IT rekvalifikace z pohledu firem

jjrsk

  • ****
  • 446
    • Zobrazit profil
Re:IT Rekvalifikace
« Odpověď #30 kdy: 07. 08. 2023, 12:53:34 »
Já si klidně knížku koupím. ...
Na kurzy se chodi, kdyz po tobe nekde nekdo chce nejaky papir(zakaznik/zamestnavatel) a vyuzivaji se k tomu, abys moh beztrestne rozbijet to, co poradatel kurzu pracne prichystal ... ;D

Kdykoli sem na nejakym byl, tak sem si tam zkousel veci, ktere bych se v provozu delat neodvazil a v labu se spatne simuluji.

Uvedom si, ze ITci se nevyrabej ve skolach nebo na kurzech. ITk je typicky kluk, +-8let starej, kterej se zacne vrtat ve strevech toho SW a HW, proste proto, ze ho to zajima a bavi. Takze kdyz v tech +- 20 opusti ustavy naseho vzdelavaciho systemu, ma uz 10+ let zkusenosti a znalosti. 

Chces programovat? Nic ti v tom nebrani, staci ti na to libovolne stary kus PC ... nemusis delat nic uzitecnyho ... treba si zkus proste jen neco vykreslit, das do smycky souradnice a muzes si hrat. Bavi te to? Ok, to je prvni krok. Valcis s stim a nebavi te to? Zapomen ze se tim budes zivit.


alex6bbc

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT rekvalifikace z pohledu firem
« Odpověď #31 kdy: 07. 08. 2023, 14:27:04 »
https://www.zive.cz/poradna/pomoc-studentce-v-it-co-je-vazne-zoufala/sc-20-cq-607352/default.aspx?consultanswers=1

zajimave, problemy co studentka resi me trapily, kdyz mi bylo 12 let a hledal jsem jak v basicu neco naprogramovat do zx spectra. google tehdy nebyl, ale zapal me sam vedl dal a dal.

Re:IT rekvalifikace z pohledu firem
« Odpověď #32 kdy: 08. 08. 2023, 09:55:37 »
Krasna ilustrace ze "profi IT" a "IT expertnost" mozna neni pro kazdeho?


https://www.zive.cz/poradna/pomoc-studentce-v-it-co-je-vazne-zoufala/sc-20-cq-607352/default.aspx?consultanswers=1

zajimave, problemy co studentka resi me trapily, kdyz mi bylo 12 let a hledal jsem jak v basicu neco naprogramovat do zx spectra. google tehdy nebyl, ale zapal me sam vedl dal a dal.

jjrsk

  • ****
  • 446
    • Zobrazit profil
Re:IT rekvalifikace z pohledu firem
« Odpověď #33 kdy: 08. 08. 2023, 11:58:50 »
Spis tragikomicky dokument doby. Uvedomte si, co se na tech skolach uci, kdo to tam uci, a pokud ten post prohlasim za verohodny, ta osoba ktere by prinalezel nemuze zvladnou spachovadlo.

Vsak se staci rozhlednout, i tady budou dotazy na reseni ruznych zadani, typicky 2-3 rocniku SS, na kterymi se pobavite, protoze tohle ste delali jako decka.

Aneb "tady me mate a udelejte ze me toho ITka, abych si mohl(a) rict o tech 100k jako nastup absolventa".

Mimochodem, ze znacne casti presne za toto muzou statni prijimacky. Toto je jeden z dusledku.

Re:IT rekvalifikace z pohledu firem
« Odpověď #34 kdy: 09. 08. 2023, 07:34:09 »
Aneb "tady me mate a udelejte ze me toho ITka, abych si mohl(a) rict o tech 100k jako nastup absolventa".

ČR má obecně problém s nesmyslně nízkými mzdami. 4000 Eur je v současné době běžný mzda na kvalifikované pozici v rozvinutých zemích EU.

Mimochodem, ze znacne casti presne za toto muzou statni prijimacky. Toto je jeden z dusledku.
Toto je na širší diskuzi, ale obecně se dá říci, že dokud všichni zúčastnění v ČR nepochopí, že je to jejich společný problém a že ho mají společně řešit, tak to bude velmi těžké.


Re:IT rekvalifikace z pohledu firem
« Odpověď #35 kdy: 09. 08. 2023, 08:55:58 »
Kdysi ještě v době kdy počítače byly brané jako něco záhadného co pro každého není jsem viděl nějakou diskusi koho vybrat k počítači.
Jedna odpověď byla:
"Vyberte toho, kdo se vybere sám."
 :)

martyd420

  • ***
  • 211
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT Rekvalifikace
« Odpověď #36 kdy: 09. 08. 2023, 09:16:10 »
Jakou situaci na trhu?
Nedostatek IT expertů.

Na které planetě bych takový nedostatek mohl vidět? Mluvíš tak o roku 2018 (a k tomu sedí i ten python, tenkrát to možná mělo trochu smysl)
"Nedostatek" je úplně stejný, jako mezi strojařema, stavařema, apod. Pár velmi specifických seniorních míst se těžko obsazuje, ale to je ve všech oborech stejné. V IT je v poslední době tolik juniorů, že si jich na každém rohu můžu nabrat plný kyblík.
Certifikáty z nějakých kurzů jsou v drtivé většině případů naprosto k ničemu, jediná cesta vede trvalým sebevzděláváním. A ty informace jsou všude možně zdarma - stačí nainstalovat IDE a začít. Kdykoliv.
Celkem dobré čtení je na junior.guru, ovšem taky nutno brát v úvahu, že je to rok 2018 - 2019, takže všechny výskyty slova "python" je pro rok 2023-2024 nutné nahradit slovem "javascript".
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM