Vypnutí serveru na dvou UPS

Re:Vypnutí serveru na dvou UPS
« Odpověď #15 kdy: 16. 02. 2024, 22:14:54 »
Kdyz se misto apcupsd pouzije nut, tak neni potreba vymyslet zadne ohybaky, ten vice UPS podporuje nativne.



Re:Vypnutí serveru na dvou UPS
« Odpověď #16 kdy: 16. 02. 2024, 22:32:14 »
Kdyz se misto apcupsd pouzije nut, tak neni potreba vymyslet zadne ohybaky, ten vice UPS podporuje nativne.

Super, tohle jsem neznal. Děkuji.
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)

Zopper

  • *****
  • 810
    • Zobrazit profil
Re:Vypnutí serveru na dvou UPS
« Odpověď #17 kdy: 17. 02. 2024, 15:26:53 »
nj, co cekat na rootu... pan je zjevne odbornik (nebo specialista?), takze netusi, ze typicky dimenzovana UPS zvladne na baterky tak 8 -15 minut max, coz je tak tak na korektni vypnuti aplikaci. Takze se na shozeni ceka tak maximalne 2 minuty, jestli vypadek neni jen nejaky blikanec. Pokud to nekdo zacne vypinat pri 10%, tak nepotrebuje UPS, to to muze rovnou nechat chcipnout.
A nebo má třeba naddimenzovanou UPS, protože při malé spotřebě serveru je ta nadkapacita levná. Baterky do staré APC 750VA stojí tisícovku, čili míň, než stejnosměrný záložní zdroj, a se zátěží ~40 W si člověk klidně může dovolit ty RPi na tom pověšené vypnout po hodině, dvou, až je baterka UPSky na dně. Nebo v tom má 3D tiskárnu a tak to má naddimenzované proto, aby 20 minut bez proudu nezničilo celodenní výtisk, a na konci si aspoň zaparkuje tiskovou hlavu a korektně vypne systém.

CPU

  • *****
  • 908
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypnutí serveru na dvou UPS
« Odpověď #18 kdy: 17. 02. 2024, 18:03:44 »
Nečel jsem celou diskuzi, ale UPS se typická dává jen na jeden zdroj. Řetězení UPS je možné, ale není to dobrý nápad, lepší je když tak pořídit silnější UPS....ale občas jsem řetězení viděl...

Viděl jsem server:
Okruh D (dieselem zálohovaná síť)
- EATON velmi laciná, ale velká BACK UPS bez monitoringu, zato s možností připojení externích baterií (extended battery moduel (EBM))
- APC UPSka s připojením přes RS232
Okruh L (nezálohovaná síť 230V)
- napojená přes přepěťovou ochranu přímo do serveru

A normální ovládací software pro servery umožňuje, aby se server nevypnul, když jeden zdroj jede... ::)

Lepší software (třeba integrace pro VMware/HyperV) třeba umí vypínat i některé servery, můžeš si stanovit pravidla:
Když vypadne proud a server jede z UPS, tak vytvoř snapshooty hlavních serverů a vypni všechny méně důležité servery:
- druhý pošťák
- druhé DC
- nějaká command centra, která nejsou nutně potřeba

Ono to energii vlastně neušetří, protože se vytvoří zátěž v danou chvíli, ale až začne UPSce téct do bot, bude mít server méně práce.

To bych řekl že daleko větší problém je "hopsání proudu", kdy se ti elektrická síť zapne a za minutu to zase vypadne, ale server už startuje a UPSka pořád dává proud. Opravdu chytré řešení takové situace jsem neviděl, všechno mělo ...nepříjemné vedlejší účinky...
« Poslední změna: 17. 02. 2024, 18:06:28 od CPU »

Re:Vypnutí serveru na dvou UPS
« Odpověď #19 kdy: 17. 02. 2024, 20:38:02 »


Buldr

  • ***
  • 146
    • Zobrazit profil
Re:Vypnutí serveru na dvou UPS
« Odpověď #20 kdy: 17. 02. 2024, 22:01:07 »
...

Přepěťovou ochranu potřebuješ zejména na „začátku“, tedy třídu A (T0) – což je venkovní jiskřiště a na hlavním (vstupním) rozvaděči B+C (T1+T2). Má-li to být dobře udělané, je potřeba pořešit i drobnosti jako výhřev okapů, odkud to může prolézt a tam musí být SPD umístěná co nejblíže svorce, zpravidla se to dává jistič/chránič s SPD přímo pod svorku. Odhaduji, že mluvíš o D (TIII) do 1.5 kV, kterou dáváš na rozvody UTP kabelů apod. Tedy doufám, protože hodně lidí si myslí, že když si koupí do zásuvky přepěťovou ochranu (D/TIII), tak mu to pomůže. No bez B+C je dost dobře k ničemu, protože mezistupně se nedají nahradit. Ani kvalitně vyřešená přepěťová ochrana do 200 kV není spásné řešení proti přímému úderu, jakkoliv je správně spočítaná, pořád budou nějaké škody. Potom jsou realizace, kde je všechno správně, ale lidé jsou schopni si pořídit anténu a v nadsázce si „natáhnou hromosvod“ do obýváku.

