Jakou privátní TLD doménu do domácí LAN?

MasoxCZ

Re:Jakou privátní TLD doménu do domácí LAN?
« Odpověď #15 kdy: 28. 01. 2019, 07:42:42 »
(...)
vlastní tchýni, takže nutná obezřetnost vyšší, než pracovní řešení zařízení v kategori A+ (s přímým vlivem na jadernou bezpečnost).

Tak dejme doménu .polecat.<něco> a co použít jako <něco>? .local je pro mDNS, to je neslušnost, pořídit si něco z nových TLD (typu .xyz) je asi zbytečnost.
(...)

.XXX


Karel

Re:Jakou privátní TLD doménu do domácí LAN?
« Odpověď #16 kdy: 28. 01. 2019, 09:05:30 »
Dlouho jsem doma používal ".home" , ale cca před rokem to nějak začalo blbnout. Bohužel si už nevzpomenu co přesně. Ale po nějakém googlení z toho vypadlo, že jsem musel ještě přidat doménu 2. řádu na "neco.home".

j

Re:Jakou privátní TLD doménu do domácí LAN?
« Odpověď #17 kdy: 28. 01. 2019, 10:15:22 »
Takže se bude překládat jinak z venku i uvnitř? Není to rovnák na ohýbák? Používám to tak a přjde mi logické, že doma je to server.hacienda a z venku server.myhomedomain.cz
...
Tak to ti prijde logicky uplne spatne ... co davas do nastaveni vsemoznych aplikaci? A kdyz des ven tak to pokazdy menis? lol ... proto se to dela tak, aby zvenku i zevnitr bylo dns stejny, meni se jen IP kterou server vrati.

Re:Jakou privátní TLD doménu do domácí LAN?
« Odpověď #18 kdy: 28. 01. 2019, 13:24:11 »
Takže se bude překládat jinak z venku i uvnitř? Není to rovnák na ohýbák? Používám to tak a přjde mi logické, že doma je to server.hacienda a z venku server.myhomedomain.cz
...
Tak to ti prijde logicky uplne spatne ... co davas do nastaveni vsemoznych aplikaci? A kdyz des ven tak to pokazdy menis? lol ... proto se to dela tak, aby zvenku i zevnitr bylo dns stejny, meni se jen IP kterou server vrati.
Tak tak. Kdejaký NAS chce/umožňuje SSL, když mám identickou doménu zevnitř i z venku, můžu mít validní certifikát třeba od Let's Encrypt.

Re:Jakou privátní TLD doménu do domácí LAN?
« Odpověď #19 kdy: 29. 01. 2019, 12:27:02 »
Tak to ti prijde logicky uplne spatne ... co davas do nastaveni vsemoznych aplikaci? A kdyz des ven tak to pokazdy menis? lol ... proto se to dela tak, aby zvenku i zevnitr bylo dns stejny, meni se jen IP kterou server vrati.
Jak se to dá nastavit? Osobně mám třeba takhle z venku dostupný NAS, ale jak jsem u sebe na síti doma, tak se na nas pod tou doménou nedostanu. Jen bohužel nevím, jak to nastavit na routeru, aby to nebyl problém.


Re:Jakou privátní TLD doménu do domácí LAN?
« Odpověď #20 kdy: 29. 01. 2019, 15:35:48 »
Tak to ti prijde logicky uplne spatne ... co davas do nastaveni vsemoznych aplikaci? A kdyz des ven tak to pokazdy menis? lol ... proto se to dela tak, aby zvenku i zevnitr bylo dns stejny, meni se jen IP kterou server vrati.
Jak se to dá nastavit? Osobně mám třeba takhle z venku dostupný NAS, ale jak jsem u sebe na síti doma, tak se na nas pod tou doménou nedostanu. Jen bohužel nevím, jak to nastavit na routeru, aby to nebyl problém.

V podstatě mě napadají 2 možnosti :

1) Hairpin NAT - https://wiki.mikrotik.com/wiki/Hairpin_NAT

2) Split DNS - https://www.webopedia.com/TERM/S/split_DNS.html