VŠ projekt během prázdnin

VŠ projekt během prázdnin
« kdy: 19. 06. 2024, 16:13:35 »
Ahoj, úspěšně jsem dokončil prvák na VŠ (všechny předměty splněné) na elektro fakultě na VUT, obor automatizace a teď si užívám prázdnin. No těch momentů, kdy jsem si říkal, že všechny předměty zvládnout nejdou bylo hodně, ale nakonec jsem to nějakým zázrakem zvládl všechno. No a přemýšlím, jak kromě brigád a výletů ty prázdniny využít. Přijde mi to jako skvělý čas na to vymyslet si nějaký hobby projekt a pracovat na něm. Co jsem se bavil na internetu se staršími spolužáky, tak firmy mi ani tolik nezajímá škola, ale spíš zkušenosti a to, jestli se kromě školy ten člověk věnuje i něčemu jinému - právě nějaké projekty apod. Blbé a zároveň dobré je to, že ten obor automatizace je zvlášť u nás velmi široký a projdeme si fakt hodně věcma od surové elektrotechniky, programování, řízení až po umělou inteligenci. Rozhodnout se, čemu bych se teda chtěl věnovat není vůbec jednoduché.

Momentálně se rozhoduju mezi dvěma projekty:

1. Postavit si arduino robota na kolečkách, který se bude pomocí senzoru a naprogramovaného PID regulátoru vyhýbat překážkám. Zároveň bych k tomu mohl naprogramovat i to, jak rychle se aktuálně pohybuje, kolik metrů ujel apod. Je to sice jen Arduino, ale krásně by to spojilo všechny oblasti z mého oboru.

2. Začít pracovat na vlastní aplikaci na poznámky s podporou stylusu. Tento projekt je z mého pohledu náročnější, protože popravdě ani nevím, jaký programovací jazyk bych si na to vybral a už vůbec nevím, jestli existuje nějaká knihovna, která by byla věřejná a dala se na toto použít. Návodů na internetu asi taky nebude moc existovat. Celkově jsem ale s těmi aplikacemi na poznámky nespokojený a je to něco, co má podle mě budoucnost a bylo by fajn si vyvíjet něco takového přesně podle mých představ.

No a nebo se na toto vykašlat a připravovat se na předměty, které mě čekají v dalším semestru. Tohle by mělo tu výhodu, že bych během semestru nebyl pod takovým tlakem a celkově bych už o tom měl něco nastudované. Co byste mi radili? Jak třeba vypadala vaše první práce a co jste dělali k tomu, abyste ji dostali?


Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:VŠ projekt během prázdnin
« Odpověď #1 kdy: 19. 06. 2024, 16:52:04 »
Ahoj, úspěšně jsem dokončil prvák na VŠ (všechny předměty splněné) na elektro fakultě na VUT, obor automatizace

Gratuluji   :)

1. Postavit si arduino robota na kolečkách, který se bude pomocí senzoru a naprogramovaného PID regulátoru vyhýbat překážkám. Zároveň bych k tomu mohl naprogramovat i to, jak rychle se aktuálně pohybuje, kolik metrů ujel apod. Je to sice jen Arduino, ale krásně by to spojilo všechny oblasti z mého oboru.

2. Začít pracovat na vlastní aplikaci na poznámky s podporou stylusu. Tento projekt je z mého pohledu náročnější, protože popravdě ani nevím, jaký programovací jazyk bych si na to vybral a už vůbec nevím, jestli existuje nějaká knihovna, která by byla věřejná a dala se na toto použít. Návodů na internetu asi taky nebude moc existovat. Celkově jsem ale s těmi aplikacemi na poznámky nespokojený a je to něco, co má podle mě budoucnost a bylo by fajn si vyvíjet něco takového přesně podle mých představ.

Z těchto 2 rozhodně 1. Ale neomezil bych se na PID, ale vyzkoušel bych si různé typy regulátorů. S nasměrováním by mohli pomoci na odpovídající katedře. Určitě budou rádi. Budeš si ale muset něco kolem toho nastudovat. S tím tam taky pomohou.

Re:VŠ projekt během prázdnin
« Odpověď #2 kdy: 20. 06. 2024, 08:57:55 »
Gratulujem!