To je lepší použít řízený přepínač sítí např.: Socomec, který to bude ovládat. U jednotlivých bateriových polí přiradíš měřící jednotky (MODBUS) s datovou jednotkou a dál už je to na tobě. Podobně se dají řetězit, zdvojovat, … jakékoliv UPS a řízené přepínače sítí na jednotlivé okruhy při vyhodnocení stavu bateriového pole automaticky přepnou na generátor (v kutilských podmínkách to může být i stavební elektrocentrála s elektrickým startérem), který dodá energii bateriím. Stejně tak vrátí zpět na síť/sítě zpět napájení bateriového pole/záložních zdrojů. Je to mnohem efektivnější.

Carpe diem

CPU

  • *****
  • 908
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypnutí serveru na dvou UPS
« Odpověď #21 kdy: 18. 02. 2024, 08:40:05 »

Mluvíš o bleskojistkách, které mají chránit sít napr proti úderu blesku?  Ty jsou samozřejmě důležité, jenže to ti udělá elektrikář a tobě by měly stačit obyčejné přepěťovky.

Ale z provozního hlediska mi přijde důležitější správné zapojení fází L1, L2 a L3, aby nevznikal nesoulad v zatížení a nedocházelo k tomu, že L1 je plně zatížena a L3 trochu a L2 skoro vůbec, což vede k ošklivým úkazům jako jsou přetoky nebo napětí na pracovní "ne-nule". Takové věci pak řeší ty velké 3F upsky, které nemají skutečné 3F (moror na to asi neroztočíš), ale nevadí jim nestejná zátěž.

Buldr

  • ***
  • 146
    • Zobrazit profil
Re:Vypnutí serveru na dvou UPS
« Odpověď #22 kdy: 18. 02. 2024, 14:42:48 »
Reagoval jsem výhradně přepěťovou ochranu a proč přepěťová ochrana do zásuvky/UPS nestačí.

Přepěťová ochrana dimenzovaná na 200 kV (většina domů) a to podle současné normy ČSN 62305, protože starší norma ČSN 341390, která platila do 02/2009 byla prostě špatně a antény museli být spojené s jímací soustavou svodů. Bohužel docházelo k tomu, že při přímém úderu byl problém s odvedením proudu svody do uzemnění. Přechodový zemní odpor nikdy není nulový, v některých případech i stovky ohmů a vliv na tom má i složení půdy, hloubka, vodiče, … zkrátka těch proměnných je tam hodně. Dejme tomu, že máme dobré uložené, vodiče a přechodový odpor dosáhne 10 ohmů, neboť kolik desítek/stovek/… kA bleskové proudu schytáme, to neví nikdo na světe, ale aby se to dobře vysvětlovalo, řekněme 100 kA:

U = R x I = 10Ω x 100 000 A = 1 000 000 V
Přesné to není, nepočítám impedanční parametry jímacích vodičů, impulsní charakter, nulové napětí na jímací soustavě, což udělá mj. anténní soustava a následky Kirchoffova zákona, protože velká část „poteče“ špatnou vodivou cestou a vymlátí to vše co stojí v cestě a pojede to dal, až k transformátoru. Bleskosvod bude 10 mm FeZn, což nám dává 1.2 mohm/m, koaxiál 1 mm s Cu pláštěm 17 mohm/m, TV od antény 10 m, trafo máme od objektu 100 m … atd takže se dostaneme někam k bajočko 5.5 Ohmu. To znamená, že nějakých +/- 35 kA pojede správně do zemnění, zatímco 65 kA nám projede vnitřkem objektu až do vzdáleného uzemnění trafa. Bude-li jímací soustava ve špatném stavu, následky budou ještě horší. Ono je jedno, jestli projektuješ pro dům, panelák, nebo továrnu, pořád se to musí spočítat pro každý objekt.

Ehm no, to se v praxi neděje, protože rozložení fází se řeší už v základu projektu. Nechci to tu tazateli zaplácat informacemi o rozvodech, přepěťové ochraně, ale nabyl jsem dojmu, že UPS bere předřečník jako přepěťovou ochranu a trošku jsem to rozvedl. Zadavateli dotazu se omlouvám za OT.
Carpe diem