktere z tech ISO startuje... (samozrejme pri nepotrebe bios/legacy ten 1 oddil byt nemusi)

Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« Odpověď #12 kdy: 11. 10. 2023, 18:25:33 »
To je psina s tím mkisofs... boot přes emulaci diskety, nebo i bez diskety (no-emul-boot) se IMO týká postupů z kategorie "legacy BIOS boot". UEFI se na Isolinux zvysoka vykašle. Moc bych za to nedal, že boot přes EFI žádný zavaděč v MBR/bootsektoru na bootovacím médiu nehledá a nepotřebuje. Hledá jenom adresář /EFI s odpovídajícím obsahem (soubory). Je mi otázkou, co za FS by mělo mít bootovací médium: FAT32, NTFS, ISO... nevím jak EXT2/3/4.

Zkuste mrknout na rEFInd - vrznout ho doporučeným postupem na USB flashku a zkusit se od něj odrazit. Možná by Vám to originální debianí ISO našel a chainloadnul jeho UEFI payload.

Mkisofs jsem kdysi rutinně používal pro vytváření no-emul-boot ISO obrazů s Isolinuxem. Několikrát jsem narazil na to, že při překročení nějakého počtu souborů přestalo být vytvořené cédo bootovatelné - a pomohlo zkompilovat ze zdrojáků novou verzi mkisofs. Později jsem narazil na xorriso, které by mělo být modernější a nemělo by těmito neduhy trpět. Pro Vás je to ale nejspíš irelevantní.

_Jenda

  • *****
  • 1 599
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« Odpověď #13 kdy: 11. 10. 2023, 23:27:06 »
UEFI se na Isolinux zvysoka vykašle.
Rodina syslinux EFI podporuje, také mě to nedávno překvapilo (leč všude používám GRUB, a kdyby se někomu nelíbil, tak bych mu asi doporučil systemd-boot). Nicméně Debianí CD co jsem stáhnul mělo pro EFI GRUB.

Je mi otázkou, co za FS by mělo mít bootovací médium: FAT32, NTFS, ISO... nevím jak EXT2/3/4.
Musí být podporované FAT12/16/32. Nepřekvapilo by mě, kdyby někdo podporoval NTFS, ale spoléhat se na to nedá. „Linuxové“ systémy spíš podporované nebudou.

Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« Odpověď #14 kdy: 12. 10. 2023, 08:48:39 »
UEFI se na Isolinux zvysoka vykašle.
Rodina syslinux EFI podporuje, také mě to nedávno překvapilo (leč všude používám GRUB, a kdyby se někomu nelíbil, tak bych mu asi doporučil systemd-boot). Nicméně Debianí CD co jsem stáhnul mělo pro EFI GRUB.

No... pokoušel jsem se svého času použít EFI variantu PXElinuxu. Je to pár let zpátky, poslední verze byla tuším nějaká 6.04beta, a za těch pár let nepřibyl žádný další patch, pokud se nepletu. Nechodilo to tehdy a nejspíš už to nikdy chodit nebude. Pro potřeby bootování v LANce v UEFI režimu jsem přešel na iPXE. Což už dávno není "jenom alternativní bootROMka pro staré síťovky".

Žeby isolinux na tom byl líp, než bráška pxelinux?

Citace
Je mi otázkou, co za FS by mělo mít bootovací médium: FAT32, NTFS, ISO... nevím jak EXT2/3/4.
Musí být podporované FAT12/16/32. Nepřekvapilo by mě, kdyby někdo podporoval NTFS, ale spoléhat se na to nedá. „Linuxové“ systémy spíš podporované nebudou.

Nojo fakt... Měl jsem pocit, že skrytá/nemountovaná EFI partition na HDD s Windows je formátovaná NTFS, zkusím diskpart... a ejhle, FAT32 :-)