Efektivní zálohování v Proxmoxu

Efektivní zálohování v Proxmoxu
« kdy: 13. 08. 2024, 21:04:22 »
Mam domaci homelab (Proxmox), kde ma niekolko malo LXC a KVM. Zalohovanie som az tak  velmi neriesil, pretoze zatial som o data neprisiel. Samozrejme, klasicky zaloha LXC a KVM cez web proxmoxu je v pohode, ale stale zalohujem na lokalny disk a presun na USB disk asi nema moc zmysel.
Chcel by som to trochu sautomatizovat asi takto:
Nastavit nejaky interval na zalohovanie.
Zalohy zasifrovat
Zalohy poslat na nejaky externy cloud (napr. google disk, alebo megaupload alebo neviem kam este ...).
existuju na to nejake hotove nastroje ?
Viem ze existuje Proxmox Backup Server, ale zatial som sa do toho nejak nepustal.
Viete ma nejako nakopnut, ktorym smerom sa uberat ?


Re:Efektivni zalohovani v Proxmoxu
« Odpověď #1 kdy: 13. 08. 2024, 21:26:32 »
Takze mas virtualizacni nastroj, ktery ma od vyrobce nastroj pro efektivni zalohovani, ale "nepustal si sa".  Tak do ceho bychom te meli nakopnout? Jestli je to jen o svoleni, moje mas.


Re:Efektivní zálohování v Proxmoxu
« Odpověď #2 kdy: 13. 08. 2024, 22:16:19 »
Najprv som uvazoval, len nad nejakymi skriptami, co nahodis do hocjakeho maleho alpine kotajnera, ktore ti zabezpecia tie zalohy.  Avsak, viem ze existuje PBS a ISO ma cez 1GB, tak ci to v mojom pripade nebude kanon na vrabce  :D

Re:Efektivní zálohování v Proxmoxu
« Odpověď #3 kdy: 14. 08. 2024, 08:39:21 »
Pokud jde o souborovou zalohu, neco jako borg by stacilo. Pokud jde o diskovou zalohu, tak vzdump+any filebackup nastroj ci samostatne pbs pro homelab bude stacit taky.

David

  • ***
  • 148
    • Zobrazit profil
Re:Efektivní zálohování v Proxmoxu
« Odpověď #4 kdy: 14. 08. 2024, 08:51:34 »
Můžeš si zálohovat definiční soubory pro kontejnery/VM a diskový prostor přes ZFS snapshoty, pokud tam máš ZFS (což pro domácí provoz s obyčejnými disky se moc nedoporučuje, protože má moc velký zápis a disk brzy odejde).


Jose D

  • *****
  • 888
    • Zobrazit profil
Re:Efektivní zálohování v Proxmoxu
« Odpověď #5 kdy: 14. 08. 2024, 09:05:22 »
chceš zkusit ten pbs. Je to opět debian a v tom nějaký tooling okolo vzdumpu, deduplikace, a klikání. a funguje to.

Re:Efektivní zálohování v Proxmoxu
« Odpověď #6 kdy: 15. 08. 2024, 10:57:00 »
Zkoušel jsem i PBS, není špatný, ale nakonec jsem skončil u zálohování pomocí Restic.
Podporuje deduplikalci, kompresi, šifrování a jako úložiště i různé cloudové služby S2, Backblaze, Azure...

Používám cronem spouštěný tento script. Třeba poslouží jako inspirace.
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash

RESTIC_BIN=/root/bin/restic

export RESTIC_PASSWORD=<your_password>
export RESTIC_REPOSITORY=/path/to/your/backup/restic

container_ids=$(pct list | awk 'NR>1 {print $1}')
vm_ids=$(qm list | awk 'NR>1 {print $1}')
all_ids="$container_ids $vm_ids"

# Backup Proxmox virtual machines
for vm_id in $all_ids
do
vzdump $vm_id --mode stop --stdout | $RESTIC_BIN backup --stdin -H <your_host_name> --tag $vm_id
done

# Prune old backups
$RESTIC_BIN forget --prune --group-by host,tags --keep-daily 7 --keep-weekly 4 --keep-monthly 12 --keep-yearly 10

Re:Efektivní zálohování v Proxmoxu
« Odpověď #7 kdy: 15. 08. 2024, 14:35:54 »
Před Proxmox Backup Serverem jsem ještě používal script vzborg https://github.com/g3492/vzborg, který zálohuje vzdumpy do borg repozitáře klídně v čoudu na borgbase nebo na nějakou nasku přes ssh. Chtělo to předělat vzdump temp file aby to nebylo v RAM, fungovalo to.
Ale bylo to dost pomalé a nemělo to UIčko.

Skočil jsem ale z důvodu rychlejší obnovy dat do proxmox backupu, jako vmko na nasce synology a datový disk přes NFS přimo na to samé synology.
Deduplikace, verifikace záloh, replikace mezy dalšíma proxmox backupama rozdílově mě přesvědčili.

Jel jsem podle tohohle postupu pokud by to někoho zajimalo.
https://www.derekseaman.com/2023/04/how-to-setup-synology-nfs-for-proxmox-backup-server-datastore.html


Re:Efektivní zálohování v Proxmoxu
« Odpověď #8 kdy: 19. 08. 2024, 19:16:37 »
backup je dostacujici ten v proxmoxu, denni snapshoty nekam na NAS - misto synology jsem pouzival OMV na rpi4/5 (SSD), oproti synology bude asi rozdil ve spotrebe a urcite cene
+ cron zalohy /etc/pve
ten proxmox backup jsem zkousel par tydnu, ale nestalo to za to, mnohem vic se jim povedla ta proxmox mail gateway

Re:Efektivní zálohování v Proxmoxu
« Odpověď #9 kdy: 21. 08. 2024, 09:06:16 »
Nemam caste zmeny, takze zalohy budu  stacit raz do tyzdna a chcem to davat (sifrovane) na cloudy typu gdrive, mega a pod. Zatial dost zvazujem rclone.

vfko

Re:Efektivní zálohování v Proxmoxu
« Odpověď #10 kdy: 22. 08. 2024, 12:37:32 »
Další varianta je jeden PBS lokálně + jeden na VPS s nějakým storagem. V PBS se dá nastavit remote synchronizace, kdy se zálohy v pravidelných intervalech kopírují na další PBS. Pokud by se lokální síť např. zašifrovala ransomwarem, udělá se nová instalace Proxmoxu, připojí remote PBS a obnoví. Vše se nastavuje v prohlížeči, není třeba scriptů.

Re:Efektivní zálohování v Proxmoxu
« Odpověď #11 kdy: 08. 09. 2024, 20:50:08 »
Robim to bez akychkolvek navysujucich nakladov (cize musi to byt zdarma). USB kluc mam, SSD mam tiez, cize do toho investicia nebude ziadna.
Momentalne moje zalohy zaberaju cca 12-13GB.
Poriesil som to s rclone. Jeden krat do tyzdna (cron) sa zalohuju vsetky LXC/KVM na lokalne ulozisko. Zaloha sa prekopiruje na google drive (starsia sa odstrani (kvoli obmedzemej velkosti google drive)). Tiez sa vymaze z lokalneho uloziska.
Cize vzdy mam k dispozicii max tyzden staru zalohu.

PBC by pre mna asi vela neporiesil