Výběr AP pro Wi-Fi v zahradě

JurajP

  • ****
  • 358
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Výběr AP pro Wi-Fi v zahradě
« kdy: 22. 03. 2024, 15:03:15 »
Doma mam 2 AP (prizemie/poschodie) od Ubiquity, ale v zahrade je uz signal poslabsi. Rozmyslal som preto, dat von nieco taketo https://www.alza.sk/ubiquiti-unifem-ap-ac-mesh-d4848610.htm. Mam jeden nevyuzity PoE kabel, ktory mal byt povodne na kameru, ale ta tam nakoniec nebude, tak mi napadlo vyuzit to na wifi a pripojit tam ten AP. Ma niekto taky AP, popr.  nieco ine, lepsie?


Re:Wifi v zahrade
« Odpověď #1 kdy: 22. 03. 2024, 16:07:59 »
Je to asi nejlevnější řešení pro venkovní použití od UI. Vyšší verze "talířů" jsou dát také ven, ale budou dražší. Tímto chybu určitě neuděláte
Předpokládám že WiFi 6 v zahradě nutné nepotřebujete

Re:Výběr AP pro Wi-Fi v zahradě
« Odpověď #2 kdy: 16. 05. 2024, 22:28:17 »
Teď jsem zrovna doma instaloval Unifi AP Swiss Army Knife Ultra s panelovou směrovou anténou, aby to nezářilo do celého okolí, ale jen k zahradnímu sezení. Funguje to bezvadně.

Buldr

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Výběr AP pro Wi-Fi v zahradě
« Odpověď #3 kdy: 16. 05. 2024, 23:15:40 »
Z osobní zkušenosti, byť omezený na desítky kusů, bych upřednostnil Mikrotik. Přece jen vydrží déle než Ubiquiti. Po 3-4 letech jsem postupně v blízkém okolí jak stropní talíře Unfi AP AC/AC-Pro, tak i venkovní obludy UAP AC M Pro. Vždy stejný scénář, výpadky, tuhnutí, odezva. Venkovní MKT WAP AC jsem dával pár lidem před 7-8 lety a pořád drží (RBWAPG5HACT2HND) a není s nimi žádný výraznější problém. Osobně mám na zahradě 3x RBWAPG5HACD2HND (novější verze) a nemůžu si stěžovat.

Hlavně se vyhni Zyxelu s Nebulou, to bych nepřál ani nepříteli. Pořídil jsem Flex100 + XGS1930 i s licencemi a to se pak dějí věci, když ZON vykopne switch.
Carpe diem

Re:Výběr AP pro Wi-Fi v zahradě
« Odpověď #4 kdy: 17. 05. 2024, 09:42:25 »
Osobně mám na zahradě 3x RBWAPG5HACD2HND (novější verze)...
3 máš pro jistotu nebo máš tak velkou zahradu nebo to máš na každé straně domu? Ten jeden má dosah s rozumným útlumem aspoň 50metrů vzduchem? Měl by. Díky za odpověď.


Zopper

  • *****
  • 762
    • Zobrazit profil
Re:Výběr AP pro Wi-Fi v zahradě
« Odpověď #5 kdy: 17. 05. 2024, 14:04:03 »
Z osobní zkušenosti, byť omezený na desítky kusů, bych upřednostnil Mikrotik. Přece jen vydrží déle než Ubiquiti. Po 3-4 letech jsem postupně v blízkém okolí jak stropní talíře Unfi AP AC/AC-Pro, tak i venkovní obludy UAP AC M Pro. Vždy stejný scénář, výpadky, tuhnutí, odezva.
Já teda spokojeně používal Ubiquiti PowerBeam M5-300-ISO   i po pěti, šesti letech, než přestaly být potřeba. Možná jsem ale u jednoho měnil poe zdroj. Ty symptomy, co popisuješ, jsou z mojí zkušenosti nejčastěji právě odcházejícím zdrojem.

Buldr

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Výběr AP pro Wi-Fi v zahradě
« Odpověď #6 kdy: 17. 05. 2024, 22:18:17 »
Kombinace velikosti a tvaru pozemku s hluchými místy. Venkovní AP na západní straně (do zahrady) pokryje velký prostor, avšak díky vzrostlým stromům a keřům je útlum relativně velký, respektive na tolik velký, aby pod pergolou (80 cm žula + trámy) ten signál nebyl. Proto druhé AP muselo pod trám střechy dílny a třetí na zahradní garáž.

V okolí domu není potřeba, už při projektování jsem si vyřešil kabelové trasy tažené stropem s podhledy a není problém přidat další detektory, světla, nebo právě AP.

Zopper
Originální napáječe nepoužívám vůbec, ale používám průmyslové řešení, se kterým mám zkušenosti, nebo si to postavím sám. I drahý výrobek přináší napájecí zdroj v ceně dvou misek rýže a stranického letáku. Protože o tom něco vím a umím se do toho podívat do hloubky, obvykle na mě jdou mrákoty a rovnou jde do elektroodpadu. Vnitřní stropní AP i venkovní kamery napájím zdrojem Delta s rackovým injektorem (24P) Schneider – dražší, ale průmyslové a dimenzované na 20 let životnosti. Profesionální deformace se nezapře.
Carpe diem

Re:Výběr AP pro Wi-Fi v zahradě
« Odpověď #7 kdy: 18. 05. 2024, 20:24:09 »
Znamemu jsem do existujiciho MESH systemu pridaval ven TP-Link Deco X50-Outdoor ( POE napajeni 802.3af/at) , ano sice lehce drazsi, ale jede to oka. Byla tam nejistota je li to fakt outdoor, vypadalo to skoro jako in-door Deco E4, ale po xx destich je jasne, ze vse je ok. Nutno akcepovat podle umisteni a ruseni z okoli, ze je potreba sem tam udelat optimalizaci ruseni, jinak nevidim problem. Jinemu jsem daval absolutni zaklad TP-Link CPE210 (POE napajeni 24V pasivne), kryje to dvorek a zahradu 50x15m a i to jede zcela ok, nepritomnost 5Ghz nevadi, kompletni pripojku do netu 50/10M to prenese oka. Zminene UBNT "s tykadlama" neni vubec spatna volba, kontroler staci rozjet na PC, nastavit a pak si to zije svym zivotem. U jineho cloveka je tato venkovni jedna v kombinaci nekolika vnitrnich UniFi UAP-AC-LITE a taky slape ok. Z hlediska pouziti mikrotiku asi i tady nebude problem, ale nevim, od te doby co bezni vyrobci nabizi jednodussi a funkcni MESH, tak za me Mikrotik jen jako router, ne Wifi. V mikrotiku vidim jedno plus, moznost nastavit maximalni vykon zcela mimo normu dane zeme at to pali co to da = teoreticky vetsi dosah.  ;D
« Poslední změna: 18. 05. 2024, 20:26:12 od pc wifi »