IT praxe - Rokycany, Plzeň a okolí

IT praxe - Rokycany, Plzeň a okolí
« kdy: 04. 03. 2019, 12:36:48 »
Dobrý den,

jsem 17 letý student 3. ročníku IT a hledám praxi v zaměření.
Nevíte někdo, kde bych se měl ohlížet, kde to stojí za něco, kde za nic a tak?

Budu moc rád za odpovědi a doporučení, díky!


Re:IT praxe - Rokycany, Plzeň a okolí
« Odpověď #1 kdy: 04. 03. 2019, 13:14:53 »
Musíš mít nějaké zaměření, to je jak napsat "jsem lékař", a teď nikdo neví jestli oční, ušní, neurochirurg nebo obvoďák.

Tzn. musíš si vybrat, jestli pojedeš support/devops/development, a taky co přesně, jestli linux, windows, python, javu, c++. Musíš mít k oboru nějakej vztah. S tím že jsi studoval IT můžeš jít prodávat tak do CZC a fotit svůj tlustej pupek v červeném tričku CZC Geek na reklamy, ale pokud chceš nějakou kariéru, musíš se něčemu konkrétnímu věnovat.

Re:IT praxe - Rokycany, Plzeň a okolí
« Odpověď #2 kdy: 04. 03. 2019, 14:11:01 »
Musíš mít nějaké zaměření, to je jak napsat "jsem lékař", a teď nikdo neví jestli oční, ušní, neurochirurg nebo obvoďák.

Tzn. musíš si vybrat, jestli pojedeš support/devops/development, a taky co přesně, jestli linux, windows, python, javu, c++. Musíš mít k oboru nějakej vztah. S tím že jsi studoval IT můžeš jít prodávat tak do CZC a fotit svůj tlustej pupek v červeném tričku CZC Geek na reklamy, ale pokud chceš nějakou kariéru, musíš se něčemu konkrétnímu věnovat.

nebud tak zlej, je mu 17 let!

Re:IT praxe - Rokycany, Plzeň a okolí
« Odpověď #3 kdy: 04. 03. 2019, 14:21:07 »
Baví mě PHP, ale jsem si vědomý, že to dělá každý a s platama to není nijak slavný. Zároveň mě baví on-line marketing a weby a věci okolo mají k tomu nejblíž. Stejně tak si jsem vědom, že bez OOP si ani neškrtnu, stejně jako znalosti MVC a frameworků. Nic z toho nijak extra neovládám, furt se dost hledám a hledám místo, kam se píchnout. Proto bych si rád sáhl na všechno možné, repetivita mě zabijí a než se usadil v něčem, chci zkusit leccos, abych po pár letech co se tomu budu věnovat nezjistil, že existuje něco, co mě bude bavit mnohem víc. Proto budu rád za jakoukoliv referenci, klidně si projdu i věcma, co si myslim, že nebudou nic pro mě, abych toho nakonec nelitoval, nesáhl vedle a pak se jen blbě nedivil. Díky.

Re:IT praxe - Rokycany, Plzeň a okolí
« Odpověď #4 kdy: 04. 03. 2019, 14:22:17 »
Ahoj,

bohuzel nejsem z oblasti, kterou preferujes.

Tvuj dotaz je prilis obecny a myslim si, ze bys mel vzit prvni moznost, ktera se Ti jakz takz libi, pokud opravdu chces uz ted resit praxi.

Full time developer jsem byl az po vejsce.  Musim rict, ze nemam pocit, ze by mi neco uniklo. Je to uz dlouho, kdy jsem zacinal. Svet se meni, ale nemam pocit, ze az tak moc.

Snaz se ziskat maximum ze skoly. Mas pocit, ze jazyky (ne programovaci) jsou nuda? Snaz se naucit jeden dobre a k tomu jeste jeden. Zkus se o tom co chces pobavit s nekym ve skole. U nas to byl matikar, kdo dokazal poradit jak dal.

greenlinuxguru mel v jednom pravud, musis se na neco zamerit, abys mel smer, ale zaroven nezapomen, ze IT je jen nastroj ne cil. Je dobre mit siroky zaber co nejvic to jde. Bavi te zemepis? Zkus se venovat mapam, GIS, OpenstreetMap ...
Najdi neco mimo IT, co te bavi a venuj se tomu v kombinaci s IT at uz tim myslis cokoliv. O uzke specializaci se rozhodni co nejpozdeji to pujde.

support/devops/development, a taky co přesně, jestli linux, windows, python, javu, c++ jak pise greenlinuxguru neni specializace, je to pohled na system na jednu a stejnou vec, ktera se vytvari, aby nekomu pomohl byt v praci rychlejsi, efektivnejsi, redukovat nudne casti ve finale usetrit penize.


