Ochranná fólie na dotykový notebook

Ochranná fólie na dotykový notebook
« kdy: 22. 04. 2024, 14:50:06 »
Chtěl bych si koupit dotykový notebook s aktivním stylusem. Prodejce nabízí za úplatu nainstalování ochranné fólie na display notebooku. K čemu ta fólie je (kromě prevence poškrábání) a nebude dělat problém pro funkčnost stylusu nebo třeba i doteku? Poradí někdo?

Jo a ještě poradí mi někdo stylus pro použití v Linuxu? Funguje to vůbec? A v kterém prostředí MATE, GNOME, KDE atd.?


Zopper

  • *****
  • 748
    • Zobrazit profil
Re:Ochranná fólie na dotykový notebook
« Odpověď #1 kdy: 22. 04. 2024, 15:11:51 »
Hlavně právě proti tomu poškrábání. :) Nemyslím, že by takhle nabízeli nějakou privacy fólii omezují úhel, při jakém jde číst displej, a vidět otlapkání na tom bude zhruba stejně. A bez osobních zkušenosti bych čekal, že to bude fungovat asi jako na mobilech. Citlivost to asi moc ovlivní, ale celkový zážitek záleží, jestli to bude nějaká měkká plastová věc, co bude otravovat, poškrabeš ji nehtem a za půl roku ji budeš měnit, nebo to je nějaký tvrdý materiál, který ani nepoznáš. Ale z názvu "fólie" to zní spíš na to první (jestli "ochranné sklo" vs "ochranná fólie" u mobilů má podobný význam).

Nemůžou ti ukázat nějaký notebook s a bez?

Re:Ochranná fólie na dotykový notebook
« Odpověď #2 kdy: 22. 04. 2024, 15:23:43 »
Prodejce píše o ochranné fólii a nikoliv ochranném sklu. Jinak notebook má display s ochranným sklem Corning Gorilla Glass a používá stylus Wacom.

Re:Ochranná fólie na dotykový notebook
« Odpověď #3 kdy: 22. 04. 2024, 15:56:13 »
GG je jedna věc, ale i to umí rupnout a dá se poškrábat, když ho otřeš nasucho. Navíc čím je displej větší, tím víc hrozí prasknutí kvůli prohnutí / vibracím při nárazu. A právě tam fólie dokáže trochu pomoct, protože vibrace ztlumí a při prohnutí převezme část mechanického napětí. A taky není fólie jako fólie. Tenká lesklá, jakoby vinylová, se chová jinak než tvrdá s matným povrchem (Belkin míval naprosto luxusní pro iPady), která potlačuje vznik otisků a hlavně odlesků. Kromě toho ti správná fólie může změnit odpor stylusu tak, že ti bude vyhovovat víc než přímo na skle. Existují fólie, na kterých se stalus pocitově chová jako tužka na papíře, což je mnohem příjemnější a líp se pak píše.
Akorát výběr je docela věda a ne každá fólie vyhovuje každému. Za pár stovek bych se nebál jí dát šanci, akorát pokud ti nesedne a budeš ji strhávat, tak speciálně u měkké přilnavé to nesmíš dělat kolmo k rovině displeje, protože bys ho mohl zlomit.

Re:Ochranná fólie na dotykový notebook
« Odpověď #4 kdy: 22. 04. 2024, 17:18:45 »
Pokud jde o funkčnost stylusu, fólie zvyšuje paralaxní chybu (kvůli vzdálenosti mezi digitizérem a hrotem stylusu se při pohledu pod úhlem jeví kurzor jinde, než vidíte hrot stylusu).

Na druhou stranu souhlasím, že fólie může výrazně zvýšit komfort psaní, stylus na hladkém skle může být hodně nepříjemný a obtížně ovladatelný.

Pokud je antireflexní, ovlivní to sytost barev a v některých situacích jsou odlesky na antireflexu horší než na skle - například pokud máte za sebou bodový zdroj světla, tak na skle vidíte jen ty body, ale na antireflexu se rozptýlí po větší ploše.

Taky je třeba brát ohled na tloušťku, pokud bude moc tlustá, může bránit pantům v úplném zavření, pouštět do klávesnice více prachu atp. Většina (bohužel i velmi drahých) notebooků prostě má problém s otisky klávesnice na displeji. Přidáním vrstvy měkkého materiálu mezi klávesnici a displej se to výrazně zhorší.

Co se týče pevnosti fólie, jestli ta fólie má být něco podobného, jak v každém Datartu řežou z role na počkání na míru zařízení na řezacím plotru, tak od toho doporučuji dát ruce pryč. Je to šíleně měkké, od nehtů a stylusu by tam zůstávaly rýhy a opticky je to katastrofa.



Re:Ochranná fólie na dotykový notebook
« Odpověď #5 kdy: 22. 04. 2024, 18:02:22 »
Se stylusem sám zkušenosti nemám, ale s dotykačkama pod linuxem jo. V linuxu je skvělá podpora pro dotyková zařízení. Mám externí dotykovou obrazovku na testování a je to ok, funguje to skvěle.
 Neteř používá zase pod linuxem (Kubuntu) wacom tablet s nějakým stylusem a pochvaluje si to. Instalace ani nebyla složitá (když to zvládla sama), vše fachalo napoprvé.
 Jinak jestli ta dotykačka bude hlavně kvůli kreslení, tak bych doporučil koupit folii imitaci papíru. Sám používám na IPADu levnou (asi 250) z číny a fachá skvěle. Když se to dobře nalepí ani není poznat, že tam něco je, reakce apple tužky hodně dobrá, ani nevidím rozdíl, jestli kreslím na papír nebo na Iplacce. Jediná nevýhoda je, že to "žere hrot" jabko tužky, ale to se dalo čekat. Jinak mi přijde, že i ta "alá papír folie" trochu ochrání display před ošmatáním, nebo škrábancema...

Re:Ochranná fólie na dotykový notebook
« Odpověď #6 kdy: 24. 04. 2024, 14:03:34 »
Měl jsem na škole Thinkpad x220i tablet a koupil jsem na to fólii z ebay za pár korun. Fungovalo to naprosto v pohodě - ten aktivní stylus má dosah několik mm nad displej. Po 3letech jsem dal novou (byla poškrábaná hlavně od klávesnice v zavřeném stavu), po skočení školy (a tudíž aktivního používání) letech jsem už dal fólii pryč úplně a notebook doteď dělá přehrávač videa pro děcka....
Obecně jsem se už na nějaký fólie atd vykašlal úplně (i na mobilu). Člověku je po několika letech krásný nepoškrábaný displej jaksi k ničemu, když je ten mobil na vyhození z jiných hledisek...