Jaký vybrat externí HDD?

Jaký vybrat externí HDD?
« kdy: 22. 05. 2010, 10:03:59 »
Zdravím, rozhodl jsem se koupit si externí HDD, s kapacitou 320GB nebo nejlépe 500GB. Většinou bych ho využíval jako zálohu fotek a her. Poradili by jste mi jaký? Dal bych za něho 2000-3000Kč. Díky za odpověď.
« Poslední změna: 22. 05. 2010, 11:36:31 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaký vybrat externí HDD?
« Odpověď #1 kdy: 22. 05. 2010, 21:10:00 »
Idealne dvojdilny: Tedy koupit slusnou krabici, nejlepe kovovou kvuli chlazeni. Do ni disk znacky, ktere nejvice duverujete. Kdyz si koupite disk jiz smontovany, nevite, co v nem je. Ja treba mam Lacie 500 GB. Funguje to, ale desi me, co uvidim, az to nekdy otevru. Disky znacky Alps a Palladium jiz po svete sice nebehaji, ale porad jeste tu jsou Samsungy a podobne, tak je lepsi neriskovat.

Re: Jaký vybrat externí HDD?
« Odpověď #2 kdy: 23. 05. 2010, 13:09:45 »
Já osobně mám jasného favorita: Verbatim HDD 2.5" 5400RPM 500GB eSATA a USB 2.0. Výhodou je právě to, že má jak rozhraní USB, tak i eSATA. U dnešních disků je totiž už USB 2.0 silně nedostačující. Podle testů tohoto konkrétního disku v časopise Computer je rozdíl velký: s USB dává 35 MB/s a s eSATA až 115 MB/s. Druhé jmenované rozhraní je dnes vidět na mnoha noteboocích i stolních počítačích a když přijdeš k někomu kdo ho zrovna nemá, máš pořád k dispozici klasické USB. I cena je slušná: 2300 až 2500 Kč.

Re: Jaký vybrat externí HDD?
« Odpověď #3 kdy: 23. 05. 2010, 14:17:13 »
K tomu eSATA se přidávám – koupil jsem si rámeček s USB/eSATA a dal do něj starý disk z notebooku. Rychlost eSATA se opravdu hodí. Akorát je potřeba myslet na napájení – zdroj k němu sice nebyl, ale dá se použít ten 5V od Sony PSP.

Re: Jaký vybrat externí HDD?
« Odpověď #4 kdy: 23. 05. 2010, 14:22:21 »
Já jsem to pochopil tak, že ten disk umí eSATAp. "Vysokorychlostní datové přenosy prostřednictvím napájeného rozhraní eSATA," se píše u popisu toho disku. Takže pokud máš konektor eSATA kombinovaný s USB (což většina notebooků má), tak máš v tom konektoru i napájení a stačí pak disk připojit jedním kabelem, stejně jako v případě USB.


Re: Jaký vybrat externí HDD?
« Odpověď #5 kdy: 23. 05. 2010, 14:59:16 »
ano, ten Verbatim HDD 2.5" 5400RPM 500GB eSATA a USB 2.0 vypadá dobře, ještě bych se chtěl pozeptat jak by to bylo s napájením. Konektor eSATA v počítači bohužel nemám, pouze USB.

Re: Jaký vybrat externí HDD?
« Odpověď #6 kdy: 23. 05. 2010, 15:11:15 »
Napájení řeší přímo USB nebo eSATA, nic navíc nebude potřeba. Ten disk normálně pojede i přes USB - má obojí. Jen to bude třikrát pomalejší (tedy stejně rychlé jako všechny ostatní USB disky). Dá se to samozřejmě provozovat i tak, ale přijdeš o tu výhodu rychlosti eSATA. Doporučuji časem do počítače eSATA doplnit - je možno pořídit přídavnou kartu pro stolní PC i pro notebooky.

Re: Jaký vybrat externí HDD?
« Odpověď #7 kdy: 23. 05. 2010, 15:21:09 »
Dobře, moc Vám děkuji.

eSATAp
« Odpověď #8 kdy: 23. 05. 2010, 18:50:11 »
eSATAp bohužel nemám – když ho připojím do stolního počítače eSATA kabelem, tak se neroztočí (možná to jen neumí ten rámeček). A v notebooku mám SATA přídavnou kartu, ale ta taky nenapájí – má klasické SATA konektory – což je asi trochu hack, je poněkud starší, ale funguje, dají se připojit jakékoli SATA disky, jen je musím napájet zvlášť.

Jarda

Re: Jaký vybrat externí HDD?
« Odpověď #9 kdy: 23. 05. 2010, 19:05:35 »
Já si dovolím pro mnohé kacířskou variantu:

Pokud disk chcete opravdu na zálohování (což není archivace), tak si kupte to nejlevnější řešení od běžných značek (fakt na tom nesejde). USB jako technologii osobně dost nesnáším, ale co se týká zálohování fotek, tak je naprosto dostatečná. Ona ta rychlost organizací dat trochu klesne a rozdíl mezi USB a eSATA nebude pro vaši aplikaci nijak dramatický (v absolutní hodnotě). Navíc s USB kabelem je daleko příjemnější manipulace. Zdá se to jako malichernost, ale příjemná ergonomie je pro mne osobně důležitá. (A pomíjím problémy typu eSATA a SATA atd.)

Pokud však potřebujete archivovat, tak to je úplně jiná záležitost a vaše uvažované řešení nedoporučuji.