Mám mít zájem o IPv6?

Mám mít zájem o IPv6?
« kdy: 29. 01. 2024, 16:36:43 »
Vsade sa co raz viac pise o IPv6 sieti. Niektori vyzdvyhuju IPv6 do nebies, iny chcu aby tu bola IPv4 co najdlhsie a tym nezainteresovanym je to jedno. Niekedy davno (5-6 rokov dozadu) som si nieco o IPv6 cital, ale zacal som sa stracat v tych prefixoch a co ja viem v com este, tak som to dalej neriesil.

Ja ako koncovy zakaznik velkeho ISP mam moznost len verejnej IPv4 adresy (a som spokojny). Vsetko funguje spravne, z vonka sa viem dostat do LAN siete, viem si vyystavit do internetu nejake sluzby atd ...

Viem, ze niektori poskytovatelia napr. Huricane Electric (HE) vie poskytnut IPv6 zdarma hocikomu. Avsak podmienkou je mat verejnu IPv4 adresu. Ako to vlastn funguje ?

Predpokladam, ze stale budem fungovat na IPv4 a u HE je nejaky proxy zo 4 na 6, resp. nejaky prechod. mechanizmus, ktory zabezpeci aby moj packet ktory zostavim v IPv4 bol prelozeny na packet IPv6 a doputoval na web, ktory poskytuje obsah vylucne v IPv6 internete (samozrejme plati to aj obratene, ze to musi prekladat zo 6 na 4).
Ak sa mylim opravte ma.

Tento typ spojenia, resp. prechodu zo 4 na 6 (a opacne) musi niest zo sebou urcite komplikacie a spomalenie, kedze to nie je nativny sposob.

Mam sa vobec zaoberat IPv6 ?
Ano skusit to sice mozem, ale predpokladam, ze z toho nebudem mat nejake extra vyhody.
« Poslední změna: 29. 01. 2024, 17:23:52 od Petr Krčmář »


Jose D

  • *****
  • 890
    • Zobrazit profil
Re:Mam mat zaujem o IPv6 ?
« Odpověď #1 kdy: 29. 01. 2024, 16:45:53 »
Viem, ze niektori poskytovatelia napr. Huricane Electric (HE) vie poskytnut IPv6 zdarma hocikomu. Avsak podmienkou je mat verejnu IPv4 adresu. Ako to vlastn funguje ?

Na jednom cloudovém boxu mám zrovna tenhle tunel zprovozněný, než jsem si u UPC zprovoznil PD nad DSlite, tak jsem to měl i na domácí síťování. Je tam prostě zabalený ipv6 packet v ipv4 packetu. IP protokol to umožňuje. Na endpointu tunelu se to rozbalí a ty si pomocí normálního linuxového síťování uděláš, co chceš.

Na konkrétní dotazy ohledně tunelu ti klidně odpovím, na obecný věci už napsali mnohem povolanější lidi než já za posledních ~25 let dostatek tutoriálů, principů, a vysvětlení.

Re:Mám mít zájem o IPv6?
« Odpověď #2 kdy: 29. 01. 2024, 17:30:40 »
Jsou v zásadě dvě skupiny lidí: provozovatelé služeb a jejich uživatelé.

Jako provozovatel služeb mám asi patnáct let na všem IPv6. Přístup k IPv4 adresám je dnes výrazně složitější a dražší, naopak IPv6 adres mám, kolik chci. Mám část infrastruktury dokonce jen na IPv6, protože nemá smysl řešit složitě, kde sehnat nějaké veřejné adresy pro IPv4. Takových provozovatelů přibývá a bude přibývat s tím, jak bude přibývat uživatelů schopných přistoupit na IPv6.

Jako uživatel služby budu čím dál více IPv6 potřebovat, jak poroste počet služeb, které ji používají. Už dnes je to pro mě drtivá většina z nich, časem budou vznikat další služby, které budou mít jen IPv6. Například v Německu a ve Francii už má tři čtvrtě uživatelů přístup k šestce. Tvůrce nějaké nové služby už může klidně říct, že mu taková většina stačí a nebude vyhazovat miliony za IPv4 adresy a prostě to pustí na šestce.

