IT firma pro starší programátory

Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #15 kdy: 20. 06. 2023, 21:09:43 »
lxlx: tak je to ale bohuzial vo vsetkom. poslednych par rokov robim v C#, inak som uz vyskusal asi vsetko, a kedze ma bavi elektro, tak aj C a asm pre 8bity.
A vidim ten priepastny rozdiel v mysleni mna, ktory zacal s pocitacmi koncom 90tych rokov a teda viem, ako to funguje "tam dole" a tymi, ktori skoncili prave VS.
Nastastie u nas funguje take vzajomne doplnanie, oni vedia, ako to urobit modernymi nastrojmi, a tak, aby ten kod splnal nejake kriteria, a bol dobre citatelny, a ja zase rokmi praxe viem, ako to ma fungovat a na co si davat pozor. Cize vo vysledku, ja "ohundrem" ich prvotny navrh lebo mam kopec otazok typu: co ak... a pozor na..., potom dospejeme k nejakemu vyvojovemu diagramu, kde uz su vychytane zakladne problemy a aj take tie predpripravy co ak budu chciet pridat do toho systemu to a to (rokmi praxe uz viem odhadnut co tam casom budu chciet pridat), a oni nabuchani teoriou a najnovsimi znalostami to zbuchaju.
A tu prichadza ten rozdiel. Napr. websocket - ja si to riesim pekne manualne, cez socket - http hlavicky atd. Oni si stiahnu hotovy balik, o ktorom ani netusia co robi a vybavene.
Sice je to pomalsie, a chce to viac pamate a v pripade problemov to nemas ako debugovat, ale je to naprogramovane rychlo.


Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #16 kdy: 20. 06. 2023, 21:16:26 »
uz jsem skoro 50 lety a kdyz jsem hledal flek, tak k pohovoru prisel mlady kolega, ze takovou starou hruzu uz nechce delat
Ja mam o 10 menej, ale mam kolegov, ktori uz su na dochodku a robia uz len maintenance jedneho projektu, aj to iba preto, lebo tu odpracovali dost vela rokov a firma je fajn.
A v minulom zamestnani prave u mna koncili vsetky "srac..y", pri ktorych kazdy bol najskor hrdina, ze on urobi refaktor a ked uvidel kod, tak to zavrel a viac neotvoril.
Pre mna je to vyzva, riesit nieco, co nikto nechce a analyzovat co to ma vlastne robit. Hlavne, tie stare veci boli programovane dost priamociaro, ziadne frameworky, kniznice... len cisty pristup a sialene algoritmy :)

jjrsk

  • ****
  • 462
    • Zobrazit profil
Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #17 kdy: 21. 06. 2023, 08:56:00 »
Ja vam vstoupim do vasich kruhu ju? Velice casto jsem v pozici zastupce zakaznika, ktery si neco nechava psat. A muzu vam rict, ze po letitych zkusenostech v okamzeni, kdyt dodavatel vysle nejakeho progresivniho mladika, zvedam telefon a ptam se, jestli maji nekoho, kdo tomu i rozumi. To jedno promile pravdepodobnosti, ze ten mladoch bude svepravnej je prevazne ztrata casu.

Zkusenosti jsou takove, ze vysledek jednak nefunguje, druhak obsahuje hromady naprosto zbytecnych veci, casto jako bonus s nekompatabilni licenci. Doticni se pochopitelne vlastne vzdy strasne divi, jak sem na to prisel, kdyz nemam zdrojak ... tudiz ani netusi, jak funguji nastroje ktere pouzivaji ...

A zhorsuje se to. Treba u webovych technologii je to uz doslova katastrofa. "Coze, on si zakaznik neco objednal, zaplatil a vy to nemate v systemu? A co my s tim?" (dodavatel eshopu).

Jeden z dodavatelu mi v lonskem roce poslal ... preucenyho skladnika ... (prubeh jeho cinnosti tomu presne odpovidal, nakonec byl dodavatel poslan kam nalezi).

alex6bbc

  • *****
  • 1 624
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #18 kdy: 21. 06. 2023, 09:02:14 »
mi se libila myslenka o jakekoliv tymove pracovni cinnosti.

"bez mladych je to tragedie, bez starych je to komedie."

Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #19 kdy: 21. 06. 2023, 11:20:16 »
"bez mladych je to tragedie, bez starych je to komedie."

souhlasim, na pohovorech se ptam i na vekovy rozpeti tymu... odpovidaji casto ze nemusim se bat, samy relativne mladosi :-) jenze ja naopak hledam aspon 40+, lip treba 50... zazil jsem ze prisel starsi kolega do tymu... rozdil - nebe a dudy. Za nicim se uz nezene, zkusenostma ostatni ale strcil do kapsy. Ve stavajici praci stejna zkusenost, tentokrat sefovi je okolo 50, a nevim opet zda je to vekem nebo osobnosti, ale nemenil bych. Rozhodne uz nechci 35 letyho sefa, kterej je jeste plnej testosteronu a je do veci moc hrrr, a na meetingach na kolegy bude zvysovat hlas


Svatopluk Vít

  • *
  • 25
  • Ajťák, táta a manžel
    • Zobrazit profil
    • Různé info
    • E-mail
Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #20 kdy: 21. 06. 2023, 12:51:05 »

Vyhody starsej generacie:

1) no bullshit pristup
2) stabilita a mensia fluktuacia
3) osvedcene postupy a pracovne metody
4) zdravsi pristup k pracovnemu procesu, menej prescasov atd

Ja sa este povazujem v IT za mladsieho, no aj tak jasne vidim, ze v buducnosti, ak v IT budem pokracovat, by nebolo odveci obklopit sa starsimi ludmi pretoze to je omnoho prijemnejsia skusenost. Predstavte si ze sa da dokopy 5 C alebo Java programatorov co to poznaju od Java 1.1, to su take hlavy, ze co sa tyka prace a projektu tak nakodia uplne vsetko jak pani.

Problemom je, ze si velmi neviem predstavit, ako hladat prave tychto ludi, pretoze nemozem vyvesit inzerat, ze hladam programatorov od 45+. To je diskriminacia, nie? Ako cielene zamestnat starych?

Diskriminace to je a IMO zbytecna. Ty hledas urcite kvality a ten vek podle me neni ani zaruka a ani prekazka. Zkus definovat ten inzerat nebo zadani pro agenturu podle vlastnosti a ne veku. Vyfiltruj si pak zivotopisy a zbytek poznas na pohovoru. Podle me 35lety tata od rodiny muze Tvoje predstavy s prehledem naplnit taky.


Pokud napíšu inzerát "pro všechny", tak se starší prostě hlásit nebudou. Právě z výše uvedených důvodů - to je IT firma pro mladé, proč bych plýtval časem.

Mám reálnou zkušenost - pracuju v IT skoro 30 let (28). A spousta firem měla představu, že chce Juniora a řekli mi na férovku, že by mne nezaplatili. Pak bylo několik firem, kde jsem prošel do nějakých kol i výše, ale odpovědí bylo, že se našel jiný vhodnější kandidát. Přitom na pohovoru bylo vše Ok a byli nadšení.
A pak tady byla firma, která přišla s tím, že má jednu pozici jak ve variantě pro Juniora s místem výkonu jinde než Senior, sedící na centrále a mimo svůj tým. A tam byla vyloženě podmínka, že Senior bude mimo tým na centrále, umí být samostatný a necheceme mu věnovat tuny času se zaučováním. Hledáme zkušenost.