Nabízím letmý pohled z druhé strany, předem avizuji že stojím na obou stranách barikády (dedik) tak virtualizace.
Nevím co tazatel chce dělat ale za mě jednoznačně VPS, náklady budou vždy nižší a to jak u lowcost tj kde se cpu agregují tak u čistého provisioningu tj kde vps má vaše parametry a s nikým je nesdílí.
Výhody dediku:
- projektově likvidní, nějakou dobu po odeznění se dá sice hw používat ale s ohledem na současné TDP 8/12/16 jádrových cpu je krásně vidět jak prostě např I5 nebo Core2Quad nebo 2/4 jádrový opteron NEMÁ šanci. Tj pokud je tazatel nějaký provozovatel služby tak může hw uměle udržovat při životě až do konce. Sám vydím cca stovku serverů pro které nyní nemáme žádné ekonomické využití (nevyplatí se to proti virtualizaci jsou to core2quad nebo 4core opterony s 4-8 gb ram). Při spotřebě okolo 140w na nich provozujeme skokově maximálně filtrování DDoS utoků a to v režimu "v nouzi cokoliv" tj na ekonomiku se v tu chvíli nehledí.
- fyzická kontrola nad zařízením, několikrát jsem si naběhl že zákazník poptával 10-12 serverů pro projekt a pak se zjistilo že stačí 4 a samozřejmě jednání drhlo na snaze dostat 4/12 ceny za 4 servery. Vše v důsledku že zákazník měl smluvně garantován nějaký server a zjevně to nedostával. Tj u vps nemáte u lowcostu garanci stabilních systémových zdrojů tj si vaše app může latenčně dost pohoršit
Nevýhody dediku:
- ekonomika, u hw do 50k jednoznačně nemáte šanci dostat se na ekonomiku srovnatelného VSP (provisioning tj disky dedikované a targetované proti fyzickým diskům přímo v server nikoliv jako síťový target)
Výhody VPS:
- 100% likvidita, platíte pouze to co v tu chvíli potřebujete. bežně nám zákazníci na provisioning platí pouze dva měsíce v roce vyšší variantu (buď listopad prosinec prodejci čekoholiv kvůli vánocům nebo cestovky před prázdninami) a zbytek roku jedou na jiné variantě.
- snadná změna poskytovatele, u fyzického hw pro swap potřebujete další server u vps obvykle postačí snapshot přesunout pustit opravit síť a fw rozjet sychronizaci a čekat na okamžik o, pak nahodit rev proxy nebo používat chvíli round robin a původní uhnít. Náklady jsou v podstatě pouze několikadenní souběh vps.
- flexibilita, ač se to nezdá tak rozjíždějící projekt v určitém rozsahu využije benefitu správy serverů do určité míry na jednom serveru u dediku s příchodem dalšího serveru narostou nároky skokově. Ač zde řada lidí bude nesouhlasit pro profi řešení je správa svépomocí jednoho serveru opravdu ztráta času - tedy pokud není projekt váš a tj si cenu vlastního času ani neuvědomujete a máte prostor si s tím hrát (žena, děti, firma)
Nevýhody vps:
- virtualizační slepota tj tj neschopnost oveřit jestli dostáváte to co si platíte, aby jste to zjistili musíte ten server na 100% využít což vylučuje jeho současné produkční nasazení. odtud plyne snaha řady poskytovatelů šidit zákazníky a agregovat. pochopitelně je funkcí kvality služby i cena proto je spíš problém uživatele když neposadí cenu do rovnováhy s tím jak to jeho dodavatel provozuje.
Obecně u VPS řeší zákazník dva parametry jako spojenou nádobu mezi dostupností a výkonem. Pro větší projekty doporučujeme VSP (tj nad velkým hw např 4x16core, 256gb ram, 16xsas ukrojit část fyzického serveru proti fyzickým diskům) výměnou za horší recovery time v případě hw problémů (odhadem 15 minut) nebo plnohodnotnou virtualizaci s diskovým uložištěm po síti kde je sice recovery automatické a často okamžité ale trpí často disk serveru. Nehledě na možnost provisioningu rychlejších raptorů nebo ssd které pro některá specifické nasazení (img servery, komentáře) jakýkoliv síťový disk zcela deklasují protože je tam nulový seektime a při jednom přepisu a pak několika letech čtení je životnost zcela dostačující.
a teď babo raď, každopádně do 200USD/měs vyjde virtualizace tedy vps dle mého vždy lépe. A teď do mě, rád si doplním vědomosti.