Jaké online kurzy se vyplatí absolvovat?

Re:Jaké online kurzy se vyplatí absolvovat?
« Odpověď #15 kdy: 01. 05. 2024, 11:08:14 »
Já bych začal u té kreativity - myslím, že není problém samotná kreativita, ale vymyslet si zadání pro svůj projekt. Pokud jste to ještě nikdy nedělal, je to stejné, jako když běžnému člověku dáte namalovat obrázek - zasekne se na tom, že neví, co vůbec namalovat. Když řeknete - namaluj kytku, tak alespoň něco vznikne.

Ideální je začít buď něčím, co člověka jinak baví (nesouvisejíc s IT) a nějaký prográmek by to vylepšil, nebo platformou, která člověku dá zadání. Doporučil bych třeba https://www.codewars.com/ - je možné vybrat si jazyk, úlohy jsou krátké (ze začátku) a jejich složitost je určená "výkonem" v předešlých zadáních... pokud tohle zaujme, tak je na dobré cestě vybrat si třeba nějaký open source projekt a zapojit se do něj.

Diky, pozriem sa blizsie na ten codewars, podla popisu by mi to mohlo moct s tymi zadaniami, tak aspon uvidim...


Re:Jaké online kurzy se vyplatí absolvovat?
« Odpověď #16 kdy: 01. 05. 2024, 12:07:27 »
Bolo tu uz spomenute, ze vsetko co robis si zautomatizuj. Cize pouzijes terminal a napises si nejake skripty. Tiez tu bolo spomenute, ze nepotrebujes vediet programovat, ale potrebujes vediet co ma ten program robit a ako to ma robit.
Ja som sa tiez snazil zacat programovat a nikdy mi to nejak neslo.
Kazdy programator radil, ze nepouzivaj nejake  visual studia, codeblocky a pod. frameworky, ale otvor si notepad a pis rovno kod.
ja som si otvoril geany a snazil som sa. Lenze tam zabudnes :, inde ; potom } atd ... a nikdy ti nic nefunguje.

Staci sa zaregistrovat na chatgpt a pekne postupne mu pises co si zelas. Najprv sprav to, potom ono, potom este tamto atd ... AI mi napisala jednoduche skripty
Potom som to pekne pospajal (ako mnoho copy & paste vyvojarov) a cuduj sa svete program funguje.

mikrom

  • ****
  • 357
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake online kurzy sa oplati absolvovat?
« Odpověď #17 kdy: 01. 05. 2024, 12:24:02 »
...
ked som pozeral nejake tutorialy, tak sa tocili okolo toho, ze znazornovali jednoduche veci ako je pocitanie prikladov, printovanie textu na zaklade urcitych podmienok atd... a to by zvladol samozrejme aj de*il len so zakladnym, trochu technickym myslenim
...
.. ked uz tieto veci zvladas mozes pokracovat s niecim inym co sa ti hodi aj v praci.
Ja napr. vzdy zacinam skumat nejaky novy jazyk tak, ze si robim priklady, ktore ma zaujimaju: ako citat/pisat z/do suboru, praca s datovymi typmi (pole, listy, hashe), ako sa pracuje s regularnymi vyrazmi, ako zavolam nejaky systemovy prikaz a spracujem jeho vystup, praca s databazami, JSON, XML, ... atd.

alex6bbc

  • *****
  • 1 615
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké online kurzy se vyplatí absolvovat?
« Odpověď #18 kdy: 01. 05. 2024, 13:31:07 »
visual studio a podobne nastroje mu muzou s wizardem pomoct vytvorit projekt. vsecko se muze naucit, gui i command lajnu.

Re:Jaké online kurzy se vyplatí absolvovat?
« Odpověď #19 kdy: 01. 05. 2024, 18:29:51 »
Bolo tu uz spomenute, ze vsetko co robis si zautomatizuj. Cize pouzijes terminal a napises si nejake skripty. Tiez tu bolo spomenute, ze nepotrebujes vediet programovat, ale potrebujes vediet co ma ten program robit a ako to ma robit.
Ja som sa tiez snazil zacat programovat a nikdy mi to nejak neslo.
Kazdy programator radil, ze nepouzivaj nejake  visual studia, codeblocky a pod. frameworky, ale otvor si notepad a pis rovno kod.
ja som si otvoril geany a snazil som sa. Lenze tam zabudnes :, inde ; potom } atd ... a nikdy ti nic nefunguje.

Staci sa zaregistrovat na chatgpt a pekne postupne mu pises co si zelas. Najprv sprav to, potom ono, potom este tamto atd ... AI mi napisala jednoduche skripty
Potom som to pekne pospajal (ako mnoho copy & paste vyvojarov) a cuduj sa svete program funguje.

Chatgpt som zatial vyskusal len raz, prostrednictvom 3rd party webu (nechcelo sa mi registrovat na ofiko web). Potreboval som vytvorit relativne jednoduchy excel subor. ChatGPT na to vygeneroval python kod, ale nefungoval, vzdy konzola hlasila probrom s riadkom "X" a to aj, ked to ChatGPT "opravil" viackrat.


Mudvy

Re:Jaké online kurzy se vyplatí absolvovat?
« Odpověď #20 kdy: 01. 05. 2024, 19:37:32 »
Doporučil bych promyslet si oblast, která je vám blízká. Rozhlédnout se kolem sebe a zjistit kde by se mohly moje záliby spojovat. Programování + něco.

Třeba vás baví vařit, spravovat auta, pěstovak květiny, nebo cestování. Na jakoukoliv aktivitu lze vytvořit aplikaci / program, který bude spravovat informace.

