IT rekvalifikace z pohledu firem

Re:IT Rekvalifikace
« Odpověď #15 kdy: 29. 07. 2023, 18:40:54 »
Ještě možná dodám, že s IT nemám zkušenosti, ale rád bych využil situace na trhu.

Jakou situaci na trhu?


Re:IT Rekvalifikace
« Odpověď #16 kdy: 29. 07. 2023, 19:17:19 »
Jak už psali ostatní, na nějaký certifikace nikdo moc nekouká. Pokud chceš začít programovat, tak si vyber jazyk (dneska je pro začátečníky asi docela dobrej Python, i když ho osobně nemám rád), projdi si nějakej kurz/tutoriál na internetu a začni si po večerech něco programovat. Je spousta stránek s úlohami, např. https://adventofcode.com/ - až dokážeš samostatně řešit takovéhle úlohy, pak má možná smysl zkoušet pohovory, dřív určitě ne.

Re:IT Rekvalifikace
« Odpověď #17 kdy: 29. 07. 2023, 19:51:09 »
Ještě možná dodám, že s IT nemám zkušenosti, ale rád bych využil situace na trhu.

Jakou situaci na trhu?

Nedostatek IT expertů.

Jinak ještě jednou díky za vaše rady. Už to všechno zkoumám. :)

mikrom

  • ****
  • 367
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT rekvalifikace z pohledu firem
« Odpověď #18 kdy: 29. 07. 2023, 20:37:02 »
Mám docela nekvalifikovaný dotaz na místní osazenstvo. Zajímá mě, jestli jsou v IT respektovány certifikace. Uznávají zaměstnavatelé rekvalifikace na programátorské pozice? Co například školení, která nabízí přímo Root?

Nejde mi vyloženě o pozici programátora, ale o změnu zaměření. Ještě možná dodám, že s IT nemám zkušenosti, ale rád bych využil situace na trhu. Co je podle vás rozumná IT rekvalifikace?
Pretoze si informatiku nestudoval, ani neprogramoval mas velmi malu sancu stat sa programatorom.
Ovela lepsiu sancu mas zacat niekde v korporate na IT ako hotline alebo tester.
Ked sa raz dostanes do korporatu mozes sa cez interne konkurzy karierne posuvat na ine oddelenia, napriklad postupne sa mozes vypracovat na spravu systemov, aplikacii alebo cyber security.
Z testera by si sa mozno mohol postupne vypracovat na nejaky typ vyvojara. Mame vo firme take pripady, ale jednalo sa o studentov informatiky, ktori pocas studia pracovali ako testeri a po ukonceni pokracovali ako vyvojari.

mikrom

  • ****
  • 367
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT Rekvalifikace
« Odpověď #19 kdy: 29. 07. 2023, 20:38:35 »
Ještě možná dodám, že s IT nemám zkušenosti, ale rád bych využil situace na trhu.

Jakou situaci na trhu?

Nedostatek IT expertů.
.. lenze ty nie si IT expert


Re:IT Rekvalifikace
« Odpověď #20 kdy: 29. 07. 2023, 20:39:21 »
...První krok je koupit si knížku a s tou knížkou zkusit něco naprogramovat....
IMHO první krok je mít problém a zkusit pro jeho vyřešení něco naprogramovat.
Já jsem se kdysi chtěl naučit stroják 8080. Tak jsem vzal příčurku a začal studovat. Když jsem byl na desáté stránce, zjistil jsem, že jsem zapomněl co je na prvních pěti.
Pak jsem něco potřeboval, nechtěl jsem otravovat pány programátory a metodou pokusu a omylu jsem se to obstojně naučil. Už si to nevybavuji, ale snad jsem se učil i z komentovaného výpisu nějakého programu.

https://www.root.cz/clanky/bbc-basic-i-qbasic-oslavuji-sva-kulata-vyroci/nazory/vlakno/13/
« Poslední změna: 29. 07. 2023, 20:43:47 od Vrozkrokkop Kopalsson »

mikrom

  • ****
  • 367
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT rekvalifikace z pohledu firem
« Odpověď #21 kdy: 29. 07. 2023, 21:07:31 »
Ovela lepsiu sancu mas zacat niekde v korporate na IT ako hotline alebo tester.
Ked sa raz dostanes do korporatu mozes sa cez interne konkurzy karierne posuvat na ine oddelenia, napriklad postupne sa mozes vypracovat na spravu systemov, aplikacii alebo cyber security.
Dalsie pozicie kde sa zamestnava kopa ludi, ktori nevedia nic o programovani, su tzv "agilisti". To je teraz rozsirene ako pandemia: scrum master, product owner, release train engineer, .. atd. Mozes skusit, ale nedoporucujem, pretoze ked firmy zistia ze nie su nijako uzitocni (co podla mna je pravda) pojdu ako prvi :-) 
« Poslední změna: 29. 07. 2023, 21:10:07 od mikrom »

Re:IT Rekvalifikace
« Odpověď #22 kdy: 29. 07. 2023, 21:27:34 »
Ještě možná dodám, že s IT nemám zkušenosti, ale rád bych využil situace na trhu.

