Snížení mezd v IT

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #210 kdy: 19. 07. 2024, 00:15:48 »
Mám dotaz a schválně ho nechám utopený v tomto vlákně. Doteď jsem bral 20-30t a už nechci mrhat časem, ale urvat si kus z těch vašich nadprůměrnejch mezd. Jak těžké to bude v mém případě? Mám z toho obavu, protože pro mě je zásadní podmínka, že nechci do Prahy dojíždět více jak 1x týdně a chci menší úvazek, časovou flexibilitu, mám v plánu cestovat. A přímo pro koncového zákazníka nemůžu pracovat, protože nic kromě programování neumím, ani s ním pořádně komunikovat.

Nemám VŠ, ale 7 let ecommerce vývoj PHP (SQL, Symfony, Elastic), JS (TS, React, jQuery), OOP, obecně návrh nových komponent ecommerce platformy. Strávil jsem velkou část volného času hraním si s dalšimi technologiemi jako Svelte, Vue, ML, Python, OpenCV, Java.. DevOps bohužel nic snad kromě Gitu.


CPU

  • *****
  • 808
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #211 kdy: 19. 07. 2024, 01:23:43 »
Doteď jsem bral 20-30t

Ty kráso, to bereš míň než ten Ind, který maká za kámoše :-D
Za to jsi prostě nemohl dělat.
Nekeke...
Nebo fakt?

alex6bbc

  • *****
  • 1 625
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #212 kdy: 19. 07. 2024, 05:24:51 »
Doteď jsem bral 20-30t

Ty kráso, to bereš míň než ten Ind, který maká za kámoše :-D
Za to jsi prostě nemohl dělat.
Nekeke...
Nebo fakt?

tak to bral za ten snizeny uvazek tipuju

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #213 kdy: 19. 07. 2024, 07:11:52 »
Doteď jsem bral 20-30t

Ty kráso, to bereš míň než ten Ind, který maká za kámoše :-D
Za to jsi prostě nemohl dělat.
Nekeke...
Nebo fakt?

tak to bral za ten snizeny uvazek tipuju

Za celý, mimo Prahu normální IT plat  :D Proto pro Prahu bych si mohl dovolit pracovat za stejný plat, ale za zlomek času.

martyd420

  • ***
  • 212
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #214 kdy: 19. 07. 2024, 08:35:28 »
Za celý, mimo Prahu normální IT plat
20-30 čistého je nástupka v kauflandu v Bruntálu na doplňování špaget do regálu.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM


CPU

  • *****
  • 808
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #215 kdy: 19. 07. 2024, 10:00:56 »
20-30 čistého je nástupka v kauflandu v Bruntálu na doplňování špaget do regálu.

To máš pravdu, ale taková místa skutečně existují. Jen jsem si myslel, že to vezme nějaký bubloš, který nic neumí, aby se trochu něco naučil. Smutnou realitou takových fleků je to, že tě tam jen těžko někdo povede, abys uměl něco rozumného. Důvod? Toho zkušeného a chytrého vedoucího bys prostě musel zaplatit odpovídajícím způsobem. Někdo, kdo něco umí, nebude dělat za méně než za 80.

To spíš vypadá, že je i po SEDMI letech pořád junior a samouk, jinak by měl mnohem víc peněz. Kdyby se zaplatil, dostane mnohem lepší plat...což je teda hooodně smutný. Musí co nejdřív vypadnout a jít dělat pod někoho, kdo bere alespoň těch 80-100. Ideálně aby ten člověk měl uměl i vysvětlovat. Protože vědět a umět umět nebo chtít to předat.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #216 kdy: 19. 07. 2024, 10:05:07 »

Co jsem viděl to demo té AI, tak si e-mailem požádáš o výpis z karty zaměstnance a AI ti to pošle.
Emailem si požádáš o dovolenou, AI to promyslí a pokud ti to šéf schválí, tak to narve do kalendáře.
Emailem požádáš o papíry na daně, vrátí ti to papír na daně (to byl nějaký US papír, ale v ČR to bude podobné).
...
Jen jsem čuměl.
Takže tam bude sedět manažerka HR, která bude řešit podstatné věci a zbytek udělá AI.

AI by nejspíš mohla vést první kola pohovorů a benchmarkovat hejly, kdo se na danou pozici nejvíc hodí.
No a do dalšího kola jen ty, kteří se probojují přes AI.
Ale to je můj názor, to v tom demu nebylo :-D

A co to bylo, ja to zatim vzdy videl na dost upravneejch datech. Co si s LLM hrajeme v praci tak vykresasat z toho neco pouzitelnelneho neni vubec zadek, at uz kvuli integracim ( ktera je u ms fakt zlo) tak kvuli promtum...

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #217 kdy: 19. 07. 2024, 10:11:34 »
Me trochu hloda ta poznamka "... ani s nim poradne komunikovat". To je pro me fakt deal breaker... Za me je 90% prace programatora o komunikaci
Je tam jazykova bariera? Nebo proste neumis mluvit vubec? Nebo si introvert? Bojujes s vadou reci tak ze si radsi potichu? O co jde?
V pisemnem projevu zadny zavazny nedostaky nevidim.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #218 kdy: 19. 07. 2024, 19:13:27 »
20-30 čistého je nástupka v kauflandu v Bruntálu na doplňování špaget do regálu.

