Ahoj,
přidám tady svoji skromnou zkušenost jako člověk, který se přímo zde zmiňovanou problematikou SFP za PON zabýval.
Hodně ISP používá OLT od Huawei, důvody ponechme stranou. Proti takovému typickém OLT MSA5XXX lze připojit buďto Hua router nebo Hua bridge. Hua bridge lze v zásadě přepnout coby transparentní zařízení a pak si za něj dejte co chcete, protože předávacím rozhraním je prostě a jednoduše ethernet na RJ45 a po koncovém zařízení se tak maximálně požaduje, aby měl DHCP klienta. (úplně jiný příběh je kompatibilita koncového zařízení s dual-stackem IPv4/IPv6, což je takové malé peklo na zemi, ale o tom jindy).
Vy všichny, kdo byste si chtěli připojit PONku, "napřímo" do svého vyladěného a nabušeného routeru, přichází zklamání. Huawei totiž nemá (v ČR snadno sehnatelné) SFP, které by se prostě strčilo do libovolné šachty a dělalo "chytrý media konvertor". Respektive ono to existuje, ale Huawei o tomto SFP prohlašuje, že se smí používat pouze pro připojení kamer a jiných IoTish koncových prvků a rozhodně dělají všechno pro to, aby toto SFP fungovalo v co nejméně routerech a switchích. Netvrdím, že se nenajde funkční kombinace, ale tvrdím, že žádný příčetný ISP tohle SFP nevypustí mezi lidi s tím, že to můžete strčit do čehokoliv, protože ... prostě nemůžete.
Kromě toho, ono Hua SFP je v podstatě System-on-chip řešení, kdy před tím SFP konektorem nabastlili mikropočítač s hackish-po-čínsku-upraveným linuxem a uvnitř je to samá dobrota, nemluvě o tom, že to zřejmě celé jede přes software based linux bridge, který se opírá o to integrované CPU (mimo jiných architekturních omezení). Mimoděk je výsledkem to, že celá ta věc opravdu dost topí.
Jediné, co za mě považuji za nadějné řešení, je polský výrobce Halny, který dělá model HL-GSFP. Principielně je to stejné jako to Hua SFP, tj. je to nějaký SoC nalepený na SFP konektor, nicméně minimálně je ten výrobce sdílnější stran nastavení té věci. Mají řadu návodů pro všechny možné scénáře a různé OLT a holedbají se obecnou kompatibilitou. Kdosi to i hacknul a patrně v tom jede OpenWRT a každopádně to poměrně dobře implementuje OMCI, tedy je možné tuto věc konfigurovat na dálku z OLT, což je pro ISP nutnost. Konfigurace ze strany ISP se zásadně neliší od Huawei bridgítek. HL-GSFP pořád není ideální a s Hua SFP sdílí lecjaký neduh, např.: vysokou teplotu, ale ... ale...ale.... dobrý.
Na závěr bych však dodal jednu věc. Zrovna PON je docela citlivá technologie a použití alternativních zařízení v síti může znamenat pro ISP značné potíže. Jakkoliv se tu můžeme ohánět tím, že přece použijeme HW splňující nějaké standardy a "to přece nemůže ničemu vadit". Jsou výrobci, kteří dokážou efektivně zprznit i poměrně jasný standard, který se používá dekády a zjistí se to až pri masivnějším nasazení a většinou je na tom bitej právě ISP. Ono na PON technologii dokáže takové jedno vadné ONT odrovnat celou větev se zákazníky, které navíc nebude zajímat, že za to může někdo jinej než ISP, ale budou pranýřovat právě toho ISP, že tuhle situaci vůbec dopustil.
Obecně se to má tak, že jakákoliv nestandardnost na síti, kdy se k nějakému zákazníkovi přistupuje individuálně a umožní se mu použít jiný HW/SW atd., je prostě a jednoduše osina v pr... Vždycky nastane jednoho dne moment, kdy se ISP zbytečně zadrhne třeba při nějakém plošném upgradu technologie, protože se musí pozastavit nad každým takovým případem a nějak ho individuálně vyřešit. Je to přesně ten zdroj sporů, kdy nemusí být jasné, zda je chyba na straně ISP nebo ve vaší custom konfiguraci a člověk, který vám právě vzal telefon na straně ISP, nemusí být zrovna expert na váš TurrisOS. Dalo by se namítnout, proč vás tedy nespojí s nějakým vyšším adminem, který to s vámi vyřeší. Jenže... to je přesně to, na co nemají vyšší support levely čas, protože mají na starosti jinou práci než pro vás hledat funkční firmware do vašeho routeru. Na základě zkušenosti mohu říci, že čím větší ISP, tím méně se s vámi o tom budou chtít bavit a popravdě se jim ani nedivím.
Ještě zmínka ke 2Gbit/s PON. Nevím jak to funguje u PODa, ale na 2Gbit SFP ve vlastním zařízení raději zapomeňte. On totiž není až takový problém nastavit, aby OLT fungovalo s ONT SFP na rychlosti 2Gbit na straně PON, ale zato občas není sranda přesvědčit SFP šachtu, aby běžela ve 2,5Gbit modu. 2,5Gbit (a také 5Gbit) není zrovna technologie, která by se zatím tak moc ujala. Snad se to změní.
Ještě poznámka k IPv6 a prefixům. 99% zákazníků ISP netuší, co je IPv6 a proč by to měli chtít. Naprostá většina lidí má doma nějaký router za stokoruny, na kterém za NATem provozují jedno Céčko aka 192.168.0.x/24. A přesně této mase úplně na pohodu stačí /64, myšleno jednu IPv6 na WAN a přes prefix-delegation jednu /64 do vnitřní sítě. Považuji za rozumné, aby ISP na základě žádosti uměl přidělit větší prefix, pokud je zákazník naročnější. Nicméně nechápu moc výkřiky, že jako "LMAO proč prostě všem nesázíte /48, když máte těch adres na celej vesmír". Mimochodem, když třeba pošlete cokoliv jiného než /64 do casual TP-LINK routeru, tak ten router s tím neumí nikterak naložit. Takže asi tolik...