Pokud poskytovatel šestku nenabízí, je možné ji do koncové sítě tunelovat. Funguje to vlastně jako VPN, jen se přes ni tlačí IPv6 provoz. Tunel se ukončí na routeru doma a když chce někdo ze sítě komunikovat po IPv6, provoz neodchází přímo pryč k poskytovateli, ale pošle se skrz tenhle tunel někam, kde je šestka přímo dostupná. Tam se provoz vybalí a pošle do internetu.

Takový tunel se dá postavit svépomocí a naučit se tak něco o síťování. Nebo je možné požádat o tunel u vpsFree.cz, kde je všechno připravené. Pak stačí jen nastavit svůj router a užívat si miliard IP adres.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Mám mít zájem o IPv6?
« Odpověď #3 kdy: 29. 01. 2024, 18:13:16 »
Ja ako koncovy zakaznik velkeho ISP mam moznost len verejnej IPv4 adresy (a som spokojny). Vsetko funguje spravne, z vonka sa viem dostat do LAN siete, viem si vyystavit do internetu nejake sluzby atd ...
IPv6 aktuálně vůbec řešit nemusíš, byla by to jenom ztráta času. Možná někdy v budoucnu, ale kdoví kdy a na to jistě budeš mít prostoru ještě dost.

Jigdo

  • *****
  • 506
    • Zobrazit profil
Re:Mám mít zájem o IPv6?
« Odpověď #4 kdy: 29. 01. 2024, 20:52:28 »
Jak vypada situace na poli IPv6 se muzete podivat tady:
O2 Czech Republic na 64 miste ..
T-Mobile Czech Republic, a.s. na 102 miste
CESNET na 140 miste ....
Brno University of Technology na 279 miste ..
https://www.worldipv6launch.org/measurements/

Ale treba Vam to pomuze ve vyberu .....

(Ja osobne volim poskytovatele, ktery IPv6 nabizeji a vyhybam se Tem, kteri ne).


Re:Mám mít zájem o IPv6?
« Odpověď #5 kdy: 29. 01. 2024, 21:05:47 »
Mam sa vobec zaoberat IPv6 ?
Ano skusit to sice mozem, ale predpokladam, ze z toho nebudem mat nejake extra vyhody.

Nebudete. On je IMHO nejlepší pragmatický přístup: neřeším dokud nepotřebuji a až potřebovat budu, tak prostě najdu takového poskytovatele, který IPv6 poskytne.

esenc

Re:Mám mít zájem o IPv6?
« Odpověď #6 kdy: 30. 01. 2024, 16:59:27 »
Vítam snahu zoznámiť sa s IPv6 a odporúčam si ju minimálne vyskúšať, budeš mať skúsenosti z prvej ruky. Ja u rodičov nemám verejnú IPv4, preto mám IPv6 tunel a neraz sa mi to hodilo na remote správu. Šestku tuneluje router a pridelí ju každému zariadeniu v sieti. Je tam síce rozdiel v rýchlosti, keďže dáta tečú cez tunel a v geolokácií, ale to predpokladám že sa vzťahuje na VPN všeobecne, ináč všetko funguje v pohode. Veľa služieb na IPv6 beží, takže to využitie nie je iba na úrovni pár percent.

jjrsk

  • ****
  • 496
    • Zobrazit profil
Re:Mám mít zájem o IPv6?
« Odpověď #7 kdy: 30. 01. 2024, 17:54:47 »
Predpokladam, ze stale budem fungovat na IPv4 a u HE je nejaky proxy zo 4 na 6,
Ne, vyberes si jeden jejich endpoint (v4) a na ten si nastavis svoji v4 a vytvoris tunel. Prideli ti na nej defaulne /64, ale jednim checkboxem dostanes /48. A druhym si to muzes poslat na vlastni DNS takze si muzes vytvaret i vlastni reverzni zaznamy.

Uvnitr site se to chova jako naprosto standardni ipv6 => potrebujes si rozjet RA aby veci dostaly IPcka.

Zadny komplikace v tom nejsou, a zpomaleni taky ne, protoze typicky budes mit na ten jejich endpoint lepsi konektivitu, nez kamkoli jinam. Naopak, muzes dokonce mit i stav, ze to bude lepsi, jednoduse proto, ze v4 uz pred drahne lety dosly a tudiz se jejich nedostatek vsemozne ojebava.