Primárně si musíte najít cestu, která vám bude dávat smysl. Pak už je to jednoduchý. Řeknete si, to by bylo fajn kdyby to fungovalo na telefonu -> mám telefon typ ten a ten -> na něj se dá vyvíjet v tom a tom -> a tím se postupně dostanete k tomu co a jak programovat a co k tomu budete muset znát.

Já jsem se učil programovat v 26 od 0. Něco jsem znal ze střední a vejšky jako pascal, html, javascript a pod. ale to všechno byly znalosti typu vím že existuje fotosintéza. Praktický využití 0.

Změnilo se to ve chvíly kdy jsem si ve své práci chtěl pomoct nějakou super snadnou automatizací. Tak jsem hledal čím toho docílím, a našel jsem ide i jazyk. Pak jsem něco nasmolil do jedné metody za pár dní a hle, ono to udělalo tu práci.

Není důležitý jazyk, není důležité ani ide, ani platforma, ani operační systém. Je důležité v hlavě si představit proces, toho se držet a hledat a hledat jak to podle mé myšlenky vytvořit.

Když to bude něco banálního, už to určitě někdo řešil před váma a při troše štěstí zanechal na internetu stopu. Pokud ne, tak si pročíst dokumentace využít ai, případně fóra.

Musíte umět hledat informace, musíte mít trpělivost, musí vás to především bavit.

Kurzy hledám ve chvíli kdy vím co chci a co se potřebuju naučit.

Odhadem to berte tak že po roce co budete 8 hodin sedět u vývoje, z vás bude juniorní vývojář. A to 70% času za ten rok strávíte hledáním, zjišťováním a učením.

Programátor musí umět myslet několik tahů dopředu, umí vyhodnocovat okolní vlivy, umí vidět do budoucnosti :). Psaní kódu je jen vyjádření stavu v mé hlavě. Pokud tam nic takového nemám, tak se to budete učit těžko.

Troufnul bych si říct, že programátorem se prostě narodíte.

Re:Jaké online kurzy se vyplatí absolvovat?
« Odpověď #21 kdy: 01. 05. 2024, 21:09:30 »
Není důležitý jazyk, není důležité ani ide, ani platforma, ani operační systém. Je důležité v hlavě si představit proces, toho se držet a hledat a hledat jak to podle mé myšlenky vytvořit.

Toto je veľmi dobre rozpísané v https://htdp.org/

Je to kniha How to Design Programs, druhé vydanie, je to síce o inom prístupe k programovaniu ako ten, ktorý si človek bežne pod programovaním predstaví, ale aplikácií tohto prístupu je stále viac a opačným smerom vývoj vzhľadom architektúru moderných počítačov podľa mňa nikdy nepôjde. Navyše jazyky ako také sa celkovo zbližujú, takže tieto techniky sa dajú použiť aj v "klasických jazykoch" a dokonca je to odporúčané.

V každom prípade odporúčam prečítať si aspoň úvod.

Re:Jaké online kurzy se vyplatí absolvovat?
« Odpověď #22 kdy: 01. 05. 2024, 22:33:40 »
Bolo tu uz spomenute, ze vsetko co robis si zautomatizuj. Cize pouzijes terminal a napises si nejake skripty. Tiez tu bolo spomenute, ze nepotrebujes vediet programovat, ale potrebujes vediet co ma ten program robit a ako to ma robit.
Ja som sa tiez snazil zacat programovat a nikdy mi to nejak neslo.
Kazdy programator radil, ze nepouzivaj nejake  visual studia, codeblocky a pod. frameworky, ale otvor si notepad a pis rovno kod.
ja som si otvoril geany a snazil som sa. Lenze tam zabudnes :, inde ; potom } atd ... a nikdy ti nic nefunguje.

Staci sa zaregistrovat na chatgpt a pekne postupne mu pises co si zelas. Najprv sprav to, potom ono, potom este tamto atd ... AI mi napisala jednoduche skripty
Potom som to pekne pospajal (ako mnoho copy & paste vyvojarov) a cuduj sa svete program funguje.

Chatgpt som zatial vyskusal len raz, prostrednictvom 3rd party webu (nechcelo sa mi registrovat na ofiko web). Potreboval som vytvorit relativne jednoduchy excel subor. ChatGPT na to vygeneroval python kod, ale nefungoval, vzdy konzola hlasila probrom s riadkom "X" a to aj, ked to ChatGPT "opravil" viackrat.
Ja som registrovany, ale pouzivam len tu free verziu. Um mna sa jednalo o jednoduche shell skripty typu:
1. vyhladaj v log subore v piatom stlpcy hodnotu v ktorej bude 0xD v kazdom riadku.
2. Vytvor novy subor a vsetky hodnoty z predchadzajucej ulohy uloz do 10 riadkov a oddel ich ";"
3. z hodnot vyssich ako 0xDC sprav sucet a prekonvertuj do dec
4. atd ...

Ak nieco nefungovalo, tak som polozil dotaz inak ...

Re:Jaké online kurzy se vyplatí absolvovat?
« Odpověď #23 kdy: 01. 05. 2024, 22:40:29 »
A vies mi povedat (kludne mozes napisat PM / SS) aky program si takto vytvoril / aky je jeho prakticky ucel?
Dakujem.

Re:Jaké online kurzy se vyplatí absolvovat?
« Odpověď #24 kdy: 02. 05. 2024, 20:32:20 »
Mozem, ale je okolo toho dost pokecu