Python jako vstupní brána do IT?

Python jako vstupní brána do IT?
« kdy: 05. 04. 2024, 11:50:37 »
Ahoj, rád bych se nějak dostal do světa IT a nějak pohnul s kariérou. Ale moc nevím jak na to a potřeboval bych poradit.

Mám vystudovaný VUT FEKT, Telekomunikační a informační technika  a ještě při škole jsem nastoupil do jednoho korporátu a dělal tam hardware engineera několik let. Bohužel jsem tam dělal takovou "děvku pro všechno" a jsem spíš takový "jack of all trades, master of none", takže úplně jako nedokážu říct "jsem odborník na analogové obvody nebo na digitál a podobně". Ale dokážu si poradit a rozhodně přemýšlet "outside of the box"

No každopádně po tomhle jobu jsem dělal pár let na svým baráku, (to byl zrovna covid a kdo zná řemeslníky tak pochopí....), řešili jsme šílený dítě (manželka by ho doma sama nezvládla) a nějaký prachy jsem měl tak jsem do práce nespěchal. Věnuju se domácí automatizaci (home assistant) včetně nějakých úprav hardwaru aby to fungovalo. Jak u sebe na baráku, tak u známých jsem nasazoval (a starám se) o automatizaci co by jinak na nějakým loxone byla za několik mega...

"oficiálně" zaměstnanej jsem teď čerstvě jako IT support za mrzký prachy a navíc tohle není práce co bych chtěl douhodobě dělat (mám rozhodně na víc, než radit lidem jak dát do zipu 5 fotek...) - čekal jsem trochu něco jinýho a ne úplně tenhle nejnižší stupeň supportu. "složitější" věci řeší zase nějaký jiný oddělení a na nás je fakt jen tahle otročina.

K věci: rád bych se nějak dostal k zajímavé práci (jak náplní, tak platem), bohužel moc nevím jak začít. Nikdy jsme neprogramoval, ale teď jsme si prošel jsem si kurzem Pythonu z Engeto (myslím že to učí ten stejnej borec co tady školení na rootu), abych dostal vůbec nějaký ucelený pohled na programování, ale když jsem takto hledal co za job dělat s pythonem jakožto totální junior, tak jsem nebyl moc schopen nic moc najít. Neříkám že tomu 100% rozumím, ale myslím že úplně marnej nejsem a principy chápu

Potřeboval bych nějak poradit na co se ještě podívat, případně co by se dalo dělat.
Myslím že jsem chytrej a i "hozenej do vody" se brzo zorientuju a zaučím, ale nějak nevím kde a jak začít (resp pokračovat). Ten Python vcelku chápu, projekty z toho kurzu jsem zvládl, ale moc nevím co dál dělat...

Bohužel vůbec nemám ani ponětí co za pozici bych chtěl dělat atd.. :/
Dík moc
« Poslední změna: 05. 04. 2024, 11:55:32 od czAtlantis »


Re:Python jako vstupní brána do IT?
« Odpověď #1 kdy: 05. 04. 2024, 13:19:12 »
a práce s daty tě baví? Nebo bys chtěl se věnovat IoT a průmyslové automatizaci?

Nejvíc se naučíš, když začneš něco dělat, ať už hobby nebo lépe chytnou někde nějaké zaměstnání, práci. Dělat na volné noze s sebou nese ryziko, že můžeš selhat a nebude tě mít kdo podržet.

Re:Python jako vstupní brána do IT?
« Odpověď #2 kdy: 05. 04. 2024, 13:52:02 »
Lokalita?

Ink

  • *****
  • 667
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Python jako vstupní brána do IT?
« Odpověď #3 kdy: 05. 04. 2024, 14:18:10 »
Každá firma je jiná, osobně jsem nabíral dost lidí různých úrovní do naší firmy (Praha) mj. i na programování v Pythonu. Doporučuju (některé věci jsou zřejmé, tak se nezlob, pokud máš pocit, že Tě podceňuju):

1. Udělej si účet na GitHubu nebo něčem podobném a tam pár projektíků jako základ portfolia. Udělej něco, co Ti bude dělat radost, nemusí to být nic velkého (fan webík oblíbené kapely, klikátko na upomínky, ToDo list...).
2. Udělej si účet na Linked-in.
3. Udělej si hezké a rozumné CV, napiš tam vzdělání, pracovní zkušenosti, odkaz na ten GitHub, Linked-in, kontakty, foto. Připiš nějaké zajímavé koníčky nebo mimopracovní dovednosti (sporty, jazyky, hudební nástroj, cokoli zajímavého).
4. Zkus se pozeptat u Cool People a podobných agentur, jestli by ses jim na nějakou pozici pro někoho nehodil.

Obecně: raději vezmu zajímavého, slušně vychovaného a pracovitého juniora, než neslaného a nemastného "programátora" s přemrštěnými představami a podezřelou komunikací. Nenabízím Ti přímo místo, ale kdybys chtěl něco probrat, klidně mi pošli soukromku s nějakým kontaktem.

alex6bbc

  • *****
  • 1 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Python jako vstupní brána do IT?
« Odpověď #4 kdy: 05. 04. 2024, 14:36:27 »
muzes si zkusit naprogramovat nejake algoritmy, zkusit resit programatorske ulohy, prispet do ciziho projektu, nebo si udelat svuj projekt. delal jsi domaci zabezpeceni, proc do toho nezapojit vlastni programovani treba.


