Literatura na RHEL

Robert

Literatura na RHEL
« kdy: 13. 10. 2015, 09:16:48 »
Můžete mi někdo doporučit šikovnou literaturu k RHEL? Nemyslím jen "zdarma", ale podmínkou je, aby byla v češtině.
Manuály a dokumentaci v angličtině si opatřit umíme, ale hodilo by se mít i něco, čemu budou dobře rozumět i kolegové vládnoucí neanglickým cizím jazykem.


Wololo

Re:Literatura na RHEL
« Odpověď #1 kdy: 13. 10. 2015, 15:20:44 »
No tak podminka toho, ze to nebude v anglictine je celkem problematicka.

Tahle kniha mi na zacatku pomohla - http://knihy.cpress.cz/linux-d6.html
neni RHEL only, jsou tam prikazy i na debian, ale myslim, ze celkem kvalitni kousek.

Nebo neco takoveho, coz neodpovida podmince s anglictinou:
http://www.enbook.cz/van-vugt-sander-red-hat-rhce-rhcsa-7-cert-guide.html

podmince s anglictinou odpovida toto, jenze to je obsolete:
http://www.moja-kniha.sk/kniha/mistrovstvi-v-redhat-a-fedora-linux

Nebo si zajedte do Brna a bezte s nejakejma redhatakama na pivo =)

Robert

Re:Literatura na RHEL
« Odpověď #2 kdy: 14. 10. 2015, 08:12:57 »
Díky za tip. Ta "kompletní příručka" asi bude lepší volbou.
Jet se zeptat do Brna je dobrej nápad, ale to pivo mi asi šéf neproplatí. :o)

dubnik

Re:Literatura na RHEL
« Odpověď #3 kdy: 14. 10. 2015, 14:37:22 »
sander ma aj video kurz k rhce kde je vsetko pekne vysvetlene.

Celkovo rhce skuska je hlavne o prakickej zrucnosti.Treba si pozriet co je predmetom skusky a prakticky konfigurovat.
Je tam vela uloh a relativne malo casu, takze nie je tam moc priestor na nejake rozmyslanie.

Takze urcite treba knihu specializovanu prave na tuto skusku a v cz taka nie je.

dubnik

Re:Literatura na RHEL
« Odpověď #4 kdy: 14. 10. 2015, 14:52:25 »
pardon zle som si precital nazov


lzap

  • *
  • 14
  • Red Hat Satellite 6 engineering
    • Zobrazit profil
Re:Literatura na RHEL
« Odpověď #5 kdy: 29. 06. 2016, 22:13:13 »
Red Hat toho má opravdu hodně, v posledních letech dokumentace hodně narostla: https://access.redhat.com/documentation/en/red-hat-enterprise-linux/

V rámci předplatného je na portálu https://access.redhat.com k dipozici řada dalších dodatečných materiálů (typu performance tuning a podobně). Je to velmi dobrý zdroj, který ovšem není celý veřejně dostupný.

Pošlete kolegy na trénink v češtině případně komplet certifikaci. Certifikace v ČR dělají minimálně dvě firmy, součástí je anglicky psaný materiál, který není nikde jinde dostupný. Lektoři jsou zkušení a podají mnoho "extra" informací "na co si dát pozor" a tak dále.

A konečně - pokud jste z Moravy, od září 2016 na PřF FI UPOL začíná nový seminář CentOS - správa linuxového serveru, které povedu. Pokud je mi známo, tak přednášky i semináře by měly být u nás veřejné (pokud si bude kam sednout :) Případní zájemci nechť mi hodí e-mail na lukas zavináč zapletalovi tečka com a já to pozjišťuju.

lzap

  • *
  • 14
  • Red Hat Satellite 6 engineering
    • Zobrazit profil
Re:Literatura na RHEL
« Odpověď #6 kdy: 07. 07. 2016, 14:25:13 »
Na několik žádostí o poskytnutí informací o připravovaném kurzu na CentOS 7 v Olomouci připojuji praktické informace:

Seminář je součástí magisterského studia a bude se skládat z 10-13 cvičení (cca 2,5 hodiny) na kterých bude vysvětlena teorie a poté se budou znalosti aplikovat v praxi (instalace a konfigurace služeb). Studenti UP mohou využít virtualizačních prostředků školy, ostatní zájemci mohou použít vlastní notebooky - podmínkou je hypervisor s možností vytvoření virtuální sítě (NAT) a izolované virtuální sítě (např. libvirt, virtualbox nebo vmware). Tato cvičení bude možné dodělávat jako domácí úkol, zápočet bude udělen za dostatečný počet splněných cvičení a docházky, což se nebude pochopitelně týkat veřejnosti.

Seminář bude probíhat od 19. září každé pondělí v 11:30 na Fakultě informatiky PřF UP na tř. 17. listopadu. Veřejnost je srdečně zvána až do zaplnění kapacity učebny.

Další informace včetně obsahu jsou k dispozici na https://lukas.zapletalovi.com/students.html a tamtéž bude také upřesněna učebna. Budu se těšit na návštěvu.

Bzron

Re:Literatura na RHEL
« Odpověď #7 kdy: 07. 07. 2016, 16:06:09 »
Nebude video/zvukovy zaznam ? verejny ))
dakujem

bk

Re:Literatura na RHEL
« Odpověď #8 kdy: 16. 07. 2016, 09:46:58 »
Škoda, že to není v Ostravě :/ Ale třeba se přijedu alespoň na pár přednášek podívat.