Aktuálně jsem v kvintě (ekvivalent 1. ročníku SŠ) na gymplu, zajímám se o IT. Aktuálně jsem poslední dobou dával dohromady svůj PC, domácí síť, PC v rodině a tak. Pročítám různá fóra, ale vidím že se nic moc nového nedozvídám. Mám přehled jakýsi všeobecný přehled hodně malé základy programování, fyzika matika v pohodě, ale prostě moc nevím jak dál, škola je mi v tomhle nepomůže, naše informatika je práce s MS office, jediná užitečná věc, co jsem se tu naučil je psát všemi deseti . Dopuručili byste mi nějaké knížky, arduino nebo třeba úplně něco jiného? Problém je, že i nevím do čeho konkrétně bych chtěl v budoucnu jít - možná IT consultant, ale fakt nemám jasno.
S konzultantem počkej až ti bude tak třicet a budeš mít něco za sebou – konzultant pracuje samostatně, musí mít hodně zkušeností a rozhled (tedy pokud to nemá být švindl typu, kdy jedna firma nasadí do druhé firmy nejméně potřebného zaměstnance a fakturuje za něj těžké peníze do doby, než se ukáže, že je ten člověk k ničemu).
Takže si vyber, jestli chceš být spíš správce systému nebo programátor. A podle toho si rozšiřuj znalosti:
a) správa GNU/Linuxu (nejčastější distribuce – měl bys mít nějaké základy .rpm i .deb světa), sítě (TCP, IP, VLAN, ethernet, WiFi, DNS, NTP…), webové servery (Apache, Nginx), Poštovní servery (Postfix, Dovecot), OpenLDAP, NFS, Samba, databáze (PostgreSQL, MariaDB…), verzovací systémy (Mercurial, Git, Subversion – správa serveru), virtualizace (KVM, Xen, LXC, Docker…),
continuous integration (CI – Jenkins) atd.
b) programování – obecná teorie, algoritmizace, základy, SW inženýrství + nějaký hlavní jazyk (Java, C, C++, Python, PHP…) + takové ty všudypřítomné věci (
SQL, XML, XPath,
XSLT, WSDL, regulární výrazy) + verzovací systémy a CI z pohledu programátora + nějaké to skriptování (Bash, find, xargs, grep, sed… klasické unixové příkazy) + základy OS a sítí.
V obou případech je fajn mít přesah do té druhé skupiny. Až budeš mít nějaké základy z výše uvedeného, tak budeš moci dělat reálnou práci (a ne jen mlít pantem) a nějaká firma tě zaměstná a následně tam nasbíráš další znalosti a zkušenosti. Pokud nejsi v nějaké vyložené nouzi, tak bych doporučoval po SŠ pracovat maximálně na půl úvazku a jít na vysokou. Během SŠ leda nějaké brigády přes léto nebo práci po večerech a o víkendech (to spíš leda přes známé, protože nikdo cizí nebude chtít čekat, jestli práci dokončíš včas nebo se na to vyflákneš a půjdeš chlastat).
Kromě programování a administrace taky můžeš testovat – pokud budeš tester „klikač“, tak nic moc nepotřebuješ, je to spíš o pečlivosti a o povaze; pokud budeš tester, který píše automatické testy, tak to má zase blíž k programování – můžeš to dělat jako začínající programátor.
Velká výhoda je
svobodný software – můžeš si číst zdrojáky a všechno je veřejné (verzovací systém, správa chyb/požadavků, e-mailová komunikace, vydávání nových verzí), je to jako kdybys byl zaměstnaný ve vývojářské firmě a nechali tě do všeho nahlédnout. Pro začátek můžeš přispět testováním, hlášením chyb, překlady SW a dokumentace do češtiny… zkus si nějaký program stáhnout a zkompilovat ze zdrojáků, časem pak
opravit nějakou chybu nebo dopsat novou funkcionalitu.
P.S. a jestli jsi z Prahy nebo Brna, tak přijď někdy na sraz
OpenAltu (jsou jednou měsíčně). Další místa, kde se můžeš něco naučit:
vpsFree,
czFree.Net,
Brmlab.