To máš pravdu, ale taková místa skutečně existují. Jen jsem si myslel, že to vezme nějaký bubloš, který nic neumí, aby se trochu něco naučil. Smutnou realitou takových fleků je to, že tě tam jen těžko někdo povede, abys uměl něco rozumného. Důvod? Toho zkušeného a chytrého vedoucího bys prostě musel zaplatit odpovídajícím způsobem. Někdo, kdo něco umí, nebude dělat za méně než za 80.

To spíš vypadá, že je i po SEDMI letech pořád junior a samouk, jinak by měl mnohem víc peněz. Kdyby se zaplatil, dostane mnohem lepší plat...což je teda hooodně smutný. Musí co nejdřív vypadnout a jít dělat pod někoho, kdo bere alespoň těch 80-100. Ideálně aby ten člověk měl uměl i vysvětlovat. Protože vědět a umět umět nebo chtít to předat.
Tenkrát po škole to nebyla tak špatná volba a doteď jsem tam zůstal, jen protože je to zajetá rutina a byl jsem líný udělat změnu, se znalostma to nemá nic společného. Tady navíc není kam růst, buď to v téhle malé firmě děláš nebo ne.

Komunikaci jsem myslel tak, že všechno vidím spíše z technické stránky než pohledu zákazníka, ale to je spíše o praxi..

CPU

  • *****
  • 808
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #219 kdy: 20. 07. 2024, 11:30:42 »
se znalostma to nemá nic společného

Chceš mi tvrdit, že tam jedete agilním stylem vývoje a pravidelně komunikuješ se Scrum Másterem?
Že tam píšeš unit testy a děláš pravidelné code review s někým, kdo má za sebou projekty za miliardy a který tě vede?

Pokud ano, tak máš pravdu a znalosti jsi asi získal.

Ale nejspíš ne co?
Takže hov.... hov.... zlatá rybko.
Zahrabal jsi se do hromady listí a spokojeně si tam vyhnil.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #220 kdy: 20. 07. 2024, 13:44:24 »
Ahoj CPU,
má zkušenost říká, že človíček, který X let nedělal všechny ty krásné moderní korporátní praktiky, nemusí být vůbec marný.
Ano třeba nezná co to je ten pravý corpo cringe, ale tvrdit že vyhnil?
Úplně stejně lidi vyhnivaj v podminkach které popisuješ.

Ba naopak pokud má takový vyhnitý človíček tah na branku, tak bude brzo daleko úspěšnější než ti co se podvolili korporatu a dodržují všechny ty sudo agilní seremonie, code review, psaní sudo unit testu co maj krásné pokrytí jedním testem 70% aplikace...

Za pár měsíců takový cringem nepolibeny človíček odhalí crewai a zadupe do země každého corpo seniora :)
Mark me!!! :D (protože v corporatu dostaneš leda copilota :) )

Neříkám, že jsem nepotkal armády lidí o kterých píšeš, a vysvětlit jim co je sonar.. to je nekdy až nadlidský úkon, protože jemu kód prochází :D

Chtěl jsem jen poukázat na to, že angil, scrum master, code review, projekty za miliardy neurcuji schopnosti (skillset) důležitý pro dobrého seniora.

CPU

  • *****
  • 808
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #221 kdy: 20. 07. 2024, 16:47:03 »

Rozhodně nepopírám existenci geniálních lidí.
Na druhou stranu, kdyby byl geniální, nejspíš se chytne nějakého OpenSource projektu a vybuduje si tam jméno.
Nezlob se na mě, ale mně to prostě připadá, že sedm let sedí na juniorní pozici. Podle jeho popisu.

Citace
Zajímavý, a možná trochu neobvyklý, je pojem medior, tedy odborník střední úrovně. Ten by měl mít 3-5 let praxe nebo třeba bakalářské vzdělání v oboru informatiky a rok či dva praxe.

Prostě mediorem by se programátor měl stát po 2-3-4...a v nejhorším 5 letech praxe.

Citace
Senior je profesionál, který á za sebou již 5+ let praxe. Má za sebou řešení...

A opět se na mě nezlob, ale někteří to za 7 let praxe dotáhnou na seniorní vývojářské pozice...
Takže, pokud po sedmi letech není kovaný medior, který má našlápnuto na seniorní pozici, asi byl zahrabaný v listí a chrněl.

Po sedmi letech by to měl být zkušený bušič kódu, po kterém seniorní vývojář rád skočí, aby na něj delegoval hromadu kravin, které ho obtěžují a které nechce dělat. A to je medior, kterému nebude muset všechno vysvětlovat, protože mu řekne svojí myšlenku a medior si zbytek vysosá z kódu. No a právě to je jedna z výhod code review, protože když se to dělá správně, tak jednak chápeš kód ostatních a jednak se ho správně naučíš číst.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #222 kdy: 20. 07. 2024, 22:18:25 »
No človíček nepolibeny ve 30 letech kolektivem vetsi nez 1-3developeri nikoho nevytrhne.