Jakou situaci na trhu?

Nedostatek IT expertů.


Volných ajťáků je naopak “na trhu” docela dost, hlavně juniorů, a otevřených pozic relativně málo, spíš pro experty (představ si sebe za 10 let pokud se do toho zakousneš) ale i pro ně žádná sláva. Pokud myslíš že s nějakým certifikátem bez praxe o tebe bude v dohledné době zájem, tak se obávám mýlíš.

Jinak pokud chceš programovat, nevybírej si nejdřív jazyk, ale co chceš programovat… weby? mobilní appky? backendy? hry? a pak se podívej jak se to dělá. Jazyk z toho vyplyne přirozeně.

Re:IT Rekvalifikace
« Odpověď #23 kdy: 30. 07. 2023, 04:16:22 »



Nedostatek IT expertů.


Volných ajťáků je naopak “na trhu” docela dost, hlavně juniorů, a otevřených pozic relativně málo, spíš pro experty (představ si sebe za 10 let pokud se do toho zakousneš) ale i pro ně žádná sláva. Pokud myslíš že s nějakým certifikátem bez praxe o tebe bude v dohledné době zájem, tak se obávám mýlíš.


V ČR jsou tyhle oblíbené mantry. Další je v třeba, že "nejsou lidi" nebo je "nedostatek technický pracovníků". Obecně to znamená náročnou a špatně placenou práci. Není nic jednoduššího než se zeptat, proč tomu tak je. Většinou je odpověď jednoduchá - jinde se mají lépe:-)

Re:IT rekvalifikace z pohledu firem
« Odpověď #24 kdy: 30. 07. 2023, 08:57:56 »
Tady musím souhlasit - IT odborníků je dost. Co chybí je spousta "nevolníků" - poslouchají, neodmlouvají, udělají každou ptákovinu co si management smyslí, jsou za vše odpovědní, nechají na sebe řvát kohokoli, kdo jde kolem, mají znalosti za 5 normálních lidí a to vše za zlomek kontraktu obvyklého ve "vyspělých" zemích - těch chybí opravdu hromada :-)

Re:IT rekvalifikace z pohledu firem
« Odpověď #25 kdy: 30. 07. 2023, 09:31:44 »
Ještě dodám že nejlíp se naučíš programovat tak že budeš programováním řešit nějaký svůj reálný problém nebo otázku (pro práci, domácnost a nebo hobby).

Určitě najdeš něco relativně jednoduchého co by se dalo vylepšit nějakou automatizací - tak tím začni.

Zjisti si jaké jsou možnosti a pusť se do toho. Už jen že se naučíš správně definovat problém a pátrat po možnostech řešení je součást práce programátora.

Maor

Re:IT rekvalifikace z pohledu firem
« Odpověď #26 kdy: 30. 07. 2023, 11:38:18 »
od kolegů z ciziny jsem slyšel, že kvalitní kurzy z UDEMY uznávaj a pomáhá to dostat se na pohovor.

Podle mě se člověk nejvíc naučí prací na reálných projektech pod dobrým seniorem. Takže nějak se nadrť základy, koukej se co chtěj v inzerátech na pozice které tě zajímají. Až absolvuješ nějaký kurz začni chodit na pohovory a podle toho  na co se ptaj se uč dál. Je dobré udělat si nějaké projekty na githubu, pokud zvládneš přispívat do opensource projektu, tak máš vyhráno. Hlavně o tom moc nepřemýšlet a dělat na tom, aby tě co nejdřív někam vzali. Jakmile budeš mít pocit, že v práci stagnuješ a nic nového se neučíš, tak jít jinam.
IT je o tom se pořád učit, jít s dobou.

Mudvy

Re:IT rekvalifikace z pohledu firem
« Odpověď #27 kdy: 30. 07. 2023, 12:05:26 »
Poradil bych velkou trpělivost. Pokud je váš úmysl se stát programátorem kvůli penězům a jinak k tomu oboru nemáte žádný vnitřní vztah, nevydržíte u toho dlouho. Ty peníze se neberou za příchod a odchod z práce.

Určitě bych doporučil zkusit si nějaký projekt vymyslet a realizovat sám bez cizí pomoci.

Vůbec bych se nestyděl použít pomůcky pro děti a koupit si stavebnici robota a s ním si hrát.

Ideálně se zamyslet nad tím, jak si sám sebe představujete jako programátora. Jaká je vaše vize. Pak budete rozumět tomu co musíte dělat.

vlna

Re:IT rekvalifikace z pohledu firem
« Odpověď #28 kdy: 30. 07. 2023, 13:41:21 »
Já bych ještě k předchozí odpovědi přidal, že je dobré ten vlastní projekt realizovat v pracovní době s cílem zlepšit svoji práci. Dobrý nápad, jak zautomatizovat část vlastní práce, a pak ten nápad zrealizovat přinese vyšší pracovní výkon a menší chybovost. A ušetřený čas se dá zase využít k další automatizaci. Blbé je, že u manuální práce to asi nepůjde.