Kurz grafiky - pomoc

Kurz grafiky - pomoc
« kdy: 17. 07. 2023, 12:12:46 »
Ahoj, prosím... chci se učit grafiku v canve.. postačí mi kurz? Pokud se v tom někdo vyzná, budu rád za odpověď.
« Poslední změna: 17. 08. 2023, 12:17:33 od Petr Krčmář »


Karmelos

  • *****
  • 1 043
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kurz grafiky - pomoc
« Odpověď #1 kdy: 17. 07. 2023, 12:30:14 »
Tak určitě, za necelé dvě hodiny budete skvělým grafikem a ta cena 1850,- je taky fakt směšná.
Si myslim, že když to uvedete pak v životopisu,  budete si moct říct i o 10 k měsíčně víc.

/konec ironie

Ne, za dvě hodiny se grafikem nestanete. Nanejvýš budete umět dávat dohromady, podle mého názoru, hnůj současného webu, kdy na několika obrazovkách najdete jen několik řádků použitelných informací (viz stránky Canva).

Pokud o to máte zájem , nainstalujte si to a zkuste si to sám. Vytvořte si svůj projekt a na tom se naučíte víc než  z toho kurzu. Můj názor. 
Gréta je nejlepší.

Re: Kurz grafiky - pomoc
« Odpověď #2 kdy: 17. 07. 2023, 14:42:51 »
Já rád naopak přidám odpověď, která není uštěpačná. Moje žena si nemůže vynachválit výtvarné kurzy na domestika.org . Mají tam i nějaké právě na tu Canvu. https://www.domestika.org/en/courses/search/canva

Shodou okolností jsme na toto téma nedávno vedli debatu. Prý ji internetové kurzy dali víc, než čtyři roky studia na výtvarné škole.
Poznatek číslo 2. Štve jí, když jí někdo řekne, že má na kreslení talent. Talentu je tam prý málo. Větší vliv prý mají stovky až tisíce hodin, které už různým malováním, kreslením, vyráběním strávila.

L..

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kurz grafiky - pomoc
« Odpověď #3 kdy: 17. 07. 2023, 16:01:00 »
Takový kurs bude přinejlepším lehkým úvodem, za ty peníze dost předraženým. Pokud se budeš chtít dopracovat k nějakým výsledkům, potřebuješ hodně praxe. Tady nevím, nakolik máš grafické zkušenosti z jiných prostředí (fyzických i digitálních). Nejefektivnější by to bylo, pokud jsi dobrý grafik a jen chceš zjistit, "jak to udělat v Canvě", ale i tak bude poměr cena výkon podle mě dost nepříznivý.

Poznatek číslo 2. Štve jí, když jí někdo řekne, že má na kreslení talent. Talentu je tam prý málo. Větší vliv prý mají stovky až tisíce hodin, které už různým malováním, kreslením, vyráběním strávila.

Ano a ne. Je to (z velké části) řemeslo. Takže to chce praxi a zase praxi, aby člověk dostal zručnost. Ale i talent je důležitý. Podle mých zkušeností z různých oborů je účení se něčeho zhruba S-křivka. Na začátku chvíli trvá, než se do toho člověk dostane, aby vůbec něco vyplodil (zaleží na počátečních / přenositelných zkušenostech). Pak to jde nahoru docela rychle ale následně zaúřaduje zákon klesajícího mezního užitku a zlepšování jde pomaleji a pomaleji.

Talent rozhoduje o tom, na jaké úrovni ("jak vysoko") člověk při učení začne, respektive jak rychle mu to ze začátku půjde. Ale pak nastoupí zákon klesajícího mezního užitku. Tak talent nepřímo určuje, jak vysoko se člověk může dostat.

Kdybych to měl přirovnat k něčemu z programování, tak je to jako rozdíl mezi člověkem, který dokáže "od přírody" striktně logicky přemýšlet a mezi jiným člověkem, který toho prostě není schopný. Oba se mohou nakonec nějak naučit programovat, ale ten první bude mít ohromnou výhodu a při stejném investovaném úsilí bude mnohem výš, než ten druhý, kterého jeho handicap bude omezovat a nedovolí mu být _opravdu_ dobrý.

Karmelos

  • *****
  • 1 043
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kurz grafiky - pomoc
« Odpověď #4 kdy: 17. 07. 2023, 17:26:40 »
No uštěpačné to bylo, ale nejspíš jsem sedl na lep pokusu o reklamu, jinak si to nedokážu vysvětlit.
Obsah toho kurzu je tristní, a podle mě neobsahuje téměř nic co by člověk už nevěděl (předpokládám základní znalost např. powerpointu).
Dle popisu z webových stránek jsem nabyl mylného dojmu, že se jedná o nějaký webový CMS s důrazem na grafiku, ovšem po hlubší prohlídce kurzu je to imho nějaká ořezaná webová varianta malování s rádoby AI fíčurama.
Ať tak či tak, z toho kurzu se podle mě nikdo grafikem nestane.
Podle mě koupit za ty prachy příručky fotošopu/gimpu/crity/inkscape, případně nějaké základy grafického designu a si to vyzkoušet v tom gimpu/ikscapu dá mnohem víc. nebo na netu je spousta návodů zdarma, není potřeba vyhazovat prachy...
Gréta je nejlepší.


alex6bbc

  • *****
  • 1 637
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kurz grafiky - pomoc
« Odpověď #5 kdy: 17. 07. 2023, 18:23:19 »
ucit se nejake easy graficke programy je na prd kdyz chci byt "profik".
sam bych se radsi ucil gimp, blender, vectorovou grafiku apod.