Z dvoch možností by som si vybral to, čo ma viac láka a baví. To môže byť u každého iné. A kľudne je možné venovať väčšinu času jednému, ísť tam do hĺbky. A druhému venovať málo času, spraviť si nejaký malý proof of concept s tým, že človek sa k tomu môže po čase výhľadovo vrátiť.

Ohľadne práce - dnes mnoho firiem ponúka stáž. Študent si tam môže ošahať podobné veci, s akými by sa pasoval sám doma. S tým, že má k dispozícii skúsenejších kolegov, ktorý ho radi nasmerujú. A ešte dostane pár bubákov k dobru.

Držím Ti palce!

alfi

  • ****
  • 335
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:VŠ projekt během prázdnin
« Odpověď #3 kdy: 20. 06. 2024, 13:38:05 »
Přidávám možnost zapojit se do některého už běžícího projektu, v nějaké neziskovce - ať už ve škole jako senát, ESN, IAESTE, Best nebo jinde jako třeba česko.digital, v nějaké místní komunitě, skauti apod., digitalizaci+automatizaci dneska poptává kdekdo a zkušenost z většího mimoškolního projektu se bude hodit :)
Do příštích prázdnin doporučuju naplánovat taky nějakou pracovní nebo studijní cestu do zahraničí, dost to otevírá oči zvyklé na malou čestkou kotlinu :)

Svatopluk Vít

  • *
  • 25
  • Ajťák, táta a manžel
    • Zobrazit profil
    • Různé info
    • E-mail
Re:VŠ projekt během prázdnin
« Odpověď #4 kdy: 20. 06. 2024, 14:02:12 »
Tak třeba něco z Um sem, um tam....



Re:VŠ projekt během prázdnin
« Odpověď #5 kdy: 20. 06. 2024, 15:47:23 »
Závody v bloudění robůtků se jmenují Micromouse: https://en.wikipedia.org/wiki/Micromouse PID regulátor dost přeceňuješ, ten by stačil tak na udržení se na středové čáře, ne na rozpoznání překážky a vyhnutí se.

hmmmw

Re:VŠ projekt během prázdnin
« Odpověď #6 kdy: 21. 06. 2024, 08:27:17 »
Souhlasím s ostatními, jen navíc malý tip. K těm projektíkům si doplň taky aktivity, na které už po škole nebudeš mít čas.

Jestli něčeho lituju, tak že jsem ty prázdninové čtyři měsíce proseděl doma, místo toho, abych třeba vyrazil na měsíční trek. A stejně tak na škole doporučuji využít erasmus nebo jiný studijní pobyt. To ti do života dá něco, co už jinde nenajdeš.

Re:VŠ projekt během prázdnin
« Odpověď #7 kdy: 21. 06. 2024, 09:04:16 »
No a nebo se na toto vykašlat a připravovat se na předměty, které mě čekají v dalším semestru. Tohle by mělo tu výhodu, že bych během semestru nebyl pod takovým tlakem a celkově bych už o tom měl něco nastudované. Co byste mi radili? Jak třeba vypadala vaše první práce a co jste dělali k tomu, abyste ji dostali?

IMHO: Venovat sa buducemu semestru mi pride dost nestastny napad. Tak isto by som osobne sa nepozeral na "co by chcel vidiet moj buduci zamestnavatel". To, co si clovek v tomto veku zvycajne neuvedomuje, ze dlhsie volno na dlhsiu aktivitu je pomerne vzacna komodita.
t.j. na Tvojom mieste by som sa zamyslel, co z veci co ma zaujimaju potrebuje vela casu.

Vyssie ludia pisu o pripojeni sa k existujucemu projektu. Robit male koliecko v nejakom projekte bude pravdpopodobne Tvoja praca na najblizsich 50 rokov, takze tomu by som sa nateraz vyhol :P

Jen Kings

  • ***
  • 101
  • Hryprodva.cz
    • Zobrazit profil
    • Hry Pro Dva
    • E-mail
Re:VŠ projekt během prázdnin
« Odpověď #8 kdy: 21. 06. 2024, 09:11:53 »
Nebo se můžeš přidat ke mně, a udělat remake "Stunts" :)

Re:VŠ projekt během prázdnin
« Odpověď #9 kdy: 21. 06. 2024, 22:44:13 »
Napis na divelit.cz, delaji krasny projekty. Pis primo CEO Matejovi.
M