Datová analýza nebo Softwarový vývoj?

Datová analýza nebo Softwarový vývoj?
« kdy: 10. 08. 2023, 13:35:38 »
Přeji hezký den,
nedávno jsem dodělal Ing. státnice a přemýšlím jakým směrem se dále ubírat. Při škole jsem pracoval jako Java backend vývojář na part-time cca rok (Spring atp.), ale... zvažuji přeskočit na Datového analytika (python, excel, data mining, AI atd.)

Co si myslíte, že je v dnešní době více perpektivní - profesní směr Datová analýza, nebo Softwarový vývoj? Zkušenosti z datové analýzi mám jenom ze školy, ne praktické a psal jsem i aplikaci týkající se toho jako DP, ale... v praxi jsem to nezažil...  tak jsem docela na vážkách...

Díky za postřehy


Re:Datová analýza nebo Softwarový vývoj?
« Odpověď #1 kdy: 10. 08. 2023, 15:31:51 »
Za nejaky ten rok co uz pracujem som datoveho analytika (cloveka ktory je fakt datovy analytik a nie programator ktory sa vrta v databaze ci uz v datach alebo v query aby nasiel bug/vytvoril novu featuru) som fakt este nevidel. A to sa okolo mna otocilo (resp ja okolo inych ludi) asi 200 vyvojarov (ratajuc vsetky tymi na projektoch ak bol projekt velky a mal viacero tymov) napriec viacerymi roznorodymi projektami.

Cize z pohladu poctu, je urcite vyhodnejsia pozicia vyvojara. Len tak v rychlosti som si pozrel jeden portal a na poziciu programatora mi naslo 670 pozicii (urcite tam budu zaradeni aj programatory roznych plc masin, takze osobne odhadujem cislo skor tak na 550). Kdezto na poziciu datoveho analytika mi ich naslo 40 a to mi vyhladavanie medzi nich zamiesalo aj pozicie ako SW analytik.
Cize, ak si ochotny prijat fakt ze ked budes napr chciet zmenit pracu nebude tich moznosti az tak vela (ani co sa tyka poctom otvorenych miest, ani poctom firiem ktore hladaju takich ludi).

Dalsia velmi podstatna vec je, co ta bavi a ci si vies predstavit s tym pracovat dlhodobo. Ci to neni proste iba momentalny stav.

Nechcem zniet nejak demotivujuco/depresivne, ale datova analyza mi osobne pride dost vyhajpovana. Programovanie je uz vcelku stabilne a vie co sa od toho odvetvia da/ma ocakavat. A tak teraz vznikaju dalsie a dalsie pod/odvetvia aby sa nezastavila reklama/hype (hajp). Napriklad uz som videl aj pojmy ako sec-dev-ops (inak povedane stetka pre vsetko), dva roky dozadu to boli proste dve pozicie, securitak a devopsak. 10Rokov dozadu neexistoval poriadne ani pojem devops, ludia proste boli bud developeri alebo zodpovedny za deployment.
Ano, su urcite odvetvia kde je dobre ked je na projekte/vo firme nejaky datovy analytik, ale ako som uz pisal vyssie. Dodnes som ziadneho nevidel.
« Poslední změna: 10. 08. 2023, 15:34:20 od kanoe22 »

Re:Datová analýza nebo Softwarový vývoj?
« Odpověď #2 kdy: 10. 08. 2023, 16:42:30 »
to asi záleží na prostředí, týmy datových analytiků u klientů ustavičně rostou a rostou, naopak programátoři zůstávají na stejných počtech. Většina členů mého týmu jsou právě datový analytici, tj. úplně opačný pohled než kanoe22, kteří sotva umí něco naprogramovat, ale rozumí sql, datovým, datovým analýzám, umí si data pročistit, vytřídit, ověřit, namodelovat.

Dříve bylo běžné, že programátor byl zároveň tím, kdo se staral o data, dělal statistiky, analytiku, také jsem tak začínal, ale dnes když vidím, co s tím umí dělat kluci, kteří se tomu věnují, je to obrovský rozdíl.

Re:Datová analýza nebo Softwarový vývoj?
« Odpověď #3 kdy: 10. 08. 2023, 17:09:05 »
osobne si myslim, ze pozicia "iba datovy analytik" sa vyskytuje iba vo vacsich firmach. Niezeby som to chapal ako prekazku, ale su ludia ktori nemaju radi korporaty ;).

Re:Datová analýza nebo Softwarový vývoj?
« Odpověď #4 kdy: 10. 08. 2023, 19:08:52 »
Rozhodně LLM. Výrazu AI bych se vyhnul. Je to zavádějící.