Vypadok linky na optike

Jose D

  • *****
  • 888
    • Zobrazit profil
Re:Vypadok linky na optike
« Odpověď #15 kdy: 13. 09. 2024, 09:45:34 »
Aj keby ti to kompenzovali, tak ma cenu riesit to pre nejakych 70-80 KC ?

no ty zaseknutější isp to donutí začít řešit nějaký plánování výpadků minimálně.


Re:Vypadok linky na optike
« Odpověď #16 kdy: 13. 09. 2024, 11:29:49 »
Tak těch 80kč může představovat podstatnou část  měsíčního zisku z daného zákazníka, a když to udělá třeba 1000 lidí... Nejdražší na tom asi je vůbec celá administrativa spojená s řešením stiuace, a to si v lepších firmách umí spočítat. Takový hromadný výpadek a řešení následků zaměstná zákaznickou podporu, která se pak nemůže věnovat nějakým individuálním záležitostem. Takže pak i zákaznici, neovlivnění hromadným výpadkem, můžou být nasraní z hodinového čekání na lince, kvůli zaseknutému modemu. Normálně by jim někdo během pěti minut řekl, ať modem restartují a byli by spokojeni, takhle jsou hodinu bez televize, a nedej bože aby se zrovna hrál nějaký zápas...

Proto občas, v lepších firmách, kompenzují zákazníky hromadně, nebo je alespoň hromadně informují o tom, co se děje, protože to nechtějí s hromadou nasraných lidí řešit individuálně.

Re:Vypadok linky na optike
« Odpověď #17 kdy: 13. 09. 2024, 12:11:13 »
Problem bol len v tom, ze po tychto vypadkoch som ziskal CGN adresy a tym padom som sa nevedel pripojit z vonka.

Telekom SK dava na pripojku CGN v dvoch pripadoch:
1. ked dojdu verejne IP addresy (realne toto este nenastalo)
2. ked ma infrastruktura nejaky problem a na pripojenie sa pouzije zalozny OLT ... napriklad primarny OLT je dole.

V oboch pripadoch tomu treba chvilu dat cas a potom restartovat pppoe sessnu. Dalsie pripojenie uz bude fungovat normalne.

btw: ja si platim staticku verejnu IPv4 (cena nie je nic strasne) a mam istotu, ze budem mat stale moznost sa pripojit (a nemusim sa natahovat s ddns,a lebo dacim podobnym)

Re:Vypadok linky na optike
« Odpověď #18 kdy: 14. 09. 2024, 09:18:07 »
Ano viem o tom. Staticka IP by bola urcite pre mna lepsia, neni ani moc draha (48€/rok), ale ak mas  doma nejake servery (vystavene do netu), nemas obavu s DDoS ? Ma telekom nejaku ochranu, prototi DDoS ?

Re:Vypadok linky na optike
« Odpověď #19 kdy: 18. 09. 2024, 13:39:44 »
nemas obavu s DDoS ? Ma telekom nejaku ochranu, prototi DDoS ?

Nemam a neviem :-) ... ja mam staticku IP priparne skrz IPSec. Sekundarne to mam na moznost sa pripojit domov, ked k niecomu potrebujem pristup. To mam zalimitovane na rozsahy Telekom / Orange optiky + DSL a Telekom / Orange / 4ka mobilne data. Cize by niekto zistil, ze moze nieco DoS-ovat, tak by musel sediet napr niekde na domacej optike od Telekomu ... Od kedy mam taky filter, tak mam pokoj od vsetkych tych scriptov, co skusaju hesla a rozne veci na kazdu vystavenu sluzbu.

Technicky, kebyze tam mam nieco verejne (web server napr), tak mi na to musi smerovat DNS. V tom pripade je to vlatne jedno ci mam dynamicku, alebo staticku IP. Ked by niekomu vadil moj web, tak po restarte routera najde moju novu IP v DNS a moze pokracovat ...