Proč jdou webové stránky čímdáltímvíc dozadeke?

Jaké je vysvětlení, že s webovými stránkami to jde čím víc dál z kopce, i když to vypadá, že před 5 lety to už bylo na dně a a ony dokážou překvapit i dnes?

Příklad: idnes.cz:
-1. počáteční stav: stránka fungovala v pohodě, stačilo mít zablokované  nežádoucí domény (třeba narouteru)
0. Bylo potřeba v adblocku se i podívat na samotnou doménu navštíveného webu, kde se vyskytovaly škodná URL
kdysi to začmodrchali tak, že stránka po reloadu vypadala jak HTML 2.0 bez podvolení se komunikace na rekamní URL a stahovala desítky podivných scriptů s kryptickými URL.
1. došlo články na podobné články byly znásilněny onclick na 1gr.cz/log - šlo vyřešit +js(add element listenter defuser, onmousedown)

2. znásilnění URL bylo permanentní a tak bylo nutné url extrahovat z atributu (právem dříve zablokované URL 1gr.log$document),

3.

nyní je výsledkem dvojitý znásilnění URL: (před kterým samozřejmě ublock origin nastaví mříž a ukáže varovný prst nehledě na doménu )
https://1gr.cz/log/score.aspx?pa*ld&url=https%3A%2F%2Fapi.cxense.com%2Fpublic%2Fwidget%2Fclick%2Fa3YKnerozšifrovatelá_směsicejakobase64 *
&id=23010bla_neco...
Neodvažoval jsem se to  otevřít v proxy (kde jistě tahle doména není blokovaná  :-X) a asi by mě to přesměrovalo po všech čertech cj.com nebo dotomi.com na konečnou stránku s článkem, která ve výsledku se od původní liší jen v (kromě nesměrodatného slugu) v id článku

A přitom jde o LINK na vedlejší článek.  :-\
A přitom   :o částečný link na článek (alias čtenáři zahraj si na detektiva) se nachází v id GET parametru - stačí zadat idnes.cz/rubriky1/rubrika2/nahodnysledslugů.23010bla_neco a otevře se správný


uBlock Origin zabránil následující stránce v načtení:
bez parametrů = https://1gr.cz/log/score.aspx
page = xxx
box = podclankem1-retardee
place = 2
type = Bulvárníkecy
id = A231014_120159_jpz-laska-poradna-vestci-fabulace
url = https://api.cxense.com/blablalbal




tak mám řečnickou otázku? Opravdu limity neexistují a lze klesat  až do nekonečna a stránky budou komunikovat šifrovaným websocketem  s využitím cookies, localstorage a renderovat on the fly svg místo textu? A pro jistotu přečíst bez pocitu že mi někdou šťourá sondu do větráku počítače už nepůjde?

Nebo to webmaster v okamžiku 0 musel spadnout na hlavu, v okamžiku 1 se s ním rozešla holka, v okamžiku 2, je po 10 letech hulení trávy, v okamžiku 3 je po roce členství s straně SPD nebo výcviku talibanu, že tohle někdo dopustí, že link na  vedlejší článek (de facto relative URL) se generuje přes nějakou 3. doménu s odkazem na čvtrou doménu???

Nebo se bude hypertext konzumovat tak, že se nadpis článku označí myší a zadá se do vyhledávače, který má snad zaindexováno a vyflusne požadovanou url, pro kterou ani nebylo předtím ani nutné zvednout malíček levého tlačítka myši z postele vstát? A to ani se nerozhoňuji, že takové URL má 850 znaků !!!)


* samozřejmě zkoušeny substringy(začátek, střed,konec) toho asi 700 jako-base64-hatmatilky i s umazáním 1,2,3,žádného počátečního znaků ,což je vlastnost base64, že je "modulo 4" na znaky co se týče správnosti vdekódování.
« Poslední změna: 30. 10. 2023, 00:32:20 od Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚ »


Re:Proč jdou webové stránky čímdáltímvíc dozadeke? -doplnění
« Odpověď #1 kdy: 30. 10. 2023, 12:52:04 »
Pardon , mezi krokem 2 a 3 byla ještě jedna etapa, kdy asi webmaster   byl po podobné challengi
, kdy tam bylo o jedno  zakódování navíc oproti verzi 2 : bylo dvojité přesměrování : 1gr.cz/log {idnes./servix/recombee {URL}}