Re:Mám mít zájem o IPv6?
« Odpověď #8 kdy: 30. 01. 2024, 19:31:44 »
takže 15 rokov sa snažíme prejsť na IPV6, lebo na IPV4 je málo adries a nakoniec sa dozvieme, že aj na IPV6 ich je málo?  :o

Re:Mám mít zájem o IPv6?
« Odpověď #9 kdy: 30. 01. 2024, 20:13:56 »
Tos vykoukal kde?

takže 15 rokov sa snažíme prejsť na IPV6, lebo na IPV4 je málo adries a nakoniec sa dozvieme, že aj na IPV6 ich je málo?  :o

alex6bbc

  • *****
  • 1 642
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mám mít zájem o IPv6?
« Odpověď #10 kdy: 30. 01. 2024, 20:45:28 »
takže 15 rokov sa snažíme prejsť na IPV6, lebo na IPV4 je málo adries a nakoniec sa dozvieme, že aj na IPV6 ich je málo?  :o

chacha chichi chocho

ipv6 ma 2 na 128 adres, to je asi 3.5 krat 10 na 34.
pocet protonu v celem vesmiru se odhaduje asi na 10 na 92.

lidske telo obsahuje asi 2.5 krat 10 na 52 protonu.

budeme ignorovat nasoby 3.5 a 2.5.
takze cely vesmir by mohlo vyplnit asi 10 na 40 lidi, pocitano podle protonu.

tady je videt jak velke cislo je 10 na 34 v ipv6 adresach.

alex6bbc

  • *****
  • 1 642
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mám mít zájem o IPv6?
« Odpověď #11 kdy: 30. 01. 2024, 20:53:33 »
jinak, zatim je lidi na svete skoro 10 miliard to je 10 na 10.

takze kazdy clovek na zemekouli muze dostat 10 na 24 ipv6 adres :-)

pokud jednotlivci dostavaji /64 to je 18 446 744 073 709 551 616 coz je skoro 10 na 21 adres, hahaha
furt 1000x mene nez by mohl dostat.

takze kdy lidstvo osidli 1000 planet, aby to zacinalo byt zajimave :-)

_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Mám mít zájem o IPv6?
« Odpověď #12 kdy: 31. 01. 2024, 03:34:39 »
lidske telo obsahuje asi 2.5 krat 10 na 52 protonu.
To se mi nějak nezdá. Matně si pamatuju, že Avogadrova konstanta je nějakých 10^23 nebo 10^24, a že to má něco společného s gramem vodíku, což jsou protony. Takže hrubým odhadem pokud člověk váží 100kg (=10^5 gramů), tak by měl obsahovat něco jako 10^(24+5) = 10^29 protonů.

Následně jsem si to ověřil vyhledáním hmotnosti protonu: proton prý váží 1.6 * 10^-27 kg, takže člověk skutečně má obsahovat něco jako 10^29 protonů.

ipv6 ma 2 na 128 adres, to je asi 3.5 krat 10 na 34.
No… má, ale ve skutečnosti je jenom horních 64 bitů použitelných pro routování, ten zbytek je jenom adresa zařízení v rámci jedné sítě. Takže pokud bychom to chtěli srovnávat s IPv4, tak to je něco jako když IPv4 má 2^32 adres a za tím by se dala standardní /24 síť. Takže něco jako 40 vs. 70 bitů.

A použít tu spodní polovinu rozsahu nejde bez brutálního překopání klientských zařízení, z nichž mnohé vyžadují SLAAC.

Re:Mám mít zájem o IPv6?
« Odpověď #13 kdy: 31. 01. 2024, 11:07:27 »
Tos vykoukal kde?

takže 15 rokov sa snažíme prejsť na IPV6, lebo na IPV4 je málo adries a nakoniec sa dozvieme, že aj na IPV6 ich je málo?  :o

oops, to malo ísť do vedľajšieho vlákna, ohľadom spomenutého vodafone https://forum.root.cz/index.php?topic=28507.msg399130#msg399130