Nefunguje vlastní konfigurace v interfaces.d

Nefunguje vlastní konfigurace v interfaces.d
« kdy: 26. 10. 2024, 23:01:07 »
Zkoušel jsem předělat manuální inicializaci network interfacu z manuální (rfkill unblock, set up, addr add, route add , wpa supplicant ; txpower) na automatickou. IP adresa je přiřazena ručně, staticky, bez dhcp. Ale výsledek: jako by se h0vn0 stalo.


do jednoho bájného souboru, který vládne všem
etc/interfaces.d/moje.conf (po kontrole že v /etc/interfaces je odkomentováno source-directory

Kód: [Vybrat]
auto wlan0
iface wlan0 inet static
 address 192.168.0.55/30
# netmask taky není třeba údajně a už vůbec ne v tom dementním formátu 255.255...
 gateway 192.168.0.0
 wpa-ssid jako-fakt
 wpa-psk china
#post-up ip route add default via 192.168.0.55 pry už není třeba
#odsazuje se to taby nebo mezery nebo to i bez ničeho?
# je nějaká možnost jak tady specifikovoat txpower nebo opět přes post-up iw se txp fixe 5000
# je možné mít víc post-up a provedou se všechny?



taky jsem zkoušel rady
jako čeknout
/interfaces.d/moje.conf
sudo systemctl status systemd-networkd : inactive
dál Unit NetworkManager.service could not be found



ifup wlan0 -:
ifup: unknown interface

Kde je problém?
Mám debilan Buster. a mám pocit ,že AI ze mě dělá debila, protože i když jsem zkoušel trobleshoting ,jako systemctl restart networking nebo dokonce iw link set wlan0 up, tak se nic nestalo, ani ip adresa tam nespadla (ta z direktivy address ) z nebe


Nepřehlédl jsem nějakou drobnost (systemctl finger lennart nebo nainstalovat balíček systemd-systemctl-network-toměposer.service) nebo proč to nejde??
nebo to pojede až po restartu? jak se to bude chovat ,když killnu wpasupplicant (a spustím ho znova ,potažmo se spustím sám)?

dmesg a journal cpl jsou slepé jak housle. Kde případně zjistim syntax chybu *conf (když tam omylem napíšu direktivu
 microsoft 1234), kde to na mě bude řvát ? Mám takové tušení že na processing těchto souborů ani nedochází.


EDIT: lkdyž jsem do interfaces appendnul slovo apple, tak restart zařval Failed restart...  /etc/network/interfaces:8: misplaced option

« Poslední změna: 26. 10. 2024, 23:09:35 od mikesznovu »


Re:nefunguje autokonfigurace /interfaces.d/moje.conf
« Odpověď #1 kdy: 26. 10. 2024, 23:14:16 »
Ale když jsem nějaký nesmysl připsal do
/interfaces.d/moje.conf, tak se nic neděje...

 zkoušel jsem i smazat auto wlan0...

k3dAR

  • *****
  • 3 003
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunguje vlastní konfigurace v interfaces.d
« Odpověď #2 kdy: 26. 10. 2024, 23:47:24 »
michas dohromady ifupdown a systemd, tak je asi logicke ze systemd nepouzije config od ifupdown, je to jako bys fnukal ze upravis soubor v profilu firefoxe a chrome to ignoruje ;⁠-⁠)

Misto troleni AI a roota si obcas zkus precist Wiki daneho distra:
https://wiki.debian.org/WiFi/HowToUse

ifup kontra system network kontra systemd-networkd?
« Odpověď #3 kdy: Dnes v 00:01:20 »
Aha, takže ifup a služba networking jsou dvě různé věci, které se nemohou míchat??? ( předpokládám že myslíš systemd networking a ne systemd-networkd ...  :'() ))) V tom aby lennard, torvarld vyznal!!!  (Pořád je ale problém, že oba dva se tváří, že wlan0 neexistuje ,interfaces.d jsem dal práva 777 a moje.conf taky 777 ať jsem grand)
Aha, takže jsem neudělal to neudělal pořádně. networkmanager a systemd-networkd je pohřbený jsem si myslel že konečně to pojede ... a že když mají stejný konfigy v stejné složce /etc/network/interfaces, že je to jedno a to samé. To byl důvod proč jsem doteď zůstal u manuálního skriptu, že jsem nemusel tyhle papažský schizmata řešit


Takže na kterého koně teď mám vsadit ? systemd-networkd,jak jsem vypátral, je uplně jiný syntaxe v hranatých závorkách, networking neboli (nebo ne??? ) ifup synataxe má jen mezery a  kolik dalších managerů  soutěží o menežování wifin v linuxu?

« Poslední změna: Dnes v 00:09:59 od mikesznovu »

Re:Nefunguje vlastní konfigurace v interfaces.d
« Odpověď #4 kdy: Dnes v 00:12:34 »
systemd ty uživatelské konfiguráky načítá podle abecedy tak čísla mají vyšší prioritu jak písmena. Zkus moje.conf přejmenovat třeba na 22-moje.conf třeba se to chytne.