Takže to má  celé o jeden stupeň zanoření víc  :o

(A to uplně odhlížím od toho, kolik smetí z škodlivých domén se web snaží stáhnout už v první instanci (kdy je to zablokováno. Kdyby to nebylo,  tak to jako červ exponenciálně stáhne ještě víc humusu z větší šířky) )
« Poslední změna: 30. 10. 2023, 12:57:09 od Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚ »

- -

Re:Proč jdou webové stránky čímdáltímvíc dozadeke?
« Odpověď #2 kdy: 23. 01. 2024, 12:28:13 »
Oni przní ty hyperlinky kvůli tomu, aby měli statistiky návštěvnosti. Mohli by to udělat i jinak ale jsou líní a nebo uživatel, potažmo jeho soukromí pro ně není na prvním místě. Nezbývá než si stěžovat, použít jinou web stránku a nebo použít nějaký "překladač" adres (třeba Thunderbid nebo ProtonMail umí odstranit sledovací adresu a "přeložit" ji na běžnou).

alex6bbc

  • *****
  • 1 622
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč jdou webové stránky čímdáltímvíc dozadeke? #gemini
« Odpověď #3 kdy: 23. 01. 2024, 13:14:37 »
mi se taky nelibi, ze dneska uz webovky nejsou ani moc ke cteni, ale ze tam litaji videa, reklamy a je to smetiste.

libi se mi, ze komunity furt pouzivaji protokol gopher:// a jeste vice se mi libi novejsi protokol gemini://

gemini:// jsou "webove" stranky ale je tam jenom cisty text, maximalne ascii art a obrazky, videa, media tam jsou jen jako odkazy a muzete si je volitelne rozkliknout a necpe se vam to hned na stranku :-)

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč jdou webové stránky čímdáltímvíc dozadeke?
« Odpověď #4 kdy: 23. 01. 2024, 14:13:43 »
mi se taky nelibi, ze dneska uz webovky nejsou ani moc ke cteni, ale ze tam litaji videa, reklamy a je to smetiste.

libi se mi, ze komunity furt pouzivaji protokol gopher:// a jeste vice se mi libi novejsi protokol gemini://

gemini:// jsou "webove" stranky ale je tam jenom cisty text, maximalne ascii art a obrazky, videa, media tam jsou jen jako odkazy a muzete si je volitelne rozkliknout a necpe se vam to hned na stranku :-)

Oni obrázky a videá by neboli ani samo o sobe problém. Keby tam boli rozumne dané... ale dnes je problém hlavne ten že keď si chceš prečítať 3 riadky textu, tak musíš najskôr povinne sledovať 30 sekundovú nepreskočiteľnú reklamu na lak na nechty (aj keď si muž), následne ťa to presmeruje cez 10 stránok, následne ti vyhodí popup tam a tu, text je zakopaný pod kopou reklám a blyvajzu, a často krát 95% viewportu tvorí odpad, a 5% užitočná informácia. Taktiež dnes sú stránky pomalé, obrovské, a z pohľadu UI/UX absolútne nepoužiteľné. Bez AdBlocku a je jedno akého, či je to AdBlocker Plus, uBlock alebo AdGuard (ktorý používam ja), sa dnes na webe nedá vôbec dostať k obsahu, lebo aby si prečítal 10 slov, spotrebuješ pol hodinu, len preto že kým sa vôbec k tým 10 slov dostaneš, tak musíš preskrolovať kopec reklám a sračiek.

Ešte horší problém je že väčšina reklám (najmä posledné roky) sú scam a "chatujte s AI" sračky, a k tomu spyware, a nanútený humus. Plus ešte ti bude web písať "AdBlock detected" a bude robiť obskurdné veci, ako na jednom na twittery, kde si jedným časom musel kliknúť na "načítať ďalšie komentáre" čo načítalo 2, a ak si chcel načítať všetých 150 pod príspevkom, tak si klikal na to "načítať ďalšie" asi 70 krát. Čistá retardácia. Spravodajské weby sú na tom ešte horšie. O vyhľadávaní nehovorím.

Dakedy som otvoril webstránku, a dostal informáciu, ktorú som potreboval okamžite. Cieľom bolo poskytnúť prvorade obsah, a bokom dať reklamu, trebárs v 100px širokom panely. Dnes máš obsah ani nevieš kde, a trvá to než sa k tomu dostaneš.

To ako fungujú tie presmerovania a aký je celý chaos okolo spyware na webu je totálna hrôza. URL ako tu bolo písané, tisíc znakov dlhé. Celé zle. Najhoršie sú falošné klikatelné elementy, najmä v videoreklame "X" často otvorí novú kartu v prehliadači s cieľovou web stránkou. Humus.

A to hovorím o len priemerne zprznených weboch.