Spis treba nepochopi, ze jeho megacool scripty nejsou na HW samy. Ze doba 3 sekundy na jeho predchozi kalkulacce asi nejsou OK na 1000x vic dimenzovanemu serveru.

Zrovna tenhle mesic jsem takove trdlo potkal, vpodstate presne takovy "clovicek" V podstate jeho success story, byli mi receno ze sehnali experta a SME misto seniora co utekl. Me bylo divne uz jeho plany stat se produktivní ignorovanim Jira, kterou se koordinovalo 20 ostatnich tymu a par dalsich "korporatnich podivnustek"

Sestřelil DEV prostředí behem dulezite prezentace zakaznikovi
Teda jeho script bezel 60 s ale spouštěl ho každých 10s =giga debil. na 3s se to dostalo kdyz jsem mu namahave vysvetlil co dela 1 radek.

Dal se jako zkuseny senior odmital o tom bavit , ze 3s jsou uz OK a ze jeste ten den dokonci dalsich 10 scriptu. To je asi ten "tah na branku"

 
Kdyz mi to po 20 minutach meho velmi draheho casu bezelo 150 ms, tak jsem zjistil, ze toho v Jira prehlidl vic a ze se to musi preorat a bude to delat co zakaznik chce, ale za 30ms.

Takze vsechny popisovane atributy clovicka v 90% budou v projektu k nicemu. A ja podobnej rockstar  v projektu nechci

Nebudu nikomu vysvetlovat, k cemu je code review a code freeze a potom se potit a zehlit neco u zakaznika



Ahoj CPU,
má zkušenost říká, že človíček, který X let nedělal všechny ty krásné moderní korporátní praktiky, nemusí být vůbec marný.
Ano třeba nezná co to je ten pravý corpo cringe, ale tvrdit že vyhnil?
Úplně stejně lidi vyhnivaj v podminkach které popisuješ.

Ba naopak pokud má takový vyhnitý človíček tah na branku, tak bude brzo daleko úspěšnější než ti co se podvolili korporatu a dodržují všechny ty sudo agilní seremonie, code review, psaní sudo unit testu co maj krásné pokrytí jedním testem 70% aplikace...

Za pár měsíců takový cringem nepolibeny človíček odhalí crewai a zadupe do země každého corpo seniora :)
Mark me!!! :D (protože v corporatu dostaneš leda copilota :) )

Neříkám, že jsem nepotkal armády lidí o kterých píšeš, a vysvětlit jim co je sonar.. to je nekdy až nadlidský úkon, protože jemu kód prochází :D

Chtěl jsem jen poukázat na to, že angil, scrum master, code review, projekty za miliardy neurcuji schopnosti (skillset) důležitý pro dobrého seniora.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #223 kdy: 21. 07. 2024, 00:19:25 »
Já to v tomhle tématu nechci moc rozvádět, ale vysvětlim..
Já jsem ve firmě ten, kdo dostává za úkol návrh novejch věcí. Kolega po mnohem více letech praxe furt třeba pořádně neumí OOP, ale zase umí jiné ne-programátorské věci, které na nás také padají. Ve 2 programátorech na XX klientů nejde čarovat (u některých jste možná nakupovali). Testování, verzování.. leda pro sebe, na code review není čas stejně jako na nějaké společné školení. Jasný, je to na hovno, já to pociťuju, ale nic z výše jmenovaných se mi i při velkém úsilí nepodařilo do firmy protlačit. Prostě je to takový rozjetý opožděný vlak, vše je provázané a není čas se někam posunout.
Já právě ale doufám, že by se mi v lepší firmě povedlo rychle naskočit do toho, co popisujete.

CPU

  • *****
  • 808
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #224 kdy: 21. 07. 2024, 00:55:25 »

To nezní jako prostředí, kde by se dalo růst.

Tady si všimni:
Kdyz mi to po 20 minutach meho velmi draheho casu

Šikovný programátor má MD rate 8-10-12k, takže bys pracoval doslova 3 dny v měsíci na to, abys měl stejně.

Taky si všimni, že musíš najít někoho, kdo tě bude ochoten učit. Pro mě bylo code review dlouho hrozně frustrující. No a proč asi.

Nakonec o tvém osudu rozhodnou věci jako:
- schopnost číst a pochopit cizí kód
- schopnost pochopit neurčité zadání
- schopnost dodat kvalitní výstup
- schopnost nedělat zákeřné chyby
- schopnost refaktorovat svůj kód
- schopnost svůj kód otestovat

Když ti nerudný senior řekne, že máš udělat to a to, tak:
- nechce ti to sáhodlouze vysvětlovat
- nechce to po tobě luštit
- nechce to po tobě predělavat

Když budeš svého seniorního kolegu štvát, tak půjde někam výš a řekne "Bla,bla, bla než .... mám rychlejší to udělat sám".

Bez kvalitního vedení se prostě těžko roste, leda bys byl génius.
« Poslední změna: 21. 07. 2024, 00:57:37 od CPU »