Stále uvažujem, ako nahradiť tie PLC niečim slobodným. Skúšali sme PLC na báze arduín (napr. Industruino), čo bolo funkčné riešenie i vo veľmi zarušených prevádzkach (a súčasne veľmi vlhko a teplo). Ale tam je ponuka výrobkov obmedzená.
A co přesně vám má ten přechod na svobodné řídící systémy přinést?
Krátká verze: Nedává to smysl.
Dlouhé verze:
PLCčka se evolučně vyvíjela skoro 50 let a i když mají mnoho jednotlivých vad a nectností, tak celkovou koncepcí jsou přesně tam, kde je výrobní průmysl chce mít.
PLC totiž znamená vertikální integraci. Je to HW od začátku navržený do podmínek průmyslového provozu. Je to firmware s operačním systémem odladěným pro potřeby úloh řešených v reálném čase. Jsou to programovací jazyky vycházející z normy IEC/EN 61131-3, kde je (za určitých podmínek řekněme) dělat malé změny v jedné části programu, které nerozbijí jiné části programu. A je to fungující (tzn. opravdu fungující) komunikace jak mezi jednotlivými moduly toho PLC, tak i navenek.
A celé tohle do sebe vzájemně zapadá, protože to bylo celé tak navrženo, aby to fungovalo dohromady. A celé je to dlouhodobě odladěno. Koncepčně je to odlazováno desetiletí a konkrétní firmwary jsou odlazovány roky.
Fakt se zamysli, čím chceš tomuto konkurovat. PLCčka jsou fakt krutě drahá, takže se logicky nabízí cena, jenže... jenže tady to funguje tak, že je celkem hodně malých výrobců PLC, kteří jsou výrazně levnější než ti velcí a drazí a... a stejně se na trhu moc neprosazují a ti velcí a drazí si drží většinu trhu.
Výrobní průmysl CHCE drahé PLC, protože prostě fungují a fungují velmi spolehlivě. A také proto aby s tím dokázal sám pracovat. Aby u 15 let staré mašiny dokázal objednat náhradní moduly řídícího systému, který se už 5 - 10 let nevyrábí a sám si to vyměnil a sám si tam udělal drobnou (anebo i velkou) úpravu v programu i když firma, co dodávala elektriku a řízení té 15 let staré mašiny (tedy tvoje firma) už dávno neexistuje.
Výrobnímu průmyslu vůbec nevadí, že používá něco nesvobodného. To, že to drží pevně v ruce ten jeden výrobce je právě zdrojem toho, že to dohromady skvěle funguje.
Pokud bys na PLCčka nasazoval nějaký svobodně vyvíjený firmware, tak bys musel zavést (dnes neexistující) profesi PLC administrátora, který ti bude hlídat na kterém PLC máš FW jaké verze a řešit, co se s tím dá a nedá dělat. A bude zjišťovat, že FW verze XYZ na HW verze XYX nebude nikdy fungovat dobře, dokud je neohne tenhle zdroják, ale to FW vývojový tým nikdy neudělá, protože to je chyba to HW a oni si nebudou čistou koncepci prasit takto hnusným patchem. No něco s tím udělají, ale později. Takže milý admin si bude muset napsat patch sám a nějakou dobu ho sám udržovat. A pak trávit spoustu času tím, že bude analyzovat, jestli se dá ta jeho patchnutá verze FW upgradnout na novou velkou vanilla verzi, kde už je ta chyba opravena jinak. V linuxovém světě to tak funguje a dává to smysl, ale v PLC světě vůbec.
Respektive ono to smysl dává. Ale dává to smysl pro firmu, hledá řídící systém pro průmyslového robota, kterých bude vyrábět stovky tisíc kusů. Dává to smysl pro firmu, která hledá řídící systém pro stíhačku, které se sice vyrobí jenom pár stovek kusů, ale jedna bude stát desítky milionů dolarů. Takové firmy potom vlastně mají vlastní řídící systém, do kterého samozřejmě dávají kousky puzzle odjinud (např. RTOS), ale ten celkový objem zakázky jim zaplatí ty roky ladění, že jim všechno navzájem do sebe zapadne.
Je pravda, že velmi levné mikrokontroléry posledních let částečně nabouraly ten PLC monolit a spousta drobností se dneska dělá třeba právě na RPi. Nicméně zatím to vidím jenom jako sběrače dat právě pro to PLC, které je pořád králem toho řídícího systému a které tam zákazník pořád požaduje a které pořád dává skvělý smysl jako způsob, jak předávat ta data do vyšších vrstev řízení.
Osobně očekávám, že vývoj půjde právě tím směrem, že budou vznikat MCU jejichž HW specifikace ohledně tepla, vlhkosti, rušení, vibrací atd. se přiblíží PLCčkům. Ale jak na to budou reagovat koneční zákazníci (tedy výrobní firmy), to si odhadovat netroufám.
Je potřeba si uvědomit, že zákazník má stroj/linku jako celek. A nejdražší je železo. Ne hardware, ale opravdové železo. Elektrika tvoří většinou jenom malou část ceny stroje. A řídící systém tvoří jenom malou část ceny elektriky (to jsou hlavně motory a tlusté kabely k těm motorům). A jeden výpadek kvůli internímu problému v řídícím systému stroje stojí zákazníka většinou více, než rozdíl mezi tím nejdražším PLCčkem a tím nejlevnějším samo-domo bastlem.