Výchozí práva souborů v Ubuntu/Debianu?

Výchozí práva souborů v Ubuntu/Debianu?
« kdy: 29. 08. 2022, 17:54:57 »
Tak si tady postěžuji. Uživatel mi na Xubuntu 20.4 udělal sudo chmod  -R a+rwx /
Samozřejmě nic neřekl, našel jsem to v jeho .bash_history. Asi kopíroval nějaký super návod z internetu. Zabít málo  >:(

Tak největší problémy dělá cups, několikrát za sekundu si stěžuje na práva svých skriptů, až /var/log/cups/error.log za několik málo dní naroste na 200GB a zaplní celý / a sytém chcípne.

Sshd taky nejelo, to se dá ručně opravit. Dál nejel snap, to se mi nepodařilo rozjet, viz dále.

Jak by se ty práva dala vrátit do původního stavu? RHEL a Fedora má rpm --setperms, macOS má nastavení práv v nástroji pro kontrolu disku. Co Ubuntu/Debian? debsums se o práva nezajímá

Já teda udělal na jiném stroji debootstrap focal a z něj vzal ty práva a ty transplantoval do nemocného systému, ale není tam všechno. Třeba zrovna v tom cups je spousta skriptů, které záleží na tom, jaké tiskárny máte.

Tak jsem se rozhodl přejít na jammy přes do-release-upgrade, třeba to nastaví práva u nových souborů a tím se problém vyřeší. Kupodivu do-release-upgrade zatuhne kvůli nefunkčnímu snapu. Tak jsem musel snapd oddělat.

Má někdo nějaký nápad?


Re:Výchozí práva souborů v Ubuntu/Debianu?
« Odpověď #1 kdy: 29. 08. 2022, 19:39:30 »
Utilita aptitude má možnost přeinstalovat libovolný balík a tím zároveň obnovit práva na souborech, které obsahuje. Pokud k tomu použiješ mocné vyhledávací vzory, můžeš si nechat přeinstalovat všechny balíčky, které máš v systému nainstalované.

Kód: [Vybrat]
# aptitude reinstall '~i'
Vyzkoušel jsem to ve virtuálu a skutečně to všechny balíky nainstaluje znovu a rozbitá práva mi to opravilo.

Re:Výchozí práva souborů v Ubuntu/Debianu?
« Odpověď #2 kdy: 29. 08. 2022, 20:30:56 »
Díky, to je dobrý. Hned jsem to pustil.

Ještě jako bonus to nahlásilo balíčky, které nemají zdroj. Ty jsem odstranil. Asi pozůstatky po aktualizacích.