Re: Kurz grafiky - pomoc
« Odpověď #6 kdy: 17. 07. 2023, 22:51:17 »
Takový kurs bude přinejlepším lehkým úvodem, za ty peníze dost předraženým.
Jestli předraženým, je otázka. Dřív prodávali i samostatné kurzy, ale teď už to tam nikde nevidím. Zpřístupňuji videokurzy za předplatné. Takže těch 1899 nestojí dvouhodinový kurz Canvy, ale měsíční přístup ke všem kurzům, co tam mají. Takový Netflix styl. Pokud si tam člověk toho najde víc a bude mít sebekázeň to vytěžit na maximum, tak to nemusí být vůbec špatná nabídka. Druhá věc je kvalita těch kurzů. Tam se to asi bude lišit podle lektorů kurz od kurzu.

Re: Kurz grafiky - pomoc
« Odpověď #7 kdy: 18. 07. 2023, 14:55:23 »

Poznatek číslo 2. Štve jí, když jí někdo řekne, že má na kreslení talent. Talentu je tam prý málo. Větší vliv prý mají stovky až tisíce hodin, které už různým malováním, kreslením, vyráběním strávila.

Ano a ne. Je to (z velké části) řemeslo. Takže to chce praxi a zase praxi, aby člověk dostal zručnost. Ale i talent je důležitý. Podle mých zkušeností z různých oborů je účení se něčeho zhruba S-křivka. Na začátku chvíli trvá, než se do toho člověk dostane, aby vůbec něco vyplodil (zaleží na počátečních / přenositelných zkušenostech). Pak to jde nahoru docela rychle ale následně zaúřaduje zákon klesajícího mezního užitku a zlepšování jde pomaleji a pomaleji.

Talent rozhoduje o tom, na jaké úrovni ("jak vysoko") člověk při učení začne, respektive jak rychle mu to ze začátku půjde. Ale pak nastoupí zákon klesajícího mezního užitku. Tak talent nepřímo určuje, jak vysoko se člověk může dostat.
...

Myslím, že to jste vyjádřil skvěle. Pravděpodobně po světě pobíhaly tisíce, miliony lidí talentovanějších než Michelangelo. Jenom zkrátka (nemohli) nevěnovali celý život umění. Nebo možná v jejich kultuře ani nebyly štětce. A tak jejich potencionální talent přišel vniveč.

Re: Kurz grafiky - pomoc
« Odpověď #8 kdy: 18. 07. 2023, 15:19:53 »
Ono málokdo si uvědomuje, jak velkou roli hraje v životě náhoda a v jistém smyslu "štěstí".

Abyste byl například úspěšný znalostní pracovník v oboru, musí se vám splnit následující.

1 ) Narodit se
2 ) žádné život ohrožující či omezující genetické vady, a naopak vhodné predispozice a předpoklady
3 ) V zemi, která je minimálně na průměru světa v příležitostech
4 ) V době, kdy vám technologický pokrok umožní realizovat se ve vašem vybraném oboru
5 ) Do rodiny, která vám dá minimálně průměrné zázemí (obrovská variance)
6 ) Správně vybrat školu, obor, trefit solidní spolužáky
7 ) Bez újmy projít pubertou
8 ) Vyhnout se negativním náhodám typu srážka autem a podobné
9 ) Vybudovat si kolem sebe slušné sociální zázemí, spolupracovníky, kamarády, partnera
10 ) Mít pracovně štěstí - najít slušnou práci v tom smetišti příležitostí

Vše z výše jmenovaného je obrovsky variabilní. Schopných kvalitních lidí, kteří prostě měli smůlu, jsou plné hřbitovy.
« Poslední změna: 18. 07. 2023, 15:21:47 od LambdaLover »

Re: Kurz grafiky - pomoc
« Odpověď #9 kdy: 21. 07. 2023, 11:28:12 »
Toto téma se mě velmi dotklo, i když jsem přišel pro jiné. Nyní online je plný nejrůznějších informací, které vám slibují středně pokročilou úroveň angličtiny za měsíc nebo se za týden stanete umělcem. No, je potřeba vše nějak filtrovat. Pokud chcete studovat online, musí to být certifikovaná škola.

Re: Kurz grafiky - pomoc
« Odpověď #10 kdy: 20. 08. 2023, 11:56:39 »
Pokud potřebujete kurz na Canvu, pak je něco špatně už od začátku. Canva je dělána pro BFU, kteří umí klikat myší a přetahovat objekty.

Ahoj, prosím... chci se učit grafiku v canve.. postačí mi kurz? Pokud se v tom někdo vyzná, budu rád za odpověď.