S tym dokazovanim to niekedy je vcelku jednoduche, na prvom projekte kde som pracoval sa obcas tu a tam nasiel nepozorny clovek, co sa rozhodol pustit skript (nedokonceny, stale WIP) namiesto vyvojoveho/test servera na zivom a odprasil uzivatelske data za poslednych napr 12hodin (zalohy sa robili niekedy okolo polnoci).
Keby sa im to firma rozhodla nechat preplatit tak vela nezmozu, proste by prisli o zopar vyplat (myslim ze ako zamestnanec rucis max 3 vyplaty, ale aj tak).
Tohle by nestačilo, měl jsi nějaké interní nařízení či školení o tom, co se pouštět smí i nesmí? Udělal jsi maximum pro to, abys tomu předešel. Staly se takové věci v minulosti, udělal jsi nápravná opatření? Byly zaměstnanci seznámeni s tím, že to spouštět nesmí? Když jsi měl možnost časově to blokovat technicky to spouštění, proč jsi to neudělal? Dokážeš přesně vyčíslit škodu, jak jsi k ní došel?
Ta odpovědnost za škody je relativně jednoduché u vysokozdvižného vozíku, máš školení, ovládání je jasné, předpisy jsou jasné, škoda je jednoduše vyčíslitelná podle účetnictví zboží na skladě.
V IT jsem slyšel o lidech, co to platili, ale spíše vlastní blbostí, ty soudy by asi vyhráli. Někdy je to takové jak z červeného trpaslíka, kdy vlastní chybou způsobíš smrt 1.000 lidí (díl Spravedlnost, soud s Rimmerem), a ty za to cítíš osobní odpovědnost, ale obhajoba se dá založit na tom, že všichni věděli, že jsi nekompetentní šašek a byla jejich chyba, že takovému idiotovi jako jsi ty, o kterém to prostě věděli dali možnost ohrozit celou loď s 1.000 lidmi a to že ty za to přijmeš sám vinu se dá říct, že máš pocit velikášství a moci, i když jsi úplně bezvýznamný. A věř, že taková obhajoba by v reálu prostě prošla, protože soudy jsou normální a chápou, že pokud jednotlivec způsobí chybu za miliardu, tak by neměl mít takové možnosti to vlastně ani udělat.