Při spuštění prohlížeče zamrzne Linux Mint

gesky

Při spuštění prohlížeče zamrzne Linux Mint
« kdy: 04. 08. 2024, 19:51:05 »
Potreboval by som poradiť, lebo už neviem, čo, alebo kde mám hľadať. Mám nainštalovaný linux Mint 21.2 všetko beží úplne v poriadku, rýchla odozva, až do chvíle, kým neotvorím nejaký browser. Mám nainštalovaný Vivaldi a Firefox. Po kliknutí  na ikonu hociktorého z nich počítač na 7 min. úplne zamrzne, ale tak, že nereaguje vôbec na nič. Tento stav trvá až kým sa prehliadač nespustí, teda tých 7 min. Potom opäť beží všetko úplne hladko. Robí mi to ako Vivaldi, tak aj Firefox. Neviete mi poradiť v čom by mohol byť problém, používam iba 3 doplny vo Vivaldi, vo Firefoxe ani jeden. Je možné nejak zistiť, alebo určiť, koľko procesorového času si smie systém vziať pre tú ktorú činnosť, aby som mohol robiť aspoň niečo, kým ten prehliadač nabehne? Budem povďačný za akúkoľvek radu, alebo nápad, ako to vyriešiť...


r37

Re:Při spuštění prohlížeče zamrzne Linux Mint
« Odpověď #1 kdy: 05. 08. 2024, 00:21:03 »
„nereaguje vůbec na nic“ – ani myš, ani na klávesnici (speciálně na přepnutí klávesovou zkratkou do konzole)?

V každém případě, zkus spustit prohlížeč ručně z terminálu – ideálně, pokud je možný nějaký parametr --verbose (ale firefox ho nezná a vivaldi na tomhle PC nemám, tak nevím) – a sleduj, co Ti to píše. Z toho by se mělo dát leccos vyčíst.
Když by to nepomohlo, napiš si skript, který spustí prohlížeč třeba za 10 sekund (třeba primitivní sleep 10 && vivaldi-stable) a během těch deseti sekund si přejdi do okna, kde Ti poběží nějaký správce procesů; pak se koukej, co všechno tam vlastně běží / co se spouští a způsobuje, že je stroj zahlcený. Osobně bych k tomu použil top v rootovské konzoli – mimo X, to by mělo fungovat s minimálním omezením.

Re:Při spuštění prohlížeče zamrzne Linux Mint
« Odpověď #2 kdy: 05. 08. 2024, 01:14:46 »
Wayland? Zkuste
MOZ_ENABLE_WAYLAND=1 firefox
možná obráceně, MOZ_ENABLE_WAYLAND=0  ;)

k3dAR

  • *****
  • 2 937
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Při spuštění prohlížeče zamrzne Linux Mint
« Odpověď #3 kdy: 05. 08. 2024, 07:05:19 »
doplnim, ta klavesova zkratka do konzole je CTRL+ALT+Fx kde Fx je jedno z F1-F12, na 7 bejva graficke prostredi, mozna nekdy asi dle distra je na 1, takze pro "jistotu", zkus se prepnout na 2 a pro navrat pak na 7 ci 1 pokud 7 neprepne na grafiku...

jinak vhodnejsi pro diagnostiku, zkusil bych se pripojit pres SSH nez pustis prohlizec, mel pustene (v 3 ssh spojeni, nebo (ja urcite) pres byobu rozdelenem 1)):
1. htop
2. iotop
3. sudo dmesg --follow