Re:IT praxe - Rokycany, Plzeň a okolí
« Odpověď #5 kdy: 04. 03. 2019, 15:08:45 »
Baví mě PHP, ale jsem si vědomý, že to dělá každý a s platama to není nijak slavný. Zároveň mě baví on-line marketing a weby a věci okolo mají k tomu nejblíž. Stejně tak si jsem vědom, že bez OOP si ani neškrtnu, stejně jako znalosti MVC a frameworků. Nic z toho nijak extra neovládám, furt se dost hledám a hledám místo, kam se píchnout. Proto bych si rád sáhl na všechno možné, repetivita mě zabijí a než se usadil v něčem, chci zkusit leccos, abych po pár letech co se tomu budu věnovat nezjistil, že existuje něco, co mě bude bavit mnohem víc. Proto budu rád za jakoukoliv referenci, klidně si projdu i věcma, co si myslim, že nebudou nic pro mě, abych toho nakonec nelitoval, nesáhl vedle a pak se jen blbě nedivil. Díky.

Moc presnejsi to neni, ale aspon je se ceho chytit :).

Zacal bych s knouh Milana Kundery Nesmrtelnost. Ted to myslim vazne, nedelam si z Tebe legraci.
Na pracovni brigady jsem chodil casto, ale mimo IT. Zemedelstvi - zavlazovani, stavebnictvi. Postupne jsem se zlepsoval. Kdyz jsem dojel z ERASMU tak jsem v jedne ocelarce delal preklady svarovacich postupu z nemciny a pak i web firmy, byl jsem skoro rok v call centru internetoveho providera, ....

Co se tyce IT, tak je urcite tezke dostat se z jednoho prostredi do jineho. Zvalste protoze zamestnavatele maji pocit, ke kdyz neco neumis, tak se to ani nebudes chtit ucti resp. ze je to pro ne drahe, aby ses to za jejich penize ucil ...
Ale neni to nemozne.
Vyhodu ted mas v tom, ze co se Ti nebude hodit do kramu, tak proste do CV nenapises, jsi student, tkaze mezera v praci se da vysvetlit studiem.

Re:IT praxe - Rokycany, Plzeň a okolí
« Odpověď #6 kdy: 04. 03. 2019, 17:24:38 »
Zkusím odpovědět lépe, protože před nějakýma 15ti lety jsem řešil to podobné, a navíc jsem přeskakoval od věci ke věci a uvažoval, kde to bude nejlepší, chtěl jsem spravovat linux, pak windows, pak programovat php, pak dělat obchoďáka, pak dělat v marketingu, a pak se mi taky trochu líbila ekonomie :)

K tomu php, v zásadě si nemyslím, v dnešní době, že je tak moc technologií, kterýma by se nedalo uživit, když jsi v něčem fakt dobrej, uživíš se i jako profesionální řidič smluvní přepravy, asi tak.

K tomu přeskakování, spousta věcí tě začne bavit, jakmile projdeš určitou hranici. Mě nikdy nebavila angličtina, byl jsem na jazyky levej, a jak jsem se jednou naučil plynně, tak to bylo o úplně něčem jiným.

Jako junior určitě můžeš přeskakovat, a moc to nebolí, ale musíš se i tak zaměřit a říct si "a teď se budu soustředit na php", a za 2 roky to můžeš změnit a začít od znova třeba jako linux admin co umí php, atd... Nebo začít v C++ s tím, že už umíš něco programovat, ale zaměřit se musíš.

Teď si možná kladeš otázku na co? Hele velká chyba je soustředit se na technologie, kde je poptávka teď - je tam vysoká konkurence, a trh se za 5 let, kdy ty se technologii naučíš posune. Měl by ses primárně zaměřovat a učit se novinky, typu Javascript (Vue.JS), big-data, kontainerizace, nebo třeba machine learning.

Uvědom si, že než se staneš v technologii seniorní, tak to třeba 5 let potrvá, takže se koukat, kde ten míč bude a ne kde je. Nemůžeš se rovnat aktuálním seniorům v Javě, prostě nemůžeš.

Jestli můžu poradit, tak toto:

ad1) Nauč se plynně anglicky (na vše ostatní se vykašli, toto je nejvyšší priorita). I kdybys měl třeba odjet na stáž do UK nebo si tu zaplatit na rok jazykovku, tak do tohoto investuj prvotně. Bez AJ nebudeš mít přístup k nejlepším materiálům a vždy budeš hrát 2 housle.
ad2) O prázdninách si dej nějakej úkol něco naprogramovat a zveřejni to na GitHubu.
ad3) Jestli třeba nemáš peníze na jazykovku doporučuji si klidně i půjčit, v mládí jsem to tak neviděl, ale tehdy jsem si nechtěl moc půjčovat a zdržoval jsem se tím, teď mám peněz mnohem více, ale čas už nedoženu. Pokud si půjčíš na vzdělání, na nějaký projekt co ti přinese práci nebo na živnosťák, řekněme do 200.000 Kč, tak to do pár let splatíš a posuneš se mnohem rychleji.

Re:IT praxe - Rokycany, Plzeň a okolí
« Odpověď #7 kdy: 06. 05. 2019, 12:43:03 »
Sorry, blby forum :D