Re:Python jako vstupní brána do IT?
« Odpověď #5 kdy: 05. 04. 2024, 21:05:16 »
A tušíš, co bys vlastně chtěl dělat? Čistokervnýho programátora, nebo spíš na pomezí hardwaru (když už to umíš), nebo ještě něco jinýho?

peete

Re:Python jako vstupní brána do IT?
« Odpověď #6 kdy: 08. 04. 2024, 11:09:23 »
Rozmysli se, co chces presne delat (programator, DevOps atd.)

Vyber si stack. Python dneska nikoho nedojme, to umi kdejaky stredoskolak. Je nutno jazyk (napr. Python), k tomu webovy framework (napr. Django), z dalsich technologii zaklady a nebo poradne pokud fullstack: JavaScript, JS framework napr. React, CSS, Sass, CSS framework napr. Bootstrap, HTML, SQL. Dalsi veci jako git, GitHub, Docker, Scrum, zaklady Linuxu. Mluvim o klasickem fullstacku, nejake embedded a IIoT moc neznam. Viz roadmap.sh.

Nasledne vedomosti potrebne na udelani pohovoru, jako asymptoticka slozitost, objektove programovani, kolekce, hash atd. Procvicit v Leetcode resp. Neetcode.

Jazyk zvolit dle pracovnich nabidek. Ono v tom Pythonu toho neni zas tak moc. Vic vidavam Javu nebo PHP. Java = korporaty a lepsi vyplata. PHP = vetsi volnost, v CR min penez. A pod.

Jelikoz pracovni trh je mizerny a konkurence velika, lze na to jit taky chytreji a najit diru na trhu. Napriklad jit zpatky v case - legacy jako Delphi (napr. Jablotron). Nebo dopredu v case jako low code (OutSystems, Power Apps, Mendix, Pega). O tyto 2 veci je hodne zajem i v zahranici a davaji i remote.

Obecne je to aspon na par set hodin uceni u talentovanych jedincu. Nebo to chce mit znameho/kontakt, ktere vidi tvuj potencial a vezmou te s tim, ze se naucis.

Jo, jeste neco. Opravdu dobry programator se nikdy nespokoji s tim, ze necemu 100 % nerozumi. Vzdy tomu chce rozumet 100 % (protoze ty chybejici procenta delaji rozdil v bezpecnosti a vykonu aplikace). V dnesni dobe AI neni problem se zeptat ChatGPT, at to poradne vysvetli, najit si dokumentaci, videa atd.

A chce to obecne zaklady computer science, napr. https://cs50.harvard.edu/x/2024/
« Poslední změna: 08. 04. 2024, 11:16:36 od peete »

Re:Python jako vstupní brána do IT?
« Odpověď #7 kdy: 08. 04. 2024, 11:49:34 »
Ahoj, díky za odpovědi. Momentálně úplně nezavrhuju nějakou spolupráci s hardwarem, ale nevím jestli to chci dělat dlouhodobě. Přijde mi, že už hůř začínám vidět na malý součástky a drátky  ;D

Github mám, mám tam nějaký ty projekty co jsme dělali na kurzu a pak nějaký hardware-related věci s domácí automatizací a úpravy hardware co jsem dělal. Linkedin a CV mám taky. Ten python si musím víc osvěžit a zkusit si udělat nějaký svoje projekty, to je fakt....

Co bych chtěl dělat právě moc nevím, vystudoval jsem ten FEKT a tam jsme se ohledně programování k ničemu nedostali.
Jak tu píšeš Django, tak o tom jsem už taky něco slyšel, na to bych se mohl hlouběji podívat, díky za tip.

Bohužel tím že jsem nestudoval FIT/informatiku obecně, tak základy computer science nemám (měli jsme na Teoretickou informatiku jen jeden předmět a už je to taky X let zpátky...)

alex6bbc

  • *****
  • 1 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Python jako vstupní brána do IT?
« Odpověď #8 kdy: 08. 04. 2024, 12:29:50 »
Bohužel tím že jsem nestudoval FIT/informatiku obecně, tak základy computer science nemám (měli jsme na Teoretickou informatiku jen jeden předmět a už je to taky X let zpátky...)

technicka skola a matematika jsou dostatecna pruprava delat programatora. taky jsem opustil technicky obor a doucil se veci a jsem v it.

Re:Python jako vstupní brána do IT?
« Odpověď #9 kdy: 08. 04. 2024, 12:58:19 »
Alespon priblizna lokace?
Ono totiz lidi na nejake urovni, kteri rozumeji elektronice a zaroven vi neco o programovani neni moc. A obracene plati totez o programatorech, co se vyznaji v elektronice.
Nesnazil bych se byt spickovym programatorem, cistokrevnych programatoru co nerozumi nicemu kolem je dost. Vyuzij ten presah. Poptavka na trhu prace je (jen bacha na pidifirmycky, kde jeden clovek dela vsechno. Jo je to zabava, ale taky kdyz je clovek va vsechno sam nikdo jej nezastoupi na dovolene nebo nemoci a nema nikoho v teamu kdo umravnuje obcasne spatne napady je cesta prepracovaneho do blazince)

Re:Python jako vstupní brána do IT?
« Odpověď #10 kdy: 08. 04. 2024, 13:09:17 »
Lokace je Brno. Pidifirmičku bych možná i zvládl (ačkoliv to ne/zastoupení při dovolené je blbý...to pak není dovolená, když ta práce na něj čeká...), ale spíš co nechci tak korporát. Jak jsem psal, v jednom jsem byl a úplně mi to stačilo....Procesy na všechno, problém s plnohodnotným přístupem k netu z pracovního PC, strašnej problém koupit věc za 50korun co je potřeba k projektu, home office neexistoval (teda jo, ale "vyjímečně" a člověk si připadal jak kdyby managera žádal o duši jeho prvorozenýho syna)...