L2TP IPSec sa nepripojí cez konkrétnu sieť

L2TP IPSec sa nepripojí cez konkrétnu sieť
« kdy: 19. 12. 2023, 20:54:54 »
Mam kolegu, ktory ziada o pomoc.
Pripaja sa do prace cez L2TP IPSec (win 10, alebo 11, teraz neviem).
Od vsadial sa dokaze pripojit, len ked sa zapoji doma cez wifi, tak ho to nechce pripojit.
Osoba od ktorej ma internet tvrdi ze nic neblokuje.

Sorry , ale nemam skusenosti s L2TP a vo windowse uz vobec nie (neviem ani kde hladat log).
Viete mi poradit ?
« Poslední změna: 19. 12. 2023, 23:04:01 od Petr Krčmář »


modnar

Re:L2TP IPSec sa nepripoji cez konkretnu siet
« Odpověď #1 kdy: 19. 12. 2023, 21:31:38 »
Poradim, pokud se pripojuje do firemni VPN tak at to laskave konzultuje s firemni IT spravou. Ok?

Re:L2TP IPSec sa nepripoji cez konkretnu siet
« Odpověď #2 kdy: 19. 12. 2023, 21:42:36 »
Firma tvrdi, ze ked sa moze zapojit z roznych miest a vsade to funguje, tak problem bude u toho jeho providera.
Takze otazka je, ci to moze jeho provider nejak blokovat ?
Ale neviem preco byt to robil
« Poslední změna: 19. 12. 2023, 21:44:36 od darebacik »

M_D

  • ****
  • 335
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:L2TP IPSec sa nepripoji cez konkretnu siet
« Odpověď #3 kdy: 19. 12. 2023, 21:56:16 »
Problém může být v jeho domácím routeru. Typický stav je, že některé obsahují funkci, která se jmenuje třeba IPsec helper, IPsec passthru, ... Pohledat a vypnout. Její zapnutí L2TP/IPsec spíše ničí, než pomáhá.
Další možná věc je, zda je použit i NAT na straně serveru ve firmě, pokud by byl, tak je problém, pokud ty neveřejky na straně serveru kolidují s neveřejkami u něj doma. S tím se NAT-T ve woknech neumělo popasasovat.

Ale problém může být i v síti toho ISP, ale prvotně bych zkusil ten domácí router...
Zažil jsem třeba, že jsme řešili kolegu, všude fungovalo, jen ne u něj doma. Po nějakém pátrání jsme přišli na to, že měl jeho ISPík blbě nastavenou síť. Používal CGNAT, takže NAT na hlavní bráně, tam dělal reasemblaci paketů dohromady i kvůli stavovému firewallu. A měl nastaveno, že jeho MTU na WAN straně bylo 9000 bajtů, ale jeho upstream přijímal max klasické 1500 bajtů dlouhé pakety. Používali jsme IPsec, kde na IPsec vrstvě se používaly certifikáty, ty se do jednoho UDP paketu nevejdou, tak se UDP fragmentovalo, on to na své hlavní bráně složil zpět a poslal dál příliš dlouhé a jeho upstream už to nevzal, protože to bylo delší jak 1500. Pokud na IPsec vrstvě se ověřovalo pomocí sdíleného hesla, tak se problém neprojevoval, protože se IKEv1 komunikace vešla do těch 1500. :-)

Re:L2TP IPSec sa nepripojí cez konkrétnu sieť
« Odpověď #4 kdy: 20. 12. 2023, 09:06:57 »
Dakujem za odpoved.
Kolega ma doma dokonca 2 wifi routery a skusal sa pripojit z oboch, ale bez uspechu.
Obidva routery su tp-liky.
Jeden je TL WR841N a v casti security ma
Kód: [Vybrat]
PPTP Passthrough:    Disable
L2TP Passthrough:    Disable
IPSec Passthrough:    Disable
Dal som povolit vsetko (aj pptp) a skusime sa pripojit.

Druhy wifi router, cez ktory sa skusil pripojit je (myslim) TP link archer C6 a v casti NAT forwarding -> ALG ma okrem ineho povolene tiez
Kód: [Vybrat]
L2TP Passthrough: Enable 
IPSec Passthrough: Enable 

Tu skusime tieto funkcie zakazat a otestujeme pripojenie


Re:L2TP IPSec sa nepripojí cez konkrétnu sieť
« Odpověď #5 kdy: 20. 12. 2023, 16:25:58 »
Otestovane ! Po povoleni
Kód: [Vybrat]
PPTP Passthrough: Enable 
L2TP Passthrough: Enable 
IPSec Passthrough: Enable 
to funguje, vdaka

M_D

  • ****
  • 335
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:L2TP IPSec sa nepripojí cez konkrétnu sieť
« Odpověď #6 kdy: 21. 12. 2023, 10:46:12 »
Blahopřeji. Já tedy končil vždy u toho, že jsem to musel vypnout, aby to začalo fungovat. A měla by to ovlivňovat jen ta IPsec volba.

Re:L2TP IPSec sa nepripojí cez konkrétnu sieť
« Odpověď #7 kdy: 21. 12. 2023, 11:32:48 »
@M_D jste pane nenapravitelný srdcař. Já mám migrénu jenom když od Vás čtu popis jádra pudla v kostce. Především nechápu jak jste ISPka dotlačil, buď aby Vás nechal se kouknout, nebo aby si na to přišel sám (a ještě se přiznal) - musíte mít opravdu mocné kouzlo osobnosti :-) BTW takhle zdálky od kuchyňské linky mám pocit, že všechny NAT helpery pro IPsec jsou v principu rovnák na ohejbák.

M_D

  • ****
  • 335
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:L2TP IPSec sa nepripojí cez konkrétnu sieť
« Odpověď #8 kdy: 22. 12. 2023, 08:51:13 »
@F.R.: Vezmu odzadu. Dospěl jsme k názoru, že v některých routerech IPsec pass fakticky jen nastavuje firewall, zda daný protokol propouštět. Tam, kde hovoří o helperu asi je něco, co se snaží do toho protokolu hrabat, aby prošel přes NAT (např. u PPTP je to nutnost). V případě IPsec asi to mohlo pomoci, pokud strany neuměly NAT-T a používal se IPsec tunel s IKEv1. Když se používá IPsec transport (což je případ i L2TP/IPsec), tak to ten helper spíše rozbije a dneska už snad vše NAT-T umí.

Add ten vtípek s MTU - tak rychle jsem viděl, že pokud zkusí se spojit z domu, tak dojde na VPN bránu první krátký zdvořilostní IKEv1 paket-dva a dál ani ň. Klasický pokus s jeho routerem doma - odnesen jinam, připojen a ověřeno, že přes něj to prochází. Nafasoval i náš router domů, který byl ověřen, žádná změna. Reklamace u ISP - klasická odezva, nám vše funguje, nikdo si nestěžuje. Dobře, vyrobena ukázkový přístup na L2TP/IPSec a předán ISPíkovi, ať si to zkusí. Fatální chyba, v rámci zjednodušení jsem to udělal se sdíleným heslem na IPSec vrstvě, takže posměšný škleb ISPíka, že tohle funguje u něj v síti všude a i od kolegy doma, protože toto se do MTU1500 vejde. Náprava v konfiguraci s certikikáty na IPsec vrstvě, škleb ustal, nefunguje a absolutně netuší proč...
Tak nastoupil obyčejný ping příkaz a pokus, že od kolegy jde normálně pingnout všechny uzly v síti ISP až po první hop uplinku u carriera. Od firmy evidentně pingnout šel také předávácí uzel u carriera i hlavní bod ISP. Pokus opakotán, pingu nastaven 3000 bajtů pyaload a povolenou fragmentací... Od kolegy z domu ping šel až po hlávní bránu ISPíka, uplink už neodpovídal, z vnějšku ping na uplink šel, na bránu ISPíku už ne. Vyslovena hypotéza, že se mi to jeví, jak kdyby měli bordel v MTU na předávací lince. Nastupuje osobní kouzlo kolegy (uranové doly, servis stíhaček, profesionální potápěč, 200 kg živé váhy) a ISP to začal řešit, protože nabídka na společné potápění v nejbližším lomu se nedala odmítnout. :-)  Pak přiznal, jak to měl nastaveno.
Asi na to předtím nikdo nenarazil, protože fragmentaci se každý protokol snaží nějak vyhýbat, tak se to nemuselo hodně dlouho nikde projevit. Až na tom IKEv1, které to fragmentovat chce.
S tou fragmentací jsem měl srandu i jinde, ještě o pár let dříve. Také L2TP/IPSec přístup, zde jako koncový ADSL/router byl Draytek. Po něco pokusech zjištěna zrada spočívající v tom, že Draytek neuměl zpracovat fragmentované pakety, pokud přišly v opačném pořadí. A ten nadřazený DSLAM to tak fragmentoval. Zkrátka došel paket s plným MTU1500 a DSLAMu, do PPPoE šlo dostat méně (možná to tenkrát ještě bylo PPPoA nebo PPPoE/A), tak to prvně poslalo ten koncový fragment pár bajtů a pak začátek paketu a Draytek to zahodil. To byla také kouzelná chybička (řešeno tenkrát tak, že se MTU uměle už snížil na straně odesílajícícho serveru, aby to odcházelo fragmentovaná pod 1480 v správním pořadí už